Parçalanan ve Atılan Atatürk Heykeli

Bir önceki köşe yazımda, Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin nasıl kaybolduğunu yazmış ve sorumluları, sorumluluklarını yerine getirmeye davet etmiş, Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin nerede olduğunun açıklanmasını istemiştim.1971 yılına kadar Cumhuriyet meydanında bulunan Atatürk heykelinin 1971 yılında yenisinin yapılması üzerine, Yalova’nın ilk Atatürk heykeli aynı yıl Yalova Atatürk İlköğretim okulunun bahçesine konuymuş ve Atatürk Heykeli 2004 yılına kadar burada kalmıştı.
2004 yılında Okulun bahçesinde yapılan düzenlemeler nedeniyle  yeni bir tören alanı ve Atatürk büstü yapılmış, Yalova’nın İlK Atatürk Heykeli de işte o günden sonra bir daha hiç  ortalıkta görünmemişti.
İşte bir önceki köşe yazımda “  Benim en büyük korkum, Yalova’nın ilk Atatürk Heykelinin 35 yıl kaldığı Atatürk İlköğretim okulunda, yenisi yapılınca eskisinin kaldırılarak çöpe atılmasıdır” diyerek endişelerimi dile getirmiştim.

Parçalanan ve Atılan Atatürk Heykeli
Geçen hafta dile getirdiğim bu endişelerimde ne kadar haklı olduğumu yaptığım araştırmalar sonrasında daha iyi kavradım.
Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova İl Kültür Müdürlüğü ve nihayetinde Atatürk Heykelinin bulunduğu Atatürk İlköğretim Okulunda yaptığım araştırmalarda da  sonuçsuz kaldı.
Atatürk Heykelinin en son görüldüğü ve o dönemde Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü olan ve şu anda da Yalova Milli Eğitim Şube Müdürü olan  Mehmet Kalyon’a da ulaşıp Heykelin akıbetinin ne olduğunu sorduğumda tatmin edici bir yanıt ne yazık ki alamadım.
Dönemin, Atatürk İlköğretim okulu Mehmet Kalyon, Atatürk Heykelinin büstünün o dönemlerde çıkartılarak  halen bahçede bulunan Atatürk Anıtına konulduğunu iddia ediyor. Atatürk’ün gençliğe hitabesi yazılı olan 2 metre yükseklikte Mermer Kaidenin ne olduğunu ise hatırlamadığını vurguluyor.
Ancak, o döneme tanık olanlar, Atatürk heykelinin şimdi büstü ile eski büstü arasında çok önemli farklılıklar olduğunu söylüyorlar.

Sahipsiz Kalan Yalova’da Olağan Durumlar…
Her fırsatta övünerek söylediğimiz “Yalova, Atatürk’ün Kentidir” sözünün içinin ne kadar boş olduğu bu sözün içtenlikle söylenmediği Atatürk’e yaptığımız saygısızlıklarla, Atatürk’ün eserlerine sahip çıkmamakla zaten kanıtlamış olduk.
Termal’de Atatürk’ün yaptırdığı Otel’i yıkarken, can suyu verdiği Çınar ağaçlarını katlederken, Köşklerini yıllarca halkın ziyaretine kapalı tutarken, O’nun çok değer verdiği Yalova’ya, bizler ihanet ederken ağzımızdan Atatürk ve Yalova kelimesini hep yan yana getirip sahte nutuklar atmadık mı?
Şimdi ise, Atatürk’ün bile tanık olduğu, üzerinde Atamızın gençliğe hitabesi yazılı olan 2 metre yüksekliğindeki dev mermer Atatürk Heykeli, Marmara denizine dolgu malzemesi olurken bile sessiz ve kayıtsız kalıyoruz.
Daha da vahimi Atatürk ilkokulunda 35 yıl boyunca her sabah minik öğrencileri selamlayan Atatürk Heykelinin, Yalova’nın ilk heykeli olduğu da ne yazık ki günümüzde dahi bilinmiyor…

Eşraf Olmayınca…..
Bir kent için Eşraf kelimesinin ne kadar önemli olduğu bu yaşadığımız olayla da bir kez daha ortaya çıkıyor. Yalova’nın tarihi dokusu giderek yok olurken, eşrafı da ne yazık ki giderek yok oluyor yada görmezden geliniyor.
Bu yaşadığımız son olay aslında, Yalova’nın hafızasının olmadığını, geçmişine sahip çıkmadığını göstermektedir.
Daha da ötesi Yalova, giderek artık kendine, kentine yabancı hale gelmekte….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!