Mustafa Balta'nın Ardından

Yalova’nın siyasetinin son 50 yılına damgasını vurmuş Milli Görüş’ün Yalova’daki temsilcilerinden Mustafa Balta'yı 17 Nisan'da uğurladık. Yalova’da farklı bir siyasi profili olan, insanlarla kurduğu diyaloglarla adından söz ettiren, herkesle barışık, hoşgörülü, sevecen ve esprili hicivli siyasi eleştirilerle rakiplerinin bile sevgisini kazanan SP GİK Üyesi ve Yalova SP eski İl Başkanlarından Mustafa Balta, 60 gün yaşam savaşı verdiği yoğun bakımda hayata yenik düştü.

