Vali Erbay Yalova’dan Ayrılırken…
Vali Erbay Yalova’dan Ayrılırken…
26 Aralık 2008 Cuma 00:00:00

Yalova Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay 2003 yılı yılı başında Yalova’ya atama kararı çıktığında henüz koltuğuna oturmadan Yalova’yı tanımak amacıyla Yalova’da  inceleme ve gezintiler yapmaya başlamıştı. Erbay’ın Yalova’ya atanma kararı resmi gazetede yayınlandığı gün kendisiyle o dönemler GözdeFM’de her sabah canlı olarak yayınlanan “Faruk Kırtay’la Konuşan Sayfalar “programına katılmış ve Yalova ile ilgili ilk izlenimlerini yaklaşık 6 yıl önce almıştım. O gün henüz koltuğuna oturmadan yaptığı ilk açıklamada başta; Termal olmak üzere Yalova’ya hayran kaldığını Yalova’nın gerçekte saklı bir Cennet olduğunu, bu cenneti herkesin mutlaka görmesi için çalışmalar yapacağını söylemişti. Ve nitekim aradan geçen yaklaşık 6 yıl süre içinde bu söylediklerinden fazlasını yaparak şimdi bizlere veda etmeye hazırlanıyor. Yalova Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay 29 Aralık Pazartesi sabahı saat 11.00Valilik önünde gerçekleştirilecek vedalaşma programı ileYalova’daki görevinden ayrılacak. Umarım, Sayın Erbay, eski Valimiz Nihat Özgöl gibi emekli olduğunda da Yalova’da yaşamayı tercih eder...

Bizlere Tartışmayı ve Paylaşmayı  Öğreten Vali…
Yalova Valisi Doç. Dr Yusuf Erbay’ın kişisel gayretleri ile Yalova, bir çok konuda önemli adımlar attı. Sayın Erbay’ın Yalova’ya gelerek görev almasıyla birlikte Yalova; Demokratik Katılımcılık ve Uzlaşma kültürüyle tanıştı.  En önemlisi Yalova  “O”nun sayesinde plan yapmayı, geleceği görmeyi, geçmişe sahip çıkmayı öğrendi. Bugün, Yalova’nın bir çok köyünde Vali Erbay’ın başlatmış olduğu çalışmalar ve projeler sayesinde köylüler Organik üretimle tanıştı. Mavi-Yeşil yol projesi güzergahında uyuşturucu tacirlerin cirit attığı bu bölgenin seyir yolu olarak açılması ile birlikte “İnsansız” bölgelerin  insanlaştırılması sayesinde uyuşturucu imalathanelerinin bölgeden terk etmesini sağladı. Yalova’nın Tarihini, kültürünü, sanatını, geleceği ve geçmişi bir araya getirerek Yalova’nın diğer zenginliklerini öne çıkardı.Devlet ile Hükümet arasındaki ilişkinin hangi derecede olması gerektiğini bizlere bir kez daha gösterip, öğretti.

Termal Halkının Erbay’a Vefası…
Termal Karayolunun ve Termal’e özel bir önem gösteren Vali Erbay’ın katkılarını unutmayan Termal halkı Termal İlçesinde Vali Yusuf Erbay’ın adının verileceği bir park yada cadde’ye adının verilmesi için şimdiden girişim başlattı. Termal halkının bu talepleri Termal Belediye Başkanı İsmail Atik’e iletildi. Atik, gelen talebi memnuniyetle karşıladıkların, bu talebin önemezdeki dönemde mecliste değerlendireceklerini, Erbay’ın Termal’e ve Yalova’ya yaptıklarının asla unutulmayacağını söylüyor.

Güle Güle Vali Erbay….
Yalova Valisi Sayın Erbay’ın çabaları ile Yalova kabuğunu kırmaya başlamış ve kendi sorunlarını demokratik bir ortamda tartışmaya başlamış ve katılımcılık örnekleri sergilenerek çözüm yollarını da bu dönemde bulmaya başlamıştır. İşte bu nedenle; Yalova’da taş üstüne taş koyanları Yalovalılar asla unutmadı, elbet unutmayacak. Sayın Erbay’a Yalova’dan Güle Güle derken, Yalova’da artık bir evi olduğunu da hatırlatmak isteriz….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!