Takım Ruhu İhaleyle Satın Alınamaz

Takım Ruhu İhaleyle Satın Alınamaz

28 Mart 2015 Cumartesi 11:07:53

30 Mart 2014 seçimlerinin ardından göreve gelen Yalova Belediye Meclisi tam bir yılı geride bıraktı. Bir yıllık süreci değerlendirmek gerekirse, umut verici bir tabloyu görmek pek mümkün olmadı. Eleştiri ve özeleştiriyi açıkça yapmak gerekirse; CHP Gurubu açısından bir ekip ve takım olamadığımız ortaya çıktı. Yalova belediyesinde ekip olamamanın faturasını kendi kalemize goller atarak bu bir yıllık süreci geçirdik.

Şu unutulmasın ki; Yeryüzünde paranın satın alamadığı iki şey vardır. Sevgi ve Bilgi. Çünkü her ikisini de elde etmek için zaman ve emek ister. Bunu içinde bulunduğumuz koşullarda Yalova’ya uyarlarsak paranın satın alamayacağı bir başka şeyde takım ruhu olur. Bu bir yıllık Belediye meclis süreci içersinde, paranın her şeyi satın alabileceğini görenler takım ruhunu da ihaleyle satın alınabileceğini öngördüler. Oysa; Takım ruhu, parayla ihaleyle satın alınamaz. Hizmet alımıyla da sağlanamaz. Atanmış elemanlarla da gerçekleşemez. Ne müteahhitlerin gücü nede Paranın gücü bu ekibi oluşturmaya yetmez...

Ötelenen ve Öteleyenler…

30 Mart  2014 Belediye Başkanlık seçimlerine kadar aylarca gece gündüz hiç bir beklenti içersinde olmadan sokak sokak, kapı kapı dolaşan sayın başkanın ekip arkadaşları elde ettiği başarının ardından, gerçekte bir ekip olmadıklarını elde ettikleri bu başarının ardından kısa bir süre sonra ötelenerek  anladılar. Sadece ötelenmediler, bela okundular, itibarsızlaştırıldılar. Oysa 12 Yürekli adam içersinde gerçekte tek bir CHP’linin Belediye Başkan yardımcılığı yapamayacak kadar “Basiretsiz Adam”olduklarını da öğrenmiş oldular bu süreler içerisinde...

30 Mart seçimlerine kadar ortalıklarda gözükmeyen, hatta rakip olanlar elde edilen ekip başarısının üzerinden kısa bir süre sonra ortaya çıkarak, sahte dostluklarını para ve rant karşılığında öteleyene satmaya başladılar. Ötelenenler sessizce bir köşede beklerken; para karşılığında hizmet verenler tarafından aşağılık  bir şekilde muameleye maruz kalırken, öteleyenler hep birlikte aldıkları paraları hak etmek için “Padişahim Çok Yaşa “ sloganlarını attılar.

Kazananlar Kaybetti

30 Mart seçimlerini kazanan ekibin aslında kaybettiklerini anlamak için üzerinden fazla bir zaman geçmeden bunu görmeleri ve atılan çığlıkların da bir işe yaramadığını görmeleri pek uzun da sürmedi. Kazanmaktan ve başarıya inanmış takım ruhu ise, elde edilen bu başarının ardından ikinci plana itilerek,  itibarsızlaştırılarak ve ötekileştirilerek bir kenara bırakıldı onlar. İşte onlar; bendim, bizdik, bizlerdik...

365 gün boyunca, CHP’li Yalova Belediye Meclis üyesi olarak, İlk günden buyana gerek örgüt toplantılarında, gerek grup toplantılarında, gerek il Başkanı, gerekse de bu kentin Milletvekiline her fırsatta ekip olamadığımızı, her geçen gün giderek bunun faturasının giderek kabaracağını vurguladım.  Ve bu köşede de defalarca dile getirdim. Eleştiri oklarının hedefinde olduğumun bilincindeyim. Her türlü eleştiri ve bedeli göze alarak, yanlıştan bir an önce dönmek için bir kez daha vurguluyorum. Ekip ve Takım Ruhu olmadığı sürece, başarısızlık bizleri birer gölge gibi takip edecektir.

Ekip ve Takım Olma Ruhu…

ABD’li ünlü sporcu, Joe Namath  “Yaşam da, tıpkı futbol gibi, bir takım oyunudur” derken ekip ve takım oyununun getireceği başarıya vurgu yapmıştır. Ancak,  bu dönemde tam tersi yapılmıştır.  Eski takımın kadroya giremeyen yedek oyuncusu, takım kaptanı ilan edilmiş ve takım kaptanı gereksiz oyuncuları sahaya sürerek kendi kalesine gol atabilecek nitelikte oyuncularla başarısızlığa imza atmıştır.   

Oysa; ekibin varlığından söz edebilmek için ekibi bir araya getiren ve bir arada tutan bir misyon ve vizyon olmalıdır. Ekibin üyeleri bir araya gelerek kendilerinden daha büyük bir bütünü oluştururlar. Bu nedenle ekip üyelerinin birbirlerini tamamlıyor olması gerekmektedir. Bu bütünleşmeyle bir sinerji oluşur ve bu da işin en iyi şekilde ortaya çıkmasını sağlar.  Çünkü, ekibin içinde artık “ben” yoktur ”biz” vardır. Ortaya çıkan iş “ben”im değil “biz”im ürünümüzdür.. 

Takım Ruhu ve Takım Liderliği…

Şu unutulmasın; Takım ruhu, parayla ihaleyle satın alınamaz. Hizmet alımıyla da sağlanamaz. Atanmış elemanlarla da gerçekleşemez. Ne müteahhitlerin gücü nede Paranın gücü ekibi oluşturamaz. Para, insanların işlerini yapabilmeleri ve hayatlarını sürdürmeleri için bir araçtır ama onları bir takım yapmaya yetmez. İş dünyasında olsun, sporda olsun yerel yönetimlerde olsun, siyasi partilerde olsun  bir amaç birliğine varıp fark yaratan takımların dünyanın her yerinde takdir görmesi, parayla satın alınamayan bir başarıyı ortaya koydukları içindir.

Liderlik ise, bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toplayabilme ve bu amaçları gerçekleştirmek için onları harekete geçirme bilgi ve yeteneklerinin toplamıdır.Lider demek motive etmek demektir. Çünkü çalışanların duygusal çöküntülerini gidermek onları motive aşılarıyla aşılamak onun işidir. Yetenekli liderler artık  karizmasına veya kendi dehasına değil, çevresindeki ekiplere güvenmektedir. Liderler, İnsanları dinlemeyi bilen kişilerdir. Liderlerin en önemli vasfı, iletişim ve problem çözme becerisi için karşısındaki insanı dinleyip, sonra konuşmayı bilmektir.

Sonuç olarak, bu bir yıllık dönemde yukarıda söz ettiğim iletişim ve diyalogların hayata geçmesi mümkün olmamıştır. Hedef birliğinin sağlanması için özellikle takımın kurulması aşamasında yoğun bir iletişim  diyalog gereksinimi olduğu unutulmuş ve aylardır Meclis üyelerinin çıkardığı bu çığlığa kulak tıkanmıştır. Ve bugün gelinen yol ayrımında farklı düşüncelerin ortaya çıkmasında liderlerin kendi ekibini yok sayması, aşağılamasi ötelemesi, doğal olarak ötelenmeyi de beraberinde getirmiştir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!