Seçim Senaryoları ve Lejyonerler..

Seçim Senaryoları ve Lejyonerler..

3 Mayıs 2015 Pazar 01:21:55

7 Haziran seçimlerine yaklaşık 1 ay kalırken, Yalova henüz seçim atmosferine giremedi.  Siyasi partilerin SKM’leri neredeyse yok yada son derece amatör bir çalışma yöntemini hayata geçiriyorlar. Özellikle kamuoyu iletişiminde neredeyse sıfırlar. Yalova’da, Ajitasyon ve propaganda yöntemlerine baktığımızda tüm partilerde kasaba siyasetinin egemen olduğunu görüyoruz.  İşte bu nedenle Yalova, ilk kez seçim coşkusu ve kararlılığının olmadığı bir seçim süreci yaşıyor. Takım ruhunu oluşturan vasıflı, nitelikli insan gücü yerine niteliksiz insan topluluğu tercih ediliyor. Kim bilir; belkide nitelikli insanların soğutulduğu siyaset dünyasında, bu boşluğu sadece kalabalık oluşturacak niteliksiz (lejyoner) ler dolduruyor…

Lejyonerlerle Savaş Kazanılmaz…

Bugüne kadar, lejyonerlerin hiçbir savaşı kazandığı görülmemiştir. Savaş meydanlarında sayısal çoğunlukta olsalar bile, cebini düşündüğünden dolayı zoru görünce komutanı da takmazlar, savaşı da. Çünkü inançları paradır. Savaşları kazananlar, gönüllü, inançlı , onurlu, yürekli insanlardır. Bu sadece savaşlarda değil, siyasi partilerin seçim çalışmalarında geçerlidir.  Bunun en somut örneğini 30 Mart ve 1 Haziran seçimlerinde yaşadık. Yalova’da seçimleri kazanan asla bir birey olmamıştır. Gönüllü, kararlı, inançlı insanlardan oluşan kararlı topluluklar kazanmıştır. Bugün Yalova’da siyasi partilerin milletvekili adaylarının gerçekleştirdiği seçim çalışmalarına baktığımızda çevresinde bu inançlı ve kararlı toplulukları göremiyoruz.

Yalova Seçmeni Artık Eskisi Gibi Değil…

Çünkü;Türkiye’nin en bilinçli seçmenin bulunduğu bir coğrafyada yaşıyoruz.Yalova seçmeni,artık gözlemliyor, değerlendiriyor, izliyor, sorguluyor ve seçiyor. Bir başka ifadeyle Yalova seçmeni salt ideolojik olarak seçici davranmıyor. Bu kente ve ülkeye katkı sağlayabilecek nitelikte mi ona bakıyor. Sadece, bu kriteri değil, adayın çevresindeki insan topluluğuna bakarak karar vererek sandığa gidiyor..Siyasi Partilerin Milletvekili Adayı Partilerinde ne kadar güçlü olursa olsun bu sonuca gidecek önemli bir gösterge olmuyor. Yalova seçmeni, tercih noktasında adayı değil, artık adayın çevresindeki insanları da gözlemleyip, tercihini sandığa yansıtıyor. Bunun da somut örnekleri geçtiğimiz yıl yapılan son yerel seçimlerde ortaya çıkmıştır.

Seçim Senaryolarına Gelince…

7 Haziran seçimleri öncesinde Siyasi partilerden ve Milletvekili adaylarından  “2-0 kazanacağız” şeklinde açıklamalar yapılsa da Yalova’da bu sonuca ulaşmak imkansız olmasa da çok küçük bir olasılıktır. Son seçim anketine baktığımızda AKP’nin dışında, tüm partilerin oy oranlarını arttırdığı görülmektedir. Az önce ifade ettiğimiz o küçük olasılık üzerine yapacağımız senaryoya göz attığımızda Partiler şöyle bir olasılıkla 2-0 yapabilir.

AKP Nasıl 2-0 Yapabilir?

2011 Yalova Milletvekili seçimlerinde AKP aldığı % 46.7 oy oranını korur ve bu sonucu alırsa, CHP %23, MHP %19, HDP % 8, oy alması halinde Ak Parti Adayı Fikri Demirel İle Mehmet Demirhan TBMM’ne Yalova Milletvekili olarak girebilir ve AKP 2-0 sonuç elde edebilir.

CHP  Nasıl 2-0 Yapabilir?

2011 Yalova Milletvekili seçimlerinde CHP aldığı % 32.3 oyu %46.3’ e çıkartabilirse ve AKP %23, MHP  %20, HDP % 8 oy alırsa CHP Adayı Muharrem İnce ve Murat Ocak TBMM’ne Yalova Milletvekili olarak girebilir ve CHP 2-0 sonuç elde edebilir.

MHP  Nasıl 2-0 Yapabilir?

2011 Yalova Milletvekili seçimlerinde MHP aldığı % 10.3 oyu %44.3’ e çıkartabilirse AKP %22, CHP 22, HDP % 8 oy alırsa MHP Adayı Ünlem Üstel ve Ahmet Gençtürk  TBMM’ne Yalova Milletvekili olarak girebilir ve MHP 2-0 sonuç elde edebilir.

Nasıl Sürpriz Olabilir ?

7 Haziran seçimlerinde  en büyük sürpriz, Kuşkusuz; MHP’nin Yalova’da Milletvekili çıkartmasıyla  gerçekleşebilir.  Bu seçim senaryosuna MHP’nin Milletvekili çıkartması için üç ayrı olasılık vardır. AKP %33, MHP %28, CHP %26, HDP %8 oy alması halinde, yada, CHP %30, MHP 29 , AKP 28, HDP % 8 oy alırsa veya AKP %31, MHP %26, CHP %25, HDP %10 oy alması halinde bu sürpriz gerçekleşebilirse MHP 1 Milletvekili çıkartabilir.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!