Söz Konusu Yalova’ysa Verin Gazı…
Söz Konusu Yalova’ysa Verin Gazı…
10 Nisan 2012 Salı 01:00:00

Yalova İl Genel Meclisi, tarihinde ilk kez gizli oturumla toplanarak Kömür Yakıtlı Termik Santral için yapılan itirazların ele alındığı meclis toplantısında karar aldı. Ak partili meclis üyelerinin talebi ve oylarıyla gizli oturum yapılması, deyim yerindeyse Ak Partiyi hedef haline getirdi. Bu karar, açık oturumla yapılmış olsaydı birkaç gün tartışılır ve sonra da diğerleri gibi unutulur giderdi. Ancak gizli oturum yapılması ve gizli bir şekilde kararların alınması Yalova’nın tarihine de bir not olarak düşerken, hafızalara da kazınmış oldu.

Söz Konusu Yalova’ysa Verin Gazı…
Kömür Yakıtlı Termik Santral İnşaatı, Yalova’nın gündemini meşgul ettiğinde Yalova Valisi olarak görev yapan Mehmet Ersoy, bu konuda sessizliğini korurken, Memleketi Sinop’ta Milletvekili adaylığında yaptığı konuşmalar ve çıkışlarda "Cennet Sinop’a, Kömür Yakıtlı Termik Santralin yakışmayacağını" belirterek çevre mücadelesi başlatmıştı. Vekil Ersoy, Milletvekili olduğu Memleketi Sinop’ta halen bu konudaki düşüncelerinin değişmediğini ifade etmekte ve şöyle konuşmakta: “Nükleer santral hükümet politikasıdır ve Türkiye’nin enerji alanında buna ihtiyacı vardır. Ancak Kömür Yakıtlı Termik Santral hükümet politikası değildir. Bende bir Sinoplu olarak bu santralın kurulmasına karşıyım” 

Şimdi bir kez daha soruyorum: Çevre sorunu günümüzde evrensel bir sorunsa neden insanlar kendi memleketlerine göre farklı düşünceler içersindeler?

Bayburt ve Sürmele’ye Kömür Yakıtlı Termik Santral Kurulsa Alkış ve Nergis Acaba Ne Derdi ?
Yalova İl Genel Meclisi, tarihinde ilk kez gizli oturumla toplanarak Kömür Yakıtlı Termik Santral için yapılan itirazların ele alındığı meclis toplantısında bu kararı savunan ve söz alarak en keskin açıklamaları yapanlardan biri AKP’li Hasan Nergis ve Ali Rıza Alkış oldu. Şimdi merak ediyor ve soruyorum?. Eğer Kömür Yakıtlı Termik Santral, Bayburt’ta yerleşim yerinde yada Sürmene’de yapılmak istenseydi. AKP’li Hasan Nergis ve Ali Rıza Alkış aynı mücadeleyi burada da gösterir miydi? Elbet, burada sorgulanması gereken sadece bu iki isim değil, Yalova’da yaşamayı düşünen ve Yalovalı olduğunu söyleyen kişilerinde Yalova’nın geleceğini ne kadar düşündüğü sorusudur...

Gizli Oy Yapılsaydı Durum Farklı Olurdu?
Yalova İl Genel Meclisinde gizli oturum öncesinde, Yalova Eski Milletvekili Şükrü Önder ve bir grup meclis üyesi ile birlikte, konu hakkında sohbet ederken AKP’li meclis üyelerinin sıkıntıları yüzlerine vuruyordu. Bazı Ak partili meclis üyeleri, gizli oturumla birlikte gizli oylama talep ettiklerini ancak kabul görmediklerini belirterek, gizli oylama yapılması halinde, kararlarının farklı olacağını açık bir şekilde beyan ederek, kendilerinin de vicdanen rahat olacaklarını vurguluyor ve üzerlerindeki siyasi baskıyı da açık bir şekilde dile getiriyorlardı. Elbet, gizli oturum talep edenlerin gizli oylamayı talep etmemelerinin nedeni de burada açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır...

Yalova’da Savaş Mı Var ? Gizli Oturum Olsun…
Yalova’da neredeyse 30 Yıldır Gazetecilik yapıyorum. Bugüne kadar hiçbir dönem gizli oturuma tanık olmadım. Yalova’nın tarihinde de gizli oturuma rastlamadım. Zaten bu konuya net bir şekilde açıklık getiren de Yalova Kent Konseyi eski Başkanı ve eski Milletvekili Şükrü Önder oldu. Önder, TBMM’nde Milletvekilliği dönemimde sadece savaş halinde gizli oturum yapıldığını hatırlatarak, 1 Mart Tezkeresine vurgu yapıyor. Şimdi TC. tarihine göz attığımızda Atatürk döneminde Cumhuriyetin kuruluşu ve kurumsallaşmasında 1925'te gizli oturum uygulamış ve sonrasında 1962 yılına kadar gizli oturum gerçekleşmemiştir. TC. Tarihinde Gizli oturumlar bugüne kadar, Savaş hali, Kıbrıs ve Irak konusunda toplanmıştır  Kıbrıs konusundaki kapalı oturumlardan belki de en önemlisi, Kıbrıs Barış Harekatından 2 gün önce, 18 Temmuz 1974 tarihinde yapılan kapalı oturum olmuş ve bir daha, 20 Şubat 1985'de Bulgaristan'da yaşayan Türkler için gizli oturum yapılmıştır.

Yalova Tarihe Geçti....
Sonrasında  ise 2000'li yıllarda ise kapalı oturumların büyük bir bölümünü, Irak ve terör konuları oluşturdu. TBMM Genel Kurulu, 2003'te Irak konusu ve, Başbakanlık Tezkeresini ele almak için, 2007'de de, Irak'taki gelişmeler ile bölücü terör örgütünün Kuzey Irak'taki faaliyetleri ve Kerkük'ün durumuna ilişkin önergeleri birleştirilerek görüşmüştür.TBMM'deki son gizli oturum ise 13 Mayıs 2009 yılında, Suriye sınırındaki kara mayınlarının temizlenmesi hakkındaki kanun tasarısı üzerinde yapılmıştır. Şimdi ise kayıtlara Yalova İl Genel Meclisinin  2012  Nisan ayında yaptığı Kömür Yakıtlı Termik Santral için gizli oturumu tarihe geçmiştir.  
 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!