Termal'de Çürüyen Milli Servet

Daha önce bu köşe yazımda dile getirmiştim. "Söz Uçar Yazı Kalır " diyerek bir kez daha burada ifade ederek yazının arşivde kalmasını sağlamayı amaçlıyorum..Termal Kaplıca Tesislerinde Sağlık Bakanlığınca işletilen ve 1984 yılında hizmete giren ve  iki ayrı bloktan oluşan bir dönemin en lüks oteli olarak bilinen 93 odalı Termal Çamlık Otel, 2009 yılında nedeni açıklanmadan bir gece kapısına kilit vurulmuştu.

O günden beri 12 yıldan buyana hizmet vermeyen milyonluk tesisin, Termal İlçesinde yerli ve arap yatırımcıların yaptırdığı otellere müşterilerinin yönlendirilmesi amacıyla kapatıldığı iddiaları geçtiğimiz yıllarda tartışma konusu olmuştu. Özellikle Yurt dışından gelen turistlerin tercih ettiği, Barı, Diskosu, Resturantı ve Kaplıca Sulu banyolarıyla  ün yapmış olan T.C Sağlık Bakanlığına bağlı Yalova Termal Çamlık Otel’in 2009 yılına kadar Termal Kaplıcaları işletmesi bünyesinde en fazla kar yapan kuruluş olduğu belirtiliyor.

Çamlık Otel, İçkili ve Canlı Müzikli Eğlence Mekanlarından Biriydi…

12 yıl önce  kapatılan Çamlık Otel, özellikle Yabancı turistlerin rezervasyon yaptırmak istedikleri ve gelir kalemlerinin büyük bir bölümü de yabancı turistlerin konaklama yapmasıyla elde ediyordu. 500 kişilik Resturantı, toplantı salonları ve diskosuyla burası Termal ve Yalova bölgesinin eğlence ve dinlence merkeziydi. Her akşam canlı müziğin ve sanatçıların sahne aldığı Çamlık Otel içkili ve diskolarıyla ün yapmış bir tesisti.12 yıldan buyana  Termal Kaplıcalarında önemli bir milli servet heba edilirken, Termal’in önemli bir tesisi kapalı olması nedeniyle milyonlarca zarar etti.  Üstelik atıl olması nedeniyle de Otel eşyaları da kullanılamaz duruma geldiğinden heba oldu. 93  Odalı ve 300 Kişilik kapasiteli bir otel, göz göre göre çürürken akıllara gelen ilk soru da; ? “Termal’de bulunan ve en fazla kar yapan devlet oteli, özel otel sahiplerinin baskısı sonrasın da mı kapatıldı?”oluyor...

Çamlık Otel’in Kapatılma Gerekçeleri ve İddialar…

Çamlık Otelin kapanma nedeni olarak;  resmi kaynaklarda ve yazışmalarda Turizm Bakanlğı Kontrolörler Kurulu  müfettişlerinin 2009 yılında yaptıkları incelemeler sonrasında Çamlık Turistik otelinde tespit edilen eksikliklerin tamamlanıncaya kadar kapatılmasına yönelik rapor yazılması gösteriliyor. Diğer bir iddia ise. Termal İlçesinde çok sayıda Yerli ve Arap yatırımcıları otel yaparak, buradaki otelleri satın alarak çalışmaya başlamasının ardından Çamlık Otel’in, özel otellerin faaliyete girmesinin ardından kapatılması…

Çamlık Otelin’in Kapatılmasına Yönelik İddialara Açıklamalar…

Çamlık Otel’in kapatılmasının ardından son 10 yılda, Termal Kaplıca İşletme Müdürlüğüne defalarca atama yapılarak müdürler değişti Bu süreler içinde Çamlık Otel’le ilgili www.farkyalovada.com olarak defalarca haber yapmamıza karşın, Çamlık Otel’de değişin bir şey olmadı. Değişen tek şey Termal Kaplıca işletme müdürlerinin değişmeleri. Termal Kaplıcalarında 2010-2015 yıllarında görev yapan daha sonra bu görevinden ayrılan, daha sonra da yeniden Termal Kaplıcaları İşletme eski Müdürlüğü görevine getirilen Levent Karanlık’a ve 2015-2017 yıllarında görev yapan Termal Kaplıcaları İşletme eski Müdürü Ömer Şahan’a, Çamlık Otel’in neden 2009 yılından buyana atıl ve kapalı olduğunu sorduğumuzda şu yanıtları aldık.

Termal Kaplıcaları eski İşletme Müdürü Levent Karanlık’ın Açıklamaları..

“Ben göreve başladığımda Çamlık Otel kapatılmıştı. Yalovalı olduğumdan dolayı böyle bir tesisin kapalı olmasının nedenini göreve başlar başlamaz araştırdım. 2009 yılında Turizm Bakanlğı Kontrolörler Kurulu  müfettişlerinin yaptıkları incelemeler sonrasında Çamlık Turistik otelinde tespit edilen eksikliklerin tamamlanıncaya kadar kapatılmasına yönelik rapor tutulduğunu ve kapatıldığını gördüm. Devlet memuru olduğumdan tutanaktaki eksiklikleri açıklayamam. Bunu ancak Sayın Valimizin onayı ile Valiliğimizden temin edebilirsiniz. Termal Kaplıcaları Sağlık Bakanlığı tarafından işletilmesiyle birlikte, buradaki yapılar ve turizm tesislerinin Doğal Sit Alanı içinde olmasından dolayı burada bir çalışma yapmamız zaten mümkün değil. Kaldı ki, Termal Kaplıca işletmesinin bütçesi de ancak kendi yağı ile kavrulur nitelikte. Bu eksiklikleri de tamamlamamız için bütçemiz elverişli değil. Çamlık otelin yıkılması da söz konusu olamaz. Sit alanı içinde olduğu için yıkılması halinde buraya herhangi bir yapı yapılması da zaten mevcut yasalar izin vermiyor. Bakanlığımıza bu konuda ayrıntılı bir rapor sunduk. Çamlık Otel’de yeni bir revizyon düşünülüyor”

Termal Kaplıcaları İşletme Eski Müdürü Ömer Şahan’ın Açıklamaları…

“ Çamlık Otel işletmelerimiz bünyesinde bulunan  en önemli tesislerimizden biriydi.  Kapatılma gerekçesi konusunda ayrıntılı bir bilgi bulamadım. Çeşitli iddialar var.  2009 yılında ısınma sorunu tespit edilmiş. O yıllarda 100 Bin TL’ye yaptırılacak olan onarım masrafı nedeniyle Milyonluk tesisin kapısına kilit vurulmuş. 2015 yılında  ilk işim Sağlık Bakanlığına durumu bildirmek ve ödenek tahsisi çıkartılması oldu. 2009 yılında, .100 bin liraya onarılacak olan otel, kapalı ve atıl halde kaldığı için şimdi  milyarlarca onarılacak. Yazık bir milli servet burada heba olmuş. İşletmenin kar yapan önemli bir tesisi kapalı olması nedeniyle milyonlarca zarar etti.  Oysa, o yıllarda küçük bir tadilatta burası çalıştırılabilirdi”

Şimdi soru şu: Çamlık Otel gerçekten neden kapatıldı? Bu süreler içinde Otelin Onarımı için ödenek gönderildi mi? Çamlık Otel'in demirbaşları kayıt altına alındı mı?  Çamlık Otel'in akibeti ne olacak? Çamlık Otelin kapatılma gerekçesi olan tutanak kamuoyuna açıklanacak mı?

İşte Atıl Hale Gelen Termal Çamlık Otel

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!