Termal Kaplıcalarında Neler Oluyor. ?

ermal Kaplıcalarında Neler Oluyor. ?

29 Kasım 2015 Pazar 14:05:49

Yalova Termal Kaplıcalarında yaşanan son gelişmeler kafa karıştırmaya devam ediyor. Bu köşe yazımda Termal’de yaşanan ilginç gelişmeleri mercek altına alacağız.  1984 yılında hizmete giren ve  iki ayrı bloktan oluşan bir dönemin en lüks oteli olarak bilinen 101 odalı Termal Çamlık Otel, 2009 yılında nedeni açıklanmadan bir gece kapısına kilit vuruldu. 6 yıldan buyana  kapalı olan ve hizmet vermeyen milyonluk tesisin, Termal İlçesinde  son yıllarda yerli ve Arap yatırımcıların yaptırdığı otellere müşterilerinin yönlendirilmesi amacıyla kapatıldığı iddiaları da ayrı bir tartışma konusu oldu.

Diğer bir ilginç gelişme ise;  1994 Yılında Dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk döneminde temeli atılan, yapımı  4 yıl süren ve 1998 yılında TBMM Başkanı Hikmet Çetin döneminde hizmete giren, 2014 yılında ise onarım gerekçesiyle kapatılan,  depremden bir yıl önce 1998 yılında faaliyete girip 1999 Depreminde hasar gördüğü gerekçesiyle 2015 Kasım ayında yıkılan milyonluk yatırım olan Termal Kaplıcalarındaki TBMM dinlenme tesislerinde yaşanan ilginç gelişmeleri bu köşe yazımda ayrıntılarıyla irdelemeye çalışacağız.

TERMAL’DEKİ TBMM TESİSLERİ  NEDEN YIKILDI ?

1994 Yılında Dönemin TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk döneminde temeli atılan, yapımı  4 yıl süren ve 1998 yılında TBMM Başkanı Hikmet Çetin döneminde hizmete giren Termal Kaplıcalarındaki TBMM dinlenme tesisleri,  2014 yılında onarım gerekçesiyle kapatılmıştı.  Yaklaşık bir yıldan buyana hizmet vermeyen ve Milli Saraylar Dairesi Başkanlığına ait TBMM Termal Tesisleri  geçtiğimiz günlerde,  17 Ağustos 1999 depreminde hasar gördüğü ve güçlendirme çalışmaları yapılacağı gerekçesiyle bu ay içinde yıkıldı.  Oysa, TBMM Termal Dinlenme Tesisleri depremden bir yıl önce 1998 yılında hizmet vermeye başlamıştı. TBMM Tesislerinin bulunduğu sosyal tesisler, doğal, arkeolojik, tarihi SİT alanı içersinde yer aldığını da unutmayalım.Şimdi soru şu: Depremden bir yıl önce 1998 yılında hizmete giren ancak bir yıl sonra 1999 depreminde milyonluk tesis nasıl hasar görüyor?

TBMM Tesisleri için, Atatürk’ün Yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterlik Köşkü Yıkılmıştı

Yalova Termal Kaplıcalarında bulunan Atatürk Müzesinin hemen yanında bulunan Termal Kaplıcalarında TBMM Dinlenme Tesisleri için Atatürk’ün bizzat yaptırdığı Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterlik binası yıkılmış, inşaat çalışmalarında Atatürk Müzesi bahçesinde bulunan ve Atatürk’ün bizzat kendi elleriyle diktiği ve can suyu verdiği Çınar ağaçları da kesilmişti.  1998 Yılında ise TBMM Başkanı Hikmet Çetin döneminde  hizmete giren 60 Odalı 120 yatak kapasiteli  Yalova Termal Kaplıcalarındaki dinlenme tesislerinden Milletvekilleri , Emekli Milletvekilleri ve TBMM çalışanları faydalanıyordu.  TBMM Yalova Termal Tesisleri hizmete girdikten  kısa bir süre sonra odalarının küçük olduğu gerekçesiyle, iki oda arasındaki duvarlar yıkılarak süit odalar haline getirilmişti. TBMM tesislerinde SPA hizmetleri, resturant, Kaplıca Havuzu, spor tesisleri , dinlenme ve toplantı salonu, Kütüphanesi  bulunan tesislere yoğun talep olması üzerine 2010 yılında dönemin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin,  sosyal tesislerde konaklamaya kısıtlama getirerek, burada  tatil yapan, konaklayan eski ve mevcut vekillerin toplam konaklama süresinin yılda 60 günü geçemeyeceği yönünde karar aldırmıştı. Şimdi soru şu: 17 yıl önce faaliyete giren ve bu süreler içersinde birkaç kez tadilata uğrayan Termal TBMM Tesisleri iddia edildiği gibi sürekli zarar mı etmiştir?

