Termal'de Sözün bittiği Yer
Sözün Bittiği Yerdeyiz…
26 Nisan 2009 Pazar 01:00:00

Yalova Termal İlçesinde bulunan ve çürümeye terk edilen tesisleri bu kez yakından görüp inceleme olanağı bulduk. Bugüne kadar açılmayan kapıları Milletvekili Muharrem İnce’nin girişimleriyle açtırdık ve içeride gözlem yapma olanağı bulduk. Termal’de atıl durumda olan ve çürümeye terk edilen,  Milyon Dolarlara yaptırılan tesisleri inceleme şansını bulduk. Atatürk’ün 1936 yılında yaptırdığı ve 1938 yılında bizzat kendisi tarafından açılışını yaptığı ve ilk müşterisi olan Termal Otel, o günkü teknolojiyle 2 yılda yapılıp hizmete sokulmuştu.

2001 yılında aslına uygun olarak yapımına başlanan ve 8 yıldan buyana halen açılamayan Termal Otel’de gördüklerimiz karşısında yüreğimiz burkuldu. Faaliyete geçmeden, duvarlarında dökülmeler, yağmur suyundan ötürü Otelin iç ve dış yüzeylerinde bozulmalar ortaya çıkmış. Aslında Otel’de en fazla 10 günlük bir çalışmayla faaliyete girebilecek konumda. Lobi, Restoran, mutfak, asansör, elektrik ve su donatımı tamamlanmış, odalar ve koridorlara da halılar serilmiş durumda.

Atatürk’ün İzleri Olmayan Termal Otel
12 Eylül sonrasında yıkılan ve halk arasında Atatürk Oteli olarak tanımlanan Termal Otel’ini yıkılmadan önce gezip, gören biriyim.  Bizim kuşağımızda o dönemler, Yalova’da yaşayıp ta, Atatürk Otelinin önünde resim çektirmeyen, Termal’de piknik yapmayan neredeyse yok gibidir. O dönemler Termal Otel buram buram Atatürk kokardı. Atatürk’ün yurt dışından getirdiği dev avizeler, dünyanın en önemli ressamların yaptığı yağlı boya tablolar, tarihi çini vazolar, Atatürk’ü ziyarete gelen yabancı devlet adamlarının getirdiği hediyeler, Termal Otel’de yer alırdı. Şimdi bu eserlerin hiç birisi yok. Nerede olduğunu da kimseler bilmiyor. Atatürk’ün izlerinin silindiği Termal Otel faaliyete geçse de işte bu nedenle hiçbir zaman bu eşyalar bulunup yerine konulmadığı müddetçe aslına uygun olmayacaktır. Termal Otel, 4 Duvardan oluşan bir Otel olarak hafızalarda yer alacaktır. (Ayrıntılı bilgi için bkz. “Araplar Bizim Eve Ne zaman Gelecek)

Öyle Bir Talan ki  Anlatılamaz….
Termal Otel’deki incelemelerin ardından CHP Milletvekili Muharrem İnce ile geçtiğimiz ay ihaleye çıkartılan Termal Rehabilitasyon Merkezine yöneliyoruz. Gördüklerimiz bizleri şaşkına çeviriyor. Burada Savaş sonrası Bosna Hersek manzaralarına tanık oluyoruz.  Yaşar Okuyan’ın Bakanlığı döneminde Yalova’ya kazandırılan ve Japon Kızılhaçı tarafından şartlı bağış olarak yaptırılan ve 2003 yılında faaliyete hazır olarak tamamlanan Rehabilitasyon Merkezi resmen talan edilmiş durumda. Buraya alınan elektronik aletler, techizatlar, tepegözler ve çeşitli donatılar yok olmuş durumda. Tek bir güvenlik görevlisi yok. Kapıyı ittiğimizde kapı kendiliğinden açılıyor.

Rehabilitasyon Merkezindeki İnekler…
İçeriye girdiğimizde, tam takır bir merkezle karşılaşıyoruz. Odalardaki elektrik kablolarından tutunda, musluklarına kadar her şey sökülmüş. Camlar koca koca taşlar atılarak kırılmış. Çalışan tek bir şey ise merkezin açık olan dönerli giriş kapısı. 200 Yatak kapasiteli ve her türlü ihtiyacın bulunduğu Termal Rehabilitasyon Merkezinde, çocuklar için düşünülmüş oyun alanları ve parklar, iki ayrı küçük anfi tiyatro ve bahçe düzenlemesi yer alıyor. Böylesi güzel bir tesisin içinde İnekler bahçede otluyor. Tesis insanlara değil, hayvanlara hizmet veriyor. Tesisin Çatıları şiddetli rüzgârlardan uçmuş durumda. Yağmur suları da bu nedenle içeriye girmiş ve tesis adeta çürümeye terk edimiş durumda...

 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!