Neden İhraç Edildim ?

Neden İhraç Edildim ?

2 Mart 2016 Çarşamba 17:24:18

CHP’den Grup kararına uymadığım iddiasıyla Ahmet Yavuz’la birlikte kesin ihraç talebiyle Disiplin Kuruluna sevk edildikten sonra CHP’den ihraç edildik. Geçtiğimiz gün de CHP YDK’ya ihraç kararına itiraz ettik. Uzun yıllardan buyana gönül verdiğimiz partimizden ihraç edildiğimizi anlamaya çalışıyorum; günlerden beri. Neden ihraç edildik sorusunun yanıtını bulmakta zorlanıyorum.

Ne İhale Aldık, Nede İş Takipçiliği Yaptık....

Bizler; şirket kurup belediyeden ihale almadık, ihale takipçiliğini ise hiç yapmadık, Kamuyu zarara uğratmadık, Müteahhitlerle kol kola girerek pazarlıklar da yapmadık, kamunun malını peşkeş çekmek için yalakalık da yapmadık yapmadık . Peki neden İhraç edildik?  Aslında;  İhraç edildiğimize değil de bizlerin ihracını alkışlarla karşılayan devşirmeleri sevindirdiğimize yanıyorum. Çünkü biliyorum ki; bizim  ihracımızı onaylayanlar, alkışlayanlar menfaatleri gittiklerinde CHP’yi ilk terk edenler olacaklardır.

Bu Yazıyı Yazmaya İl Başkanı Zorladı…

İhraç konusunda YDK’nın kararını beklediğimden dolayı bu konuda herhangi bir açıklama yapmayı düşünmüyordum.  Ne zaman ki, CHP İl Başkanı Sayın Özcan Özel ortaya çıkıp yazılı basın açıklaması yaparak, ‘Ahmet Yavuz ve Faruk Kırtay, AKP oylarına güvenerek nasıl aday olduklarını ve AKP oyları ile kendilerini nasıl seçtirdiklerini basına, kamuoyuna ve partililere anlatsınlar’" diyene kadar..

Arboretum Arazisinin Peşkeş Çekilmesine Karar Verilirken Neredey di?

Ben gazeteciliği Uğur Mumcu’dan, siyaseti ise Bülent Ecevit’ten öğrenmiş biriyim. Bugüne kadar talimatla ne haber yaptım ne de siyaset.  Emir alarak değil, vicdanımla baş başa kalarak kararlar aldım. Gazeteciliği de siyaseti de vicdanımla yapıyorum. Sayın İl Başkanı parti grup kararına uymayarak, Denetim Komisyonu’na seçildiğimden dolayı ihraç edildiğimi ifade etmiş. Bizlerin Denetim Komisyonuna seçilmemizde kamu zararı var mı? Keşke; İl Başkanı, geçen dönem grup kararına uymayarak Atatürk’ün Yalova halkına miras bıraktığı Arboretum arazisinin peşkeş çekilmesine karar verilirken de İl Başkanı olduğunu da hatırlasaydı. Büyük Önder Atatürk’ün mirasının peşkeş çekilmesine onay verenleri görmezden gelenler;  CHP’de parti içi demokrasiyi, seçme ve seçilme hakkını kullanan Belediye Meclis üyelerini partiden ihraç etmişlerdir…

CHP’li Belediye Meclis Üyelerinin Yarısının Oyunu Aldık...

İddialar o ki; partiye değil. AKP’ye güvenerek aday olmuşuz. 12 CHP’li meclis üyesinin katılımıyla yaptığımız  grup toplantısındaki seçimde 6 oy bana çıkmıştır. Bunun öncelikle bilinmesini isterim. AKP’nin oylarıyla seçildiğimizi iddia eden il başkanı 17 oy alan bizlerin değil, 31 belediye meclis üyesinin bulunduğu mecliste AKP’lilerin nasıl oluyor da 29 oy aldığını öncelikle sorgulamalıdır..

