Termal'de Bu Ayıp Herkese Yeter…

Bu Ayıp Herkese Yeter…

10 Temmuz 2016 Pazar 13:41:49

Büyük Önder Atatürk,  Yalova Termal Kaplıcalarını ihya etti. Bizler ise, Termal Kaplıcalarında bulunan Atatürk büstünü dahi yıllardan buyana onarmaktan aciziz ! Her gün sorumluların önünden geçtiği, yine yüzlerce kişinin Atatürk büstünün önünden geçerek hamamlara gittiği ve yine yüzlerce kişinin önünde anı fotoğrafı çektiği Termal Kaplıcalarında bulunan Atatürk büstünün içler acısı durumu aslında Atatürk’e olan bakış açısını da adeta gözler önüne seriyor.

Termal’i İhya Eden Atatürk’e Saygısızlık…

Termal Kaplıcalarını imar eden, Büyük Önder’e yönelik saygısızlık devam ediyor.Termal Kaplıcalarında bulunan ve 1967 yılında yapılan Atatürk büstü son dönemlerdeki görüntüleri Büyük Önder Atatürk’e verilen önemin adeta somut bir göstergesi olarak karşımızda duruyor.  Atatürk’ün adını ağzından düşürmeyen sözde Atatürkçüler ise tüm bunları görmezden geliyor..

Hamamlar  ve Oteller Onarılırken Atatürk Büstü Görmezden Mi Gelindi ?

Termal Kaplıcalarında bulunan TBMM’ye ait Milletvekillerin konaklama yaptığı tesis geçtiğimiz aylarda yıkılarak yeniden yapıldı ve modernizasyonu gerçekleşti. Yine sağlık bakanlığının sorumluluğundaki Termal Kaplıcalarındaki Hamamlar, Açık Havuz ve Oteller tadilata girerek milyonlarca lira harcanıp, onarıldı ve buraları yeniden hizmete açıldı. Ancak, her nedense 1967 yılında Denizcilik İşletmeciliği tarafından yaptırılan Havuzlu Atatürk Büstü  yıkılmak üzere.Yıllardan buyana temizlenmeyen, adete yosun tutan sadece Atatürk büstü değil, Atatürk büstünün  çevresinde bulunan çöp artıkları, kurumuş yapraklar ve beton parçaları adeta buranın terk edilmiş bir bölge olduğu izlenimini veriyor.

Büyük Önder Atatürk Termal Kaplıcalarına Büyük Özen Göstermişti…

Yalova Termal Kaplıcaları, önce Balkan Savaşı (1912-1913), sonra  I.Dünya Savaşı (1918-1922) ve daha sonra da Kurtuluş Savaşı (1919-1923) zamanlarında büyük hasar görmüş ve sonrasında ise. kaderine terk edilerek unutulmuştu. Yalova Termal Kaplıcaları'nın kaderi, 19 Ağustos 1929 'da Atatürk'ün gelmesiyle değişmeye başlamıştır. . Termal'e hayran kalan Atatürk, buranın dünyaca ünlü bir sağlık merkezi ve su şehri olması için büyük çaba sarf etmiştir. Türkiye'nin bir çok yerinden mesleklerinde ün yapmış mimar , mühendis ve bahçıvanları ı getirerek buranın yeniden imar ve ihyasını sağladı. Bugün Yalova Termal Kaplıcalarının dünyaca üne sahip olması  büyük önder Atatürk'ün sayesindedir..

Atatürk’ün Termal Kaplıcalarında Yaptıkları…

Atatürk,  ilk kez geldiği Termal kaplıcalarına ertesi günü birkez daha gelir ve Termal’in İşletmesini açılan ihale ile alınmasını isteyerek TBMM’de aldırdığı kararlarla bu bölgeyi koruma altına aldırır. .Termal Kaplıcalarını ihya ederek yeniden inşaa eden, Atatürk ,Termal kaplıcalarına ulaşımın daha kolay yapılmasını sağlamak için Termal Karayolunu yapar ve bizzat can suyu vererek diktiği çınar ağaçlarıyla 13 kilometrelik Çınarlı Hıyaben dediğimiz Termal Karayolunu  hayata geçirir. Cumhuriyetin kurumsallaşmasında  bir çok önemli kararlarını Termal Kaplıcalarında alan Büyük Önder Atatürk,  Yabancı devlet adamlarını ve konuklarını Termal kaplıcalarında ağırlar, devletin en önemli bir çok kararlarını da burada alırdı.

Türkiye’nin İlk Ağaç Müzesini Atatürk Termal’de Kurmuştu.

Büyük Önder, Atatürk,  Termal Kaplıcalara yeni sıcak ve soğuk su boruları döşeme çalışmalarına bizzat katılan Atatürk, Termal bahçe düzenlemesi için o dönem bu konuda en ünlü bahçıvan olan Pandeli Usta’yı bizzat görevlendirir. Dünyanın değişik ülkelerinden, (Amerika 0rijinli Boylu Mazı, Sekoya, Japon Akçaağaç, Pavlonya, Porsuk Ağacı, Arizona Servisi, Mavi Atlas Sediri, Kırkkese Ağacı gibi) nadide tür bitki ve ağaçlar getirilerek Türkiye’nin ilk Canlı Ağaç Müzesini Termal kaplıcalarında  kurmuştur. Sadece bunlar mı? Atatürk’ün Termal Kaplıcaları için yaptıklarını buraya yazsak inanın sayfalar  yetmez.

Bu Ayıp Ne Zaman Ortadan Kaldırılacak ?

Yukarıda yazdıklarım “ Termal, Geleceğin Su Şehri Olacaktır” diyen Büyük Önder Atatürk’ün Termal Kaplıcalarına yaptıklarının sadece bir bölümü. Yazımın başında vurguladığım gibi, Büyük Önder Atatürk,  Yalova Termal Kaplıcalarını yeniden elden geçirerek inşaa ve ihya etti. Bizler  ise, Termal Kaplıcalarında bulunan Atatürk büstünü dahi  onarmaktan aciz olduk. Şimdi arkanıza yaslanın ve aşağıda çektiğimiz video görüntülerini izlemeye başlayın.

Şimdi kendinize de şu soruyu yöneltin: Yalova ve Termal Kaplıcalarını imar eden Büyük Önder Atatürk’e bu görüntüleri yakıştırıyor musunuz?

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!