Selçuk Ergin Ve Yalova
Selçuk Ergin Ve Yalova
17 Eylül 2007 Pazartesi 01:00:00

11 Haziran 2003 sabahı Yalova, Selçuk Ergin ağabeyini kaybetmişti. O Sabah Selçuk Ergin’in ölüm haberi dalga dalga yayıldı Altınova’dan Armutlu’ya kadar...

Çünkü, başarıları, hayırseverliği, hoşgörüyü, coşkuyu, hüznü ve mutluluğu paylaşmayı bilen ender insanlardan biri idi Yalova’nın Selçuk ağabeyi...

 

Herkesin sevgi ve saygısını kazanan Selçuk Ergin, taşıdığı kurumsal ve toplumsal sorumluluğunu unutmadan, işçisiyle, esnafıyla, kısaca Yalova halkıyla bütünleşmeyi başarabilen biri oldu son nefesine kadar.

 

Selçuk Ergin, bir Yalova sevdalısı idi. Yalova için daha fazla ne verebilirim sorusunu sürekli kendi kendisine sorar ve bunun yanıtını yine kendisi verirdi. Selçuk Ergin’in en büyük amacı, Yalova bölgesinde herkes’in aş ve iş sahibi olmasıydı.

 

Bunun için yoğun çalışmaları olmuştu. Yalova halkının giderek yoksullaşması, istihdam alanlarının daralması üzerine Organize Sanayi bölgesi’nin kuruluşu için çalışmalarını hızlandırmıştı. Ancak ömrü buna yetmedi.

 

Kendisiyle yaptığım son röportajda şöyle konuşmuştu:
“Kurum olarak 30 yılı aşkın bir süredir Yalova’dayız. Kendi kurumumuz Yalova ve hatta ülke sınırlarını aşıp uluslararası düzeyde rekabet ortamının da faaliyet gösteriyor.

 

Yalova, bu kurumu uluslararası düzeye getirdikten sonra, kurum olarak biz Yalova için neler yaptık? Bundan sonra neler yapabiliriz? Bunu hep sorguladık. Yalova’da yaşayan insanlarımızın yaşam standartlarını yükseltebilmek için daha çok yatırım, daha çok istihdam gerektiği için bunu ilke olarak benimsedik.

 

Yalova insanına bu borcumuzu ödemek, Yalova’nın geleceğine yön vermek amacıyla OSB’nin kurulumunu gündeme getirdik. Ancak seçilmişlerden konuyla ilgili yeteri kadar destek görmedik. Yalova’da OSB konusunda “Eylem ve Söylem’in” farklı olduğunu gözlemledim.

 

Binlerce işsizin bulunduğu Yalova’da istihdam politikalarına bu nedenle ihtiyaç var. Yalova’nın stratejik ve coğrafi konumu ile birlikte ulaşım yapısı da OSB’nin kurulumuna son derece elverişli. Yalova ve insanının gelişmesi için OSB’yi ısrarla savundum. En büyük arzum Yalova’ya OSB’yi kazandırmak...”

 

Selçuk Ergin’in yaşamında çocuklar, en fazla önem verdiği konuların arasında yer aldı. Bu nedenle, Fabrika’da yaz okulları kurdu. Çocuk Konseyinin temellerini yine o bireysel çabalarıyla attı. Çocukların, hayatın henüz başında karar verme sürecinde aktif olmasını istedi. Bir çok yerde, sohbetlerde, çocuklarla ilgili söyleşilerde bulundu. Çocuklara gelecek ile ilgili konuşmalar yaptı. Bir çok çocuğa daha iyi eğitim almasını bağlamak için yardımcı oldu, burs imkanları başlattı.
Bugün halen unutulmadı Selçuk Ergin.
Sokaklarda dolaşın, bir çok siyasetçinin adı unutulmuşken, “Selçuk Ergin kimdir” diye sorun...

 

İşte bu soruya yanıt olarak bir çok kişiden Yalova’nın Selçuk ağabeyi yanıtını alırsınız.

 

Çünkü o, Yaz kampı çocuklarının Selçuk dedesi oldu.
Verdiği burslarla yüzlerce öğrencinin manevi dedesi oldu.
Esnafın, işçinin, memurun, sporcunun Selçuk Ağabeyi oldu.
Yalova sevdalısı, Yalova’nın dostu Selçuk ağabey…
Seni Ölümünün 2 yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!