Şeffaflıktan Neden Çekiniyorlar. Halka Şeffaf Olacağız Diye Söz Vermedik Mi?

Bizlerin, Denetim Komisyonu’na seçilerek 2015 yılında yapılmış ihalelerle ilgili belge toplayıp kamuoyuna bilgi sızdıracağımız iddia edilmiş.  Böyle bir şey söz konusu değil, ancak varsayalım ki belge paylaşımı  oldu! Bundan  neden ve niçin çekiniyorlar?  Bizler, belediye başkanlık seçimlerinde şeffaf yönetim sloganıyla yola çıkmadık mı? Yalovalılar bu nedenle bizlere şeffaf belediyecilik için oy vermediler mi?  Belgelerden ve yapılan ihalelerden neden ve niçin çekiniyorsunuz? Diğer bir iddia da huzur hakkı içinmiş. Geçen yıl 3 bin TL’ye yakın bir huzur hakkı aldık. Bu parayı diğer meclis üyesi arkadaşlarımla da paylaştım, bunun da ayrıca bilinmesini isterim.

İl Disiplin Kurulu, CHP Genel Merkezi YDK’ya Savunmamızı Gönderdik...

Aşağıdaki metni İl Disiplin Kurulu’na göndererek savunmamızı yaptık ve bu karara da YDK’da itiraz ettik. Sayın İl Başkan Özcan Özel  Denetim komisyonuna nasıl seçildiklerini anlatsınlar diyor. Bizler, tüm çıplaklığıyla gelişmeleri Disiplin kuruluna verdiğimiz savunmayla anlatmıştık. Madem kamuoyuna anlatmamızı  da istiyor o halde anlatalım….

Hakkımda başlatılan disiplin soruşturmasını tarafımıza ibra edilen kararla öğrendim. Yalova Belediyesi Denetim komisyonu üyeliğine seçilmemin ardından, İl Başkanlığı’nca disiplin soruşturması açılarak hakkımda verilen ihraç istemine neden olan parti grubuna uymama gerekçesinin iddiaları gerçek dışıdır.  Şöyle ki;

4 Ocak Pazartesi günü yaşananlar..

4 Ocak Pazartesi günü, Ocak ayı belediye meclis toplantısı öncesinde belediye başkanlık makamında İl Başkanı Özcan Özel, 12 Belediye Meclis üyesi ve Belediye Başkanı Vefa Salman’ın da hazır bulunduğu grup toplantısını gerçekleştirdik. Bu toplantıda CHP’den iki üyenin seçileceği Denetim Komisyonu üyelerinin belirlenmesi için aday olacakların isimleri İl başkanı tarafından istendi. Riyaset ve İl Başkanı komisyona Jülide Güner ile Osman Başgül’ü önerdi. Ancak, Jülide Güner’in Belediye Başkan Yardımcısı olması itibariyle kendisinin belediyeyi denetleyemeyeceği ortaya çıktı. Jülide Güner’in adaylıktan çekilmesi üzerine, onun yerine aday olacağımı ifade ettim. Daha sonra Başar Şahin ve Ahmet Yavuz da adaylıklarını açıkladılar. Dört aday çıkması üzerine İl Başkanı gizli oyla seçim yapılmasını istedi ve kendisinin de oy atacağını söyledi. Yapılan oylamada, üç adayda 6’şar oy alarak eşit oranda oy aldı. Eşit oy alan adaylar arasında yapılması gereken kura çekimi yapılmadı. Bunun üzerine grup toplantısında aday olacağımızı ifade ettik. Burada çıkan kararların karar defterine ve seçim sonuçlarının da karar tutanaklara yazılmasını istedik. Ancak parti grubumuzda kararlar, tutanaklara geçilmedi ve imza atılmadı.

