Peki Yağma Ne Olacak?
Peki Yağma Ne Olacak?
18 Eylül 2007 Salı 01:00:00

Bundan tam 5 yıl önce 2002 yılında  “Termal Otel” Sağlık Bakanlığı tarafından aslına uygun olarak  yeniden yapılıyor. Termal Otelin İhalesi  ise  önümüzdeki aylarda yapılacak” şeklinde bir yazı yazmıştım. Yalova’ya gelen 57. Hükümet döneminin  MHP’li Sağlık Bakanı Osman Durmuş, 5 yıl önce Termal Otel’in yeniden yapılacağını açıkladıktan sonra  ihalesini de gerçekleştirmiş ve Termal Otel’in Temeline de 57. Hükümet döneminde ilk kazma vurulmuştu. Başbakan Ecevit döneminde temeli atılan Termal Otel aradan geçen 5 yıla rağmen henüz açılamadı. Termal Otelin yapılmaya başlanmasından sonra, 57. hükümetin ardından 58. Hükümet, ardından da 59. Hükümet kuruldu. Önümüzdeki süreçte 60. Hükümet kurulacak, ancak yine de Termal Otel bir türlü faaliyete sokulamıyor. Aslına sadık kalınarak yaptırılan Termal Otel 5 yıldan buyana tamamlanamadı

Atatürk,  2 Yılda Tamamlamıştı
Oysa 1936 yılında Atatürk’ün isteği üzerine temeli atılarak yaptırılan Termal Otel, o günün teknoloji ve alt yapısıyla  21 Ocak 1938 yılında Atatürk tarafından hizmete açılmıştı.
Dönemin en lüks Oteli olan Termal Otel TBMM'de çıkarılan yasa ile koruma altında bulunurken, ilk önce 1981 yılında onarım gerekçesiyle kapatıldı. 1982 yılında açıldı, ancak bir kez daha onarım gerekçesiyle kapatıldı. Onarımı yapıldıktan sonra 1983 yılında bir kez daha süresiz kapatıldı. 1984 yılında bir şafak vakti Atatürk’ün Termal Oteli yerle bir oldu. O sabah Termal’e gittiğimde Otelin enkazına dahi rastlamamıştım.?
Yıkım ve talanda ne kadar hızlı olduklarını  o sabah  tanık olmuştum.Düşünen ve sorgulayan insanların hele hele  tepki gösterenin birileri tarafından vatan haini ilan edildiği günler di o günler...

 

Son Kez, Nefes Nefes
1984 yılında yıkılan Termal Otel’de Atatürk’ün özel bir odası, eşyaları ve yağlı boya tabloları vardı. Atatürk’ün odasında bulunan ceviz karyola ise  Büyük Önder Atatürk’ün  en beğendiği eşya idi. Ölmeden bir süre önce Büyük önder işte bu Termal Otel’deki ceviz karyolayı isteyip, Dolmabahçeye taşınmasını sağladı.  Ve Atatürk 10 Kasım sabahı bu ceviz karyolada gözlerini yumdu ve Termal’i belki son kez bu ceviz karyolada solukladı nefes nefes…

 

Nerede Bu Eşyalar?
Termal Otel’de 1000 kişilik kokteyl, ve balo salonu,sauna, kür merkezi, 600 kişilik konferans salonu, rehabilite merkezi ve caz salonu da bulunuyordu. Ancak en muhteşem eşyaları arasında tabiki Atatürk’ün özel olarak seçip getirtiği yağlı boya tabloları vardı. Tarihi eserlerin yanısıra, yine Atatürk’ün isteği üzerine Termal Otele getirilen dev avizeler de bulunuyordu. Termal Otel o dönemler çağdaş ve yeni Cumhuriyetin bir vitriniydi adeta.
Atatürk önemli devlet başkanlarını hep burada ağırlardı. Eşler caz salonunda müzik eşliğinde dans eder, yağlı boya tabloları arasında tarihi bir gezintiye sürüklenirlerdi.

 

Soruyor ve İstiyoruz!
Atatürk’ün büyük önem verdiği ve bizzat kendi elleriyle açılışının yaptığı Termal Otel’in yıkıldığı gün otel içersinde bulunan ve Atatürk tarafından getirilen özel eşyalar nerede?
Termal Otel’de Atatürk'e ait özel bir oda da bulunduğu gibi, Atatürk, bu odaya özel bir asansör ile çıkıyor, Yalova ve bölgesine geldiğinde bu odada kalıyordu. Atatürk'ün özel eşyaları da bu odada bulunuyordu. Bu eşyalar bugün kimlerin elindedir? 
Termal Oteli'nin zemin katında bulunan ve özel olarak yapılan her biri yarım ton olan üç adet dev avize nerede?
Tarihi değeri olan büyük Çin vazoları otel yıkılırken nereye gitmiştir !Bugün nerededir?
Atatürk’ün özel olarak getirttiği ünlü ressamların yaptığı yağlıboya tablolar nerededir?
Atatürk’e ait özel eşyalar ve demirbaşlar listesi nasıl kaybolmuştur?
Bu demirbaşlar listesinin bir kopyası var mıdır?

 

Bir Kez Daha Soruyoruz
Yıkılan Termal Otelin aslına uygun olarak yapılması, otelin aynısı olması demek değildir.Atatürk’ün buraya layık görüp getirttiği tüm eşyaların ve demirbaşların akibetinin yetkililerden bulunup ve nerede olduğunun  somut olarak açıklanmasını istiyoruz.
Çünkü, Termal Otel’ini “ ATATÜRK OTELİ” yapan unsurlar o günün havası, ruhu, atmosferini yakalamakla mümkündür.
Buradan tüm Yalovalılar adına sesleniyoruz...
Bizler, Termal’de 4 duvardan oluşan bir Otel istemiyoruz...
Termal Atatürk Otel’imizi istiyoruz...
Yıkılan Termal Otel’e ait demirbaş listesinin bulunup, eşyaların yıkıldığı günkü yerlerine konulmasını istiyor ve burada bir Atatürk odasının aslına uygun olarak inşa edilmesini talep ediyoruz

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!