Partilerin Yalova Milletvekili Adayları...

Siyasi partilerin Milletvekili adaylarının belirlenmesinin ardından Milletvekili adayları propaganda çalışmalarına da başladı. Partilerin Milletvekili adayların profillerine baktığımızda Yalova ilk kez Çınarcık odaklı bir seçim sürecine girmiş oluyor. TBMM’de temsil edilen siyasi partilerin birinci sıra adaylarının Çınarcık kökenli olduğu görülürken, Yalova’nın batı yakasını oluşturan Çınarcık bölgesindeki milliyetçi ve sağ seçmen oylarının AKP, MHP ve İYİ Partide üç sağ partide bölüneceği görülüyor.

Bu da CHP’nin bir avantajı olarak görülmekte. Bu duruma objektif bir şekilde bakacak olursak Yalova’nın 3. Milletvekilini de belirleyecek olan Yalova’nın merkezi ve doğu yakası olacaktır. Tabi unutmayalım ki;  şu anda bir anket yapılsa “Küskünler Partisi” Yalova’da birinci parti olacaktır. Bir başka ifadeyle Yalova’nın 3. Milletvekilini doğu yakası ve küskünler seçecektir.

Çınarcık Odaklı Seçimler....

Yalova’da 2019 seçimlerinde seçmen sayısı 182.279’du.  2023 seçimlerinde ise  oy kullanacak yaklaşık 205 bin seçmen bulunmaktadır.  2023 seçimlerinde Yalova’nın Batı yakasını oluşturan Çınarcık ilçesi 27 bin, Armutlu ilçesi 8 bin, Termal İlçesi 5 bin olmak üzere 40 bin seçmen bulunmaktadır. Bir başka ifadeyle Yalova’nın batı yakasında 40 bin seçmen bulunurken Merkez’de 110 bin,  Yalova’nın doğu yakasını oluşturan Çiftlikköy  ilçesi ve Altınova ilçesinde de 55 bin seçmen bulunmaktadır.

Çınarcık Odaklı Adaylar...

Yalova’nın Doğu yakasını oluşturan ve 28 bin seçmeni bulunan Çınarcık ilçesinde, AKP, MHP, İYİ Parti birinci sıralarını Çınarcık ilçesinde ikamet eden adaylara ayırdı.  Ak parti’den Ahmet Büyükgümüş 1. sıra, MHP’den Namık Öz, 1. sıra, İYİ Parti’den Ayhan Küçük 1. sıradan aday oldular .Bir başka ifadeyle Yalova’da toplam seçmen sayısının %20 olduğu Çınarcık ve batı yakası bu seçimlerde geride kalan %80’lik bölgenin de oylarına talip olacak. Bu ara hatırlatalım ki, CHP’nin 2. sıra adayı  Mehmet Gürel’de Çınarcıklıdır.

AK Parti Adayları Nasıl Belirlendi...

Ak Parti dışında Yalova Milletvekili adaylarını Partilerin Genel başkanları belirledi. Daha önce de bu köşeden defalarca yazdım. Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş Türkiye’nin istediği her ilden 1. sıradan aday olabilecek güçte biri ve AK Parti MYK üyesi olup Recep Tayip Erdoğan’ında bir prensidir. Dolayısıyla Milletvekili Ahmet Büyükgümüş sadece kendisini değil, Yalova sıralamasını da  da kendisi yapıp Genel Başkana iletmiştir. Durum bundan ibarettir. Yani demem o ki, Ak partide temayül yoklaması gökyüzüne yazılmış birer yazıdır. Büyükgümüş, 2018 seçimlerinde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de temayüle katılmadan kendi isteği ve tercihiyle Yalova’dan 1. sıra Milletvekili adayı olmuştur. Bir dahaki dönem de de yine kendisi isterse yine 1.sıradan aday olabilecek kadar parti içinde güçlü biridir.

AK Partideki Kutuplaşmalar...