5 Ocak Salı günü yaşananlar..

5 Ocak Salı günü gerçekleşen Denetim Komisyonu seçimlerinin birkaç saat öncesinde bizlerin katılmadığı yeni bir grup toplantısı yapılıp tekrardan seçim yapılacağı ve bu seçimde bir kişinin seçildiğini sonradan öğrendim.  Bu toplantıda bazı meclis üyesi arkadaşların bizlerin toplantıda bulunmadığını öne sürerek şerh düştüğünü de yapılan seçimlerden sonra öğrendim. Bizlere bu konuda herhangi bir yazılı grup kararı tebliğ edilmedi. Yapılan Denetim Komisyonu seçimlerinde grup toplantısında da  ifade edildiği gibi dört arkadaşımız da mecliste aday oldu ve bizler daha fazla oy alarak seçilmiş olduk.

8  Ocak Cuma günü yaşananlar..

8 Ocak günü saat 10.00’da Milletvekili Muharrem İnce‘nin ofisinde, Muharrem İnce’nin de katıldığı, İl Başkanı, il yöneticileri ve belediye meclis üyelerinin de hazır bulunduğu toplantıya, tarafımıza yapılan hakaretler nedeniyle gerginliğin önüne geçmek için gitmedik. Bu toplantıda Milletvekili Muharrem İnce’nin, denetim komisyonu üyeliğinden 8 Ocak 2016 günü saat 17.00’ye kadar istifa etmemizi istediği, aksi halde kendisinin talimatıyla ihraç talebiyle Disiplin Kurulu’na sevk edileceğimiz Belediye Meclis Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik tarafından bizlere iletildi. Parti içi demokrasi ve seçme ve seçilme hakkına saygı duyulması gerektiğini belirterek seçildiğimiz Denetim Komisyonu’ndan istifa etmediğimiz için hakkımızda ihraç talebiyle disiplin soruşturması açıldığını öğrenmiş olduk.

Sonuç olarak...

Bizlere yönelik AKP’li meclis üyeleriyle işbirliği yapıp seçildiğimiz yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Bu iddiamızı da doğrulayacak açıklamalar 2 Şubat tarihli Yalova Belediye Meclis toplantı tutanaklarında açıkça görülecektir. 2 Şubat 2016 tarihinde yapılan Belediye Meclis toplantısında söz alarak konuşan CHP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Şerafettin Çelik, açıkça kendilerinin AKP ile işbirliği yaptıklarını itiraf etmiştir. Grup sözcüsünün konuşmaları meclis tutanaklarında olduğu gibi, 3 Şubat tarihli günlük yerel gazetelerde ve internet sitelerinde de yer almıştır. Meclis’te CHP Sözcüsü Çelik özetle şöyle konuşmuştur. "Bizler grup toplantımızda aldığımız karar sonrası  Ak parti grup sözcüsü Sayın Kasım Avar’ı aradım.Sayın Avar, bizler şu anda gruptayız, il başkanımız, belediye başkanımız da burada. Grup sözcüsü olarak sizin önereceğiniz isimlerin tamamına blok oy vereceğiz, ama sizlerde bizlerin önereceği isimlere oy verin “

 CHP Yönetimi Yalova’da AKP’den medet umar bir yapıya bürünmüştür...

Görüldüğü gibi, CHP yönetimi, kendi partisinin meclis üyeleriyle diyalog kurmak yerine Yalova’da AKP’den medet uman bir yapı ortaya çıkarmıştır. Bu itiraf kimin-kimle pazarlık yaptığını da ayrıca ortaya çıkarmıştır. Kaldı ki, bizler parti grup toplantısında gerçekleşen, ancak karar defterine yazılmayan 4 Ocak’taki toplantıda 12 meclis üyesinden 6’sının oyunu aldık. 31 meclis üyesinin oy kullandığı seçimlerde toplam 17 oy aldık. Aldığımız oyların bir kısmı da CHP’li meclis üyelerin verdikleri oylardır. Seçilmemizde CHP’nin iradesi söz konusudur.

Şimdilik YDK’dan gelecek yanıtı bekliyoruz. Ancak bundan sonraki süreç benim için çok önemlidir. Bundan sonrası benim için siyaset, bir gruba dahil olmak değil, bir duruşa sahip olmak olacaktır...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!