Ve AKP, Koçal'a Katıldı...
Ve AKP, Koçal'a Katıldı...
17 Şubat 2013 Pazar 00:00:00

29 Mart 2009 seçimlerinde DP’den belediye Başkanlığını kazanıp, 2 Nisan 2009’da mazbatasını alarak koltuğa oturan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın AKP’ye geçip geçmeyeceği Yalova gündemini Başkanlık koltuğa oturduğu ilk günden itibaren meşgul ediyordu.

Aslında, Koçal, mazbatasını almadan bir gün önce  Yalova, Koçal’ın AKP’ye geçeceğini tartışmaya bile başlamıştı. 1 Nisan 2009’da  www.farkyalovada.com’da 1 Nisan şakası adı altında şöyle bir haber yapmıştım.

1 Nisan Şakasının Gerçek Olması…
 “DP’nin Türkiye Genelinde %3 oy alması üzerine DP’den Belediye Başkanı seçilen Yakup Koçal, partisinden istifa ederek AKP’ye geçti” haberini tıklayıp okuyanlar bunun 1 Nisan şakası olduğunu anlamışlardı. Ancak, haberi sadece başlığına bakarak haberi yorumlayanların sayısı hayli fazla olunca ve Yalova’da bu dilden dile dolaşınca aynı gün henüz mazbatasını almadan ve Belediye Başkanlık koltuğuna oturmayan Koçal, bu haberin ayrıntılarını okumayanların 1 Nisan Şakasını ciddiye aldığını ve telefonların susmadığını ifade etmiş, bu haberi de gülümseyerek geçiştirmişti…

1299 Gün Süren Tartışma Sonlandı…
Yani demem o ki, Koçal’ın AKP’ye geçeceği yönündeki iddialar, henüz koltuğa oturmadan başlamış ve tam 1299 gün önce başlamıştı. Ve 2 Nisan 2009’da Mazbata alan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın bu serüveni tam 1299 gün sonra 14 Şubat Sevgililer Gününde noktalandı.

Yalova, Şimdi 9 Ay 10 Gün Koçal’ı Yeniden Tartışacak…
2014 Yerel Seçimlerde Belediye Başkan Adaylarının belirlenmesi ve YSK’ya bildirilmesine bugünden itibaren tam 9 ay 10 gün var.  Kesin Adayların belirleneceği süre olan 9 ay 10 günlük süre içersinde de Yalova gündeminde yine Koçal olacak. Bu kez bu süreler içersinde de Koçal’ın AKP’den aday gösterilip gösterilmeyeceği tartışmaları önce sokaklarda, sonra da Gazete ve internet haber sitelerinin manşetlerinde yer alacak…

AKP, Koçal'a Katılır Diye Üç Kez Yazmıştım....
Bu köşede birkaç kez ayrıntılaryla yazmıştım. "Koçal, AKP'ye geçmez, AKP, Koçal'a geçer" diye. Siyasetin alfebesini yazan Koçal, beni yine yanıltmadı. Çünkü, hafta sonu AKP il binasında yapılan İl toplantısında, Koçal'ın ateşli savunucuları söz alarak Koçal'dan övgüyle söz ediyorlardı. 
Yönetimde, birkaç kişi hariç listelere imza atarak Koçal'ın AKP'li olmasını onaylayıp Ankara'ya bu listeyi gönderdiler.

En Fazla Emeği Geçen Siyasetçi...
AKP'nin Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın AKP’ye geçmesinde şüphesiz ki, AKP il Başkanı Mustafa Pehlivan’ın büyük emeği ve katkıları oldu. Bu parti içi bir sorun olduğundan bunun detaylarına pek girmeyeceğim. Ancak, Koçal’ın AKP’ye geçmesinde en fazla sesi çıkanlardan ve hatta tepki gösterenlerden birinin AKP İl Başkanı Pehlivan olduğu biliniyor. Pehlivan’ı çocukluğu ve gençliğinden itibaren tanıyan biri olarak ifade etmeliyim ki, Pehlivan; yaşamı boyunca hep sol gösterip sağ vurmuştur. Bundan sonraki süreci de yine hep birlikte göreceğiz..

Yalova, İki Kutuplu Seçimi İlk Kez Yaşayacak
Koçal’ın AKP’ye geçmesiyle birlikte Yalova tarihinde ilk kez iki kutuplu bir yerel seçim yaşanacaktır. Elbet, bu sürec CHP’nin lehine işleyecek bir gelişmedir. AKP’nin adayı kim olursa olsun yerel seçimler iki kutuplu bir seçim senaryosu üzerinde gerçekleşecektir. Son yapılan 2011  Seçimlerini baz aldığımızda, bilindiği gibi Koçal, AKP’yi desteklemiş ve AKP Yalova Merkez’de, 30.737  (% 44.3) CHP ise 23.374 (%33.7) oy almıştır. Görüldüğü gibi, Yalova merkezde AKP ile CHP arasında %10’luk bir fark vardır ki, bu kapatılmayacak bir fark değildir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!