Termik Santral ve Durumdan Vazife Çıkartanlar
Termik Santral ve Durumdan Vazife Çıkartanlar
25 Mart 2010 Perşembe 00:00:00

Aksa Fabrikasının faaliyete sokmak istediği, İthal Kömür Yakıtlı Akışkan Yataklı Kojenarasyon Termik Santrali konusunda tartışmalar durmak bilmiyor. Tartışmalar ve karşılıklı yapılan açıklamalar öyle bir boyuta vardı ki, Durumdan vazife çıkartmak isteyenlere adeta gün doğdu.

Durumdan Vazife Çıkartanlar...
Ancak asıl görevlerini unutup, bir kesimin sözcülüğünü yapanların varlık nedenlerini anlamak mümkün değil. Bu kişiler ya vaziyetten durum çıkartıyorlar yada birilerine hoş görünmek ve kapıyı aralamak için bir yerlere mesaj gönderip beklenti içersine giriyorlar. 

Son günlerde bu Yalova Kamuoyu önünde açık bir şekilde yaşanıyor. Her sektörün içersinde olabileceği gibi; Ne yazik ki, kamuoyunu doğru bilgilendirmek görevi ve misyonunu taşıyan basının da bu gelişmelere alet olduğunu görebiliyoruz En vahim olan ise, Yalova’daki Gazetecileri temsil etmeyen ancak “Gazeteciler”  adını taşıyan bir kurumun Yalova’daki Gazetecilerin bilgisi dışında  AKSA yöneticileri ile toplantı talep etmesi, görüşülmesi ve bazı taleplerde bulunulması  kabul edilebilir bir durum değildir.

Bu Kavga Neyin Kavgası...
Yalova halkı, Yalova’nın geleceğini “Para” karşılığında satmayacak onurlu insanların varlığını bilmekte ve yakından takip etmektedir. Yolda bulunan her düdüğü sahibinin istediği şekilde “Çalmayı” ilke edinmiş bu kişiler bir gün Yalova’yı terk ettiklerinde, geride bir yaşanamaz Yalova bırakacaklardır. İşte bu kavga; Yalova’da yaşamayı düşünen, çocuklarına yaşanabilir bir Yalova bırakmak isteyenlerle, Bir gün Yalova’yı terk edip gideceklerin kavgasıdır.

YAÇEP ve YSD Görevini Yapıyor...
Aksa Fabrikasının faaliyete sokmak istediği, İthal Kömür Yakıtlı Akışkan Yataklı Kojenarasyon Termik Santrali  konusundaYalova Sanayiciler Derneği bu konuda üst üste toplantılar yaparak AKSA’nın kurmak istediği termik santralin savunuculuğu ve kamuoyu oluşturma çalışmaları yaptığına tanık oluyoruz. Bu elbet Yalova Sanayiciler Derneği için olağan bir durum. Çünkü onların varlık nedeni de bu. Yalova Sanayiciler Derneği kendisine verilen bu görevi en iyi bir şekilde yerine getirme çabası içersinde. TEMA ve Yalova Çevre Platformu (YAÇEP)’te çevreye duyarlı STK ve halkın bu yöndeki taleplerini yerine getiriyor. Bir başka ifade ile YSD ile YAÇEP görevlerini tam anlamıyla yerine getiriyor. Çünkü bu iki kurumun varlık nedenleri de yaptıkları işler. Bu iki kurum kendilerinin asli görevlerini yerine getirirken, burada ilginç olan ise konuşması gereken kişilerin suskun kalması, bilgi sahibi olmayanların ise doğrudan bu konu da fikir yürütmeleridir.

Termik Santrale Karşı Çıkmak Sanayiyi Karşı Çıkmak Değildir...
Aksa Fabrikasının kurmak istediği santrale karşı çıkanlar, demokratik tepkilerini dile getiriyor. Ancak son günlerde özellikle Termik Santrale karşı çıkan kişilerin amaçlı olarak sanayiye karşı olarak gösterilmesi de kabul edilebilir bir durum değildir. Tüm bu tartışmalar yaşanırken, konunun giderek yön değiştirdiğine ve "Sanayi" karşıtı bir Cephenin oluşturulmasına doğru yol alındığına son günlerde tanık oluyoruz. Demokratik bir tepkiyi “Sanayi Karşıtı “ bir cepheye taşımak Yalova açısından tehlikeli bir oyunun parçası olacaktır.

Termik Santrale Neden Karşıyım
Geçtiğimiz hafta Yalova Sanayiciler Derneğinin düzenlediği basın toplantısında söz alarak Termik santrale neden karşı olduğumu açık açık vurguladım. Yarım ağızla değil bunu gerekçeleriyle Yalova’daki Sanayicilere ve Termik Santral Müdürüne  yaptığım konuşmada açıkladım. Her ne kadar Gacık Köyü Muhtarı kadar anlatım tarzında bilimsel içerikli ifadeler kullanamadıysam da; 1/25.000’lik planda olmayan Termik Santrale onay veren, Yalova’nın Anayasasın oluşumuna katkı sunan dönemin AKP il Başkanı Yalova Sanayiciler Derneği Başkanı Fikri Demirel’e,  dönemin Belediye Meclis Başkanı Hikmet Dumantepe’ye; ve YTSO Başkanı Celal Özel’in gözlerinin içine baka baka Sanayi Karşıtı olmadığımı ama Termik Santrale neden karşı olduğumu anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak; Her şartlar altında Anayasal çerçevede yaşayan birey olarak, Yalova’nın Anayasasının sahip çıkmanın da Anayasal ve bir yurttaşlık görevi olduğunu düşünüyorum….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!