17 Yıllık Tesis Yıkılıp Yeniden Yapılırken, Si t Alanındaki Tesis  Genişleyerek Büyütülecek Mi?

Milli Saraylar Dairesi Başkanlığına bağlı Termal TBMM Dinlenme tesislerinin ucuz olduğu ve kadro şişkinliği gerekçesiyle  zarar ettiği iddiaları da kamuoyuna yansırken, tesisler geçen yıl, 2014 yılında TBMM Başkanı Cemil Çiçek,  Yalova'daki Atatürk Köşkü'nün yanındaki TBMM sosyal tesisin onarılması için, tesiste TBMM Başkan vekili Güldal Mumcu, Kâtip Üye Mine Lök Beyaz ve İdare Amiri Ömer Faruk Öz’le birlikte  Yıldız Üniversitesi öğretim üyeleriyle birlikte Yalova'ya gelerek tesislerde inceleme yapmış, yapılan inceleme sonrasında bakımsız olan tesisin bakım ve onarımdan geçirilmesi kararlaştırmiş ve tesis kapatılmıştı. O günden buyana kapalı olan Termal Kaplıca TBMM Dinlenme Tesisleri, geçtiğimiz günlerde yıkılarak genişletme çalışmalarına başlandı. Yapılan açıklamada, tesislerin depremde zarar gördüğü ve günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediği belirtilerken, 1998 yılında hizmete giren tesisin bir yıl sonra meydana gelen 17 Ağustos 1999 depreminde zarar görmesi ise tartışmalırıda berabirinde getirdi. Şimdi soru şu? Günümüz koşullarına göre yeniden modernize edileceği düşünülen Termal TBMM dinlenme tesisleri aynı sınırlar içersinde mi kalacak yoksa SİT alanı içerisinde genişleyerek mi yapılacak?

Termal Kaplıcalarında Termal TBMM Tesisleri Yıkılırken...

TERMAL ÇAMLIK OTEL NEDEN 6 YILDIR KAPALI

1984 yılında hizmete giren ve  iki ayrı bloktan oluşan bir dönemin en lüks oteli olarak bilinen 101 odalı Termal Çamlık Otel, 2009 yılında nedeni açıklanmadan bir gece kapısına kilit vuruldu. O günden beri  6 yıldan buyana hizmet vermeyen milyonluk tesisin, Termal İlçesinde yerli ve arap yatırımcıların yaptırdığı otellere müşterilerinin yönlendirilmesi amacıyla kapatıldığı iddiaları tartışma konusu oluyor Özellikle Yurt dışından gelen turistlerin tercih ettiği, Barı, Diskosu, Resturantı ve Kaplıca Sulu banyolarıyla  ün yapmış olan T.C Sağlık Bakanlığına bağlı Yalova Termal Çamlık Otel’in 2009 yılına kadar Termal Kaplıcaları işletmesi bünyesinde en fazla kar yapan kuruluş olduğu belirtiliyor. Şimdi soru şu? Termal’in en büyük ve en karlı oteli neden ve hangi gerekçeyle kapatıldı.  Bu otelin kapatılmasında yeni açılan özel otellerin bir etkisi oldu mu?

Otel’in Kapatılması Ve Onarımı İçin Sağlık Bakanlığından Ödenek Talep Edilmemiş..

Ancak  En İlginç Gelişme ise, 2009 yılında ısıtma sisteminde çıkan arıza nedeniyle kapatıldığı iddia edilen ve  Çamlık Otel için, Bakanlığa 2015 yılına kadar herhangi bir  onarım ödeneği için de talepte bulunulmamış. Bugün gelinen noktada  6 yıl önce 100 bin liralık masraf için kapatılan otele şimdi milyonlar harcanacak. Termal Kaplıcalar İşletmesi Genel Müdürlüğüne 2015 yılı Nisan ayında atanan Termal Kaplıcaları İşletme Müdürü Ömer Şahan “ Çamlık Otel işletmelerimiz bünyesinde bulunan  en önemli tesislerimizden biriydi.  Kapatılma gerekçesi konusunda ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Çeşitli iddialar var.  2009 yılında ısınma sorunu tespit edilmiş. O yıllarda 100 Bin TL’ye yaptırılacak olan onarım masrafı nedeniyle Milyonluk tesisin kapısına kilit vurulmuş. Üstelik kapatılması na rağmen, Tesisin onarılması için 2015 yılına kadar Sağlık Bakanlığından herhangi bir ödenek tahsisi de talep edilmemiş. İlk işim Sağlık bakanlığına durumu bildirmek ve ödenek tahsisi çıkartılması oldu. Geçen Ekim ayında ilk ödeneğimiz geldi.100 bin liraya onarılacak olan otel, 6 yıldır atıl halde kaldığı için şimdi  yaklaşık 10 Milyona onarılacak” diyor. Şimdi soru şu? 6 Yıldır kapalı otelin, demirbaşları kayıtlı mıdır. 6 Yıl önce kapatılan otelin  atıl halde olması nedeniyle onarımı 10 milyona çıkmıştır ve bu konu hakkında sorumlular hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Çamlık Otel, İçkili ve Canlı Müzikli Eğlence Mekanlarından Biriydi…

Hiçbir gerekçe gösterilmeden kapatılan Çamlık Otel, özellikle Yabancı Turistlerin rezervasyon yaptırmak istedikleri ve gelir kalemlerinin büyük bir bölümü de yabancı turistlerin konaklama yapmasıyla elde ediyordu. Termal Kaplıcalarında önemli bir milli servet heba edilirken, Termal’in önemli bir tesisi kapalı olması nedeniyle milyonlarca zarar etti.  Üstelik atıl olması nedeniyle de Otel eşyaları da kullanılamaz duruma geldiğinden heba oldu. 101 Odalı ve 300 Kişilik kapasiteli bir otel, göz göre göre çürürken , 500 kişilik Resturantı, toplantı odaları ve diskosuyla burası  Termal ve Yalova bölgesinin eğlence ve dinlence merkeziydi.  Şimdi soru şu ? Termal’de bulunan ve en fazla kar yapan devlet oteli, özel otel sahiplerinin baskısı sonrasın da mı kapatıldı?

İşte Termal Çamlık Otel'in en Son Hali

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!