Ak partiyi yakından takip edenler ve sosyal medyadaki paylaşımlar da göstermektedirki, parti içinde adı tam olarak konulmamış olsa bile dışardan bakıldığında Muğlim Bağatar+ Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ikilisi, Milletvekili Ahmet Büyükgümüş+ İl Genel Meclis Başkanı Hasan Soygüzel ikilisi, Milletvekili Meliha Akyol +Umut Güçlü ikilisinin parti içerisindeki birlikteliği dikkat çekiyordu. Yalova’da Milletvekili belirlenmesinde de bu ittifakların belirleyici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Merkezde ki oy potansiyel açığını Büyükgümüş,  Yalova Milletvekili Meliha Akyol +Umut Güçlü birlikteliğiyle kapatmayı tercih etmiştir. Bu kutuplaşmalar önümüzdeki yıl yapılacak olan Belediye Başkanlık seçimlerinde de etkin olacağını söylemek için kahin olmayı da ayrıca gerektirmiyor.

CHP’de Adaylar Nasıl Belirlendi...

CHP’de Milletvekili adayları belirlenirken sancılı bir sürec yaşandı. CHP İl Başkanlığı, CHP İlçe Başkanları ve CHP’li Belediye Başkanlarının Milletvekili adayları konusunda Vefa Salman’ın adaylığına sıcak bakmamaları sonucunda Yalova Miletvekilleri adaylarını belirleyen illerden sorumlu CHP Genel başkan Yardımcısı Faik Öztrak, yukarıda ifade ettiğim kişilerle yüzyüze görüşmelerde gerçekleştirdi.  Hatta,  9 Nisan’dan önce CHP Genel Merkezinde CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak’ın odasında Vefa Salman’ında bulunduğu ortamda görüşlerini dile getiren CHP’li Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman, Salman’ın yanında görüşlerini açık bir şekilde ifade ederek Salman’ın adaylığına sıcak bakmadığını, ancak ikinci sıradan mutlaka bir kadın adayının gösterilmesini talep etti.  Yaman, bu görüşlerini zaten her platformda dile getiriyordu.

CHP’de Kutuplaşmalar....

CHP’de Milletvekilleri belirlenirken de  geçmişteki başarı öykülerine ve toplumsal ayrışmalara kapalı, her kesimle barışık, CHP ile doğrudan bağlantılı, ancak millet İttifakı partilerine uyumlu, STK’larla ilişkileri güçlü adaylar mercek altına alındı. Bunlar değerlendirilirken CHP içindeki kutuplaşmaları ortadan kaldırabilecek aday arayışına geçildi. Adayların başarı öyküleri de mercek altına alındı. Tahsin Becan’ın eski bir CHP yöneticisi olması, sosyal demokrat politikaları tercih etmesi iş ve emek dünyası ile ilişkileri, üstelik 3 dönem YTSO  Başkanlığını iktidarın tüm baskılara karşın kazanması, CHP Genel Merkezinde, Tahsin Becan’ın adını öne çıkardı. CHP eski il Başkanı Mehmet Gürel’in varlığıda CHP’nin taşıyıcı lokomatif bir güç olacağı düşüncesi ağır bastı.

İYİ Parti’de Adaylar Nasıl Belirlendi...

İYİ Parti İl Yönetimi Parti Genel Merkezine  içinde geçmiş dönem seçim sonuçları, seçmen eğilimi ve seçmen profilinin de yer aldığı stratejik bir dosya sundu. Dosya’da 1. sıra adayının da  Ersin Akyüz yada Elif Akyol Tosun’un olması gerektiği de gerekçeleriyle birlikte vurgulandı. 9 Nisan’dan birkaç gün önce Ersin Akyüz’le görüştüğümde durumu sordum ve şöyle yanıt almıştım. “ Parti genel merkezinden aradılar Partinin 1. Sıra adayı benim. Ama henüz erken lütfen haber yapma  insanlar incinmesin “  Ersin Akyüz,  9 Nisan sabahına kadar İYİ Parti’nın 1. sıra adayıydı.  Ancak akşam saatlerinde Parti Genel Merkeziyle birilerinin yaptığı 97 saniyelik bir telefon görüşmesi sonucunda listelerdeki sıralama değişti.

İYİ Parti’de Başarı Öyküsü Tercih Edildi...

