Roman Mahallesi&Kentsel Dönüşüm

Yalova’nın en güzel yeri neresidir? diye sorarsanız, sizlere vereceğim yanıt Bağlarbaşı Roman Mahallesi olacaktır.  Çünkü, Yalova’nın en güzel manzarası buradadır. Adalar, Kartal ve Marmara denizinin doyumsuz güzelliğini ve gün batımını buradan seyredebilirsiniz. Üstelik şehir merkezine yürüyerek sadece 7 dakikada gidebilir, buradan Yalova’nın her köşesine en kısa bir şekilde ulaşabilirsiniz. Sadece bu mu? Yalova’yı kuş bakışı gören Roman Mahallesi, Yalova İskelesine 1, Bursa Yolundaki. Şehirlerarası Otobüs terminaline de 1 kilometre uzaklıktadır. Bir başka deyişle; Yalova’nın tam ortası ve en güzel yeri. İstediğiniz yere en kısa mesafede gidebileceğiniz bir yerdir Roman Mahallesi….

Roman Mahallesinin Sahiplenilmesi…

Şimdi diyeceksiniz ki, peki bu kadar güzel ve şehir merkezine bu kadar yakın bir yer bugüne kadar nasıl oldu da değerlendirilmedi? Yer yer bazı bölgeleri işgal edildi? Bunun yanıtı açık. Burası Yalova var olduğu tarihten itibaren riskli, heyelanlı ve büyük bir bölümü imarsız bir bölgeydi. Sahipsiz bölgenin bir süre sonra sahipleri de roman vatandaşları oldu.  Burada yaşanan heyelanları büyüklerimden duymuştum. Üstelik bu heyelana da 1975 yılında tanık oldum. Çünkü ben, Safran yolunda büyüdüm.

Roman Mahallesinde Yaşanan Heyelan…

1975 yılında uzun süren yağmurlar sonrasında o bölgede yaşanan heyelanla birlikte bölgede bulunan tüm evler yaşanan heyelan nedeniyle yıkılmış, burada evleri yıkılan aileleri de birkaç günlüğüne evlerimizde misafir etmiştik. Sonrasında ise, yüzlerce kişi TİGEM arazisinde bulunan ve 17 Ağustos 1999 depreminde kullandığımız Bungolov evlerde uzun bir süre sosyal devletin korumacılığında yaşamışlardı. Daha sonrasında ise 2007 yılında yeni bir heyelan olmuş ve bu bölgeye döşenen doğalgaz boruları yırtılarak, patlama meydana gelmiş ve bu kaza da ucuz atlatılmıştı.

Roman Mahallesinde Kentsel Dönüşüm...
Roman mahallesinde kentsel dönüşüm çalışmaları son 10 yıldan buyana Yalova gündemindedir. Bağlarbaşı Mahallesi Mezarlık yolu üzerinde bulunan Roman Mahallesi olarak bilinen 10 hektarlık alanın, riskli alan ilan edilmesiyle birlikte Kentsel Dönüşüm çalışmalarının ilk adımları da yaklaşık 10 yıl önce dönemin belediye başkanı Yakup Koçal tarafından atılmıştı.  O dönemler yapılan açıklamalarda kentsel dönüşümlerde kimsenin mağdur edilmeyeceği ve herkesin hak sahibi olacağı yönündeydi. Ancak, söz konusu bölgenin büyük bir bölümünde imarlaşma olmadığından dolayı yapılan binalarında kayıt dışı ve gecekondu niteliği taşıması ve yaşanan diğer faktörlerle birlikte kentsel dönüşüm askıya alınmıştı.

Kentsel Dönüşümün Sancıları…
Yaklaşık 10 yıldan buyana söz konusu bölge için kentsel dönüşüm planları bu bölge için yapılıyor. Geçtiğimiz yıllarda Kentsel Dönüşümün olumsuz sonuçlandığının vurgulanması üzerine bu bölgedeki arazilerin arsa spekülatörleri tarafından toplandığı da iddia ediliyor. Ancak asıl sorun burada yıllardan beri oturan ve buraları yurt olarak belleyen roman vatandaşların durumu. Çünkü, Roman Plaza’da oturmak onlar için hayal ötesi bir şey. Bırakın buralardan daire almayı aylık aidatları bile ödeme güçlüğü çekerler. Kaldı ki, varsayalım hak sahibi oldular.  Göçebe hayattan, gecekondu hayatına geçmiş bir halkı, apartman dairelerine sığıştırmaya çalışmak, bu insanları alışagelmiş bir hayattan kopartıp buralara taşımak pek mümkün gözükmüyor….

Yeni Bir Roman Mahallesi Kurulabilir...
Yalova’da Roman mahallesine yapılacak olan konutlarda kaç tane Roman ailesi oturabilecek? Bu sorunun yanıtı son derece açıktır. Çünkü Romanlar bir arada yaşamaktadırlar. Romanlar, mahalle dayanışması içerisinde hayata tutunabildiği bir toplumdur. Roman mahallesinde Romanlar birbirleriyle ekmeğini, erzağını, evini, barkını bahçesini paylaşarak yaşamaktadırlar. Bin yıl süren bir tarihin sonucunda Romanlar bu şekilde yaşamak zorunda kalmışlardır. Roman Vatandaşlar büyük bir olasılıkla apartman dairelerine sıkışıp kalmak yerine, Yalova’nın bir başka ücra köşesine yerleşmeyi ve yeni bir Roman Mahallesi kurmayı tercih edeceklerdir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!