Omicron’a Nasıl Yakalandım...

Yaklaşık 2 yıldan buyana pandeminin esiri olduk. Koronavirüs pandemisi başladığının ertesi günü Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün Koronavirüs salgınına ilişkin “Koronadan artık kaçış yok. İstisnasız hepimiz yakalanacağız. Ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi. Virüs, kronik hastalıkları bulunan ve 60 yaş üstünde olanları vuracak” açıklamasını okuyunca tüylerim diken diken olmuştu. Çünkü,  60 yaş üstü, koah, yüksek tansiyon ve şeker hastasıydım. Bir başka ifadeyle, koronavirüs’ün ölümcül hedef kitlesi arasında bulunanlardan birisiydim. Üstelik bu rahatsızlığı bulunan yakın çevremdeki kişiler bu hastalığa yakalanarak hayatını kaybetmişti.

Kabus Dolu Günlerden...

Bu nedenle de kendimi iyice izole etmekle birlikte aylarca dışarı çıkmadım Nasıl bir panik halinde olduğumu anlatamam. Zaman zaman dışarı çıktığımda kaldırımda yürüyen herkesi bana virüs bulaştıracak bir zombi gibi görmeye başlamıştım. Üzerime doğru gelen bir kişi görünce kaldırım değiştirdim. Bırakın sosyal mesafeyi sokak değiştirmeye başlamıştım. Mehmet Öz’ün açıklamaları sürekli kulaklarımı çınlatıyordu. Adeta eşim ve kızlarım beni pamuk gibi sarmalamış, korumaya almışlardı. Üstelik bu depresyon altında 4 Eylül 2020 günü kalp krizi geçirmiş ve Yalova Devlet Hastanesinde anjiyo olup stend takılmıştı. Bu kadar kronik hastalıkların arasına kalp de eklenmişti. Koronavirüs’e yakalanma korkusu artık daha da artmıştı. Nihayet aradan tam bir yıl geçmişti.

Yalova’da Aşılama Oranını Biz Yükselttik...

Nihayetinde Çinden gelen Sinovac aşılarıyla ilk aşı olanların arasındaydım. 29 Mart 2021’de Sinovac, 26 Nisan 2021’de Sinovac, 25 Haziran 2021 Biontech, 1 Eylül 2021 Biontech ve 7 Ocak 2022’de Biontech olmak üzere toplam 5. Doz Koronavirüs aşısı oldum. Bunlara girip ve zatürre aşılarını dahil etmiyorum. Sadece eşim ve ben toplam 10 doz Covit aşısı olduğumu birkez daha hatırlatmak istiyorum. Ancak Sağlık Bakanlığı verilerinde benim ve eşimin olduğu 10 doz aşı, 10 kişiye aşı yapılmış gibi gözüküyor. Yine bir başka ifadeyle Yalova’da aşılama oranının yüksek gözükmesinde bir hayli katkımız oldu diyebiliriz. Ancak ne olduysa 7 ocak’da 5. doz aşı olmamla birlikte başladı.

Omicron Olduğumu 7 Ocak’da Test ile Öğrendim..

Aşı olmadan bir gün önce, aniden bir titreme ve halsizlik başladı. Aynı soğuk algınlığı gibi. Vucut ısımı düşürmek için bir iki defa soğuk suyla duş aldım. Ardından bir ateş düşürücü. Sabah kalktığımda sadece bir halsızlık, hafif başağrısı ile uyandığımda kendimden de şüphelenmiştim. Farklı olarak, boğazda kaşıntı ve gıcık hissinin dışında parmaklarımda küçük siğiller ve kaşıntı hissi yaşadım. Bunun bir koronavirüs’den çok soğuk algınlığı gibi düşündüm. Aynı gün E-Nabız’a girip 5. doz hatırlatma aşımın çıkıp çıkmadığını öğrenmek istediğimde aşının çıktığını gördüm ve aynı gün aile hekimimden randevu alarak 5. Doz aşımı oldum. Aşı olduktan birkaç saat sonra belirtilerin ve semptomların ortaya net bir şekilde çıkması üzerine Yalova Devlet Hastanesine giderek test oldum. Akşam saatlerinde testimin pozitif olduğunu öğrendim. Eşimin testi de pozitif çıkmıştı. Yine bir panik ve Mehmet Öz’ün o açıklamalarını hatırlayınca “Adam doğru söylüyormuş” diye mırıldandım..

Omicron Belirtileri Üzerine...

7 Ocak 2021’de aşı olmadan önce Omicron varyantına yakalandığımı öğrendim. Bunun üzerine hafızamı geriye sararak yaşadıklarımı birkez daha irdelemeye başladım. O gece, aniden bir titreme, yüksek ateş, boğazda gıcık ve kaşınma ile birlikte gelen öksürük dışında birşey hissetmedim. İkinci gün ise halsızlık, hafif baş ve kas ağrısı ile bugüne kadar ilk kez hissettiğim parmaklarda çıkan siğillerin kaşınma hissi. Parmaklarımı kaşımaktan sabaha kadar uyuyamadım. Karantinanın ikinci günü telefonla Sağlık Bakanlığından arayan görevli  durumumu sorarak 5 doz aşılı olmamdan dolayı Koronavirüs’ü hafif atlatacağımı bir haftalık karantina sürecinden sonra normal yaşantıma devam edebileceğini ve Bakanlık kararı gereği test yapılmayacağını söyledi. Bu süreler içinde yukarıda belirttiğim semptomların dışında tat ve koku kaybı yaşamadığım gibi, birçok kez yakalandığım girip ve soğuk algınlığını daha ağır geçirdiğimi belirtmeliyim. Aynı durum eşim için de geçerli oldu.

10 Ocak Çalışanlar Günü Karantinada Geçti...

Günümüzde pek anlamlı bulmadığım 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Yalova’da bir çok kurum etkinlik düzenledi.Yalova Valiliği, Yalova Belediyesi, Altınova Belediyesi ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odasından davet aldım. YTSO Başkanı Tahsin Becan’ın bizzat davet etmesi üzerine karantinada olduğumu söyleyip gelemiyeceğimi belirtmem üzerine geçmiş olsun dileklerini iletirken, Yalova Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Altun, bizzat arayarak etkinliğe davet etmesi ve durumumu izah etmem üzerine kendisinin yakın ilgisi beni mutlu etti.  Altınova Belediyesi Basın Yayın Müdürü Mehmet Mercan’ın da yakın ilgisini unutamam. Yalova Belediyesi Basın Yayın emekçisi Osman Hökemen’in her gün durumumu sorması, ilgilenmesi ve evime kadar gelip Yalova Belediyesinin 10 Ocak Çalışanlar Günü nedeniyle hazırladığı hediyeyi vermesi de beni mutlu etmiştir.  Ayrıca durumumu sonradan öğrenip hatır soran tüm dostlarıma da teşekkür ederim.
 

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!