İYİ Part Yalova Milletvekili sıralamasının değiştiği bilgisi gelince İYİ Partinin il yöneticileri Genel Merkezle görüşme trafiğini de hızlandırdı.  Görüşmeler o kadar hızlandı ki, Genel Merkez Yöneticisi artık şu ifadeleri kullandı İYİ Parti İl yöneticilerine “ Yalova’nın ülke genelindeki oy oranı % 0.3 (Binde üç) Size ayırdığımız zaman ise çok fazla." İYİ Parti Genel Merkezi adayların geçmişteki başarı öykülerine göre ve Ankara’da yapılan derin kulis çalışmaları sonucunda değişti.  İYİ Parti Adayı Ayhan Küçük, geçmiş dönemlerde Esenköy’de MHP’den Belediye başkan adayı olması ve 45 oyla seçimi kaybetmesi de değerlendirmeye alındı. Diğer adayların geçmişte siyasi bir geçmişi ve öyküsü olmaması nedeniyle de yapılan derin kulis çalışmaları sonucunda Ayhan Küçük tercih edildi.

Yakup Koçal ve İYİ Parti...

İYİ Parti Milletvekili Adayının belirlenmesinde eski belediye başkanı Yakup Koçal’ın bir etkisi olduğu ortaya atıldı. Bunun en önemli gerekçesi de Yalova Cengiz Koçal Caddesi no 37'de (Valilik karşısında) bulunan boş arsanın Yakup Koçal tarafından Ayhan Küçük’e ücretsiz olarak verilmesiydi. Yakup Koçal’a sordum.” Ayhan Küçük’ün 1. sıradan aday olması yönünde herhangi bir girişimde bulundunuz mu? Koçal,  bu soruma kahkaha atarak şöyle yanıt verdi.  “ İYİ Parti’de böyle bir gücüm olsaydı kendim için kullanırdım. Üstelik atmosferde tam benlik. 9 Nisan’dan sonra Ayhan Küçük beni aradı. Cengiz Koçal caddesindeki eski evimin kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılmasıyla birlikte boş arsayı seçim irtibat ofisi olarak kullanmak istedi. Bende verdim ve herhangi bir ücret istemedim. İki saat sonra Memleket Partisi adayı Ertan Şener aradı. Bende kendisine keşke iki saat önce ilk arayan sen olsaydın Ayhan Küçük’e söz verdim. İşte bu iddialarda sanırım yer verdiğim için ortaya atılmış. Tahsin’de ilk isteyen olsaydı verirdim.

Memleket Partisi ve Yalova....

Memleket Partisi Yalova 1. Sıra Milletvekili adayı Ertan Şener’de bu seçimlerde oldukça iddialı çalışıyor.  AK Parti, İYİ Parti ve CHP içindeki küskünlerin Memleket Partisinde bir araya geleceğini öngörüyor.  Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Yalova’da yapacağı çalışmalar ve Ertan Şener’in tanınırlığı ve yıllardır Yalova’da seçimlerde boy göstermesi kendisi ve Memleket Partisi için önemli bir avantaj olarak duruyor. Memleket Partisinin Türkiye Genelinde en fazla oy alan yerleşim yeri şüphesiz oran olarak Yalova olacaktır. Ancak, Şener’in Yalova milletvekili olabilmesi için önce partisi %7’lik barajı geçmeli ve kendisi de Yalova’da 1. gelen partinin yarısından bir oy fazla alması gerekiyor...

Yalova’nın 2 Milletvekili belli 3. Milletvekili Secilecek..

Ak Parti 1. sıra Adayı Ahmet Büyükgümüş ve CHP’nin 1. Sıra Adayı Tahsin Becan bana göre seçilmiş bir milletvekilidir artık.  Her iki milletvekili TBMM’ye prestijli bir şekilde gitmek ve partilerinin oy oranlarını yükseltmek ve 2. sıradaki adaylarını da TBMM’ye gönderme çabası içiresine girmesi için çalışacaklardır.  Bu durumda 3. Milletvekili kim olacaktır? sorusunun yanıtı da doğal olarak, AK Parti’nin ikinci sıra Adayı Meliha Akyol, CHP’nin ikinci sıra adayı Mehmet Gürel, İYİ Parti birinci sıra adayı Ayhan Küçük, MHP birinci sıra adayı Namık Öz ve Memleket Partisi Birinci sıra adayı Ertan Şener’in performansı ortaya koyacak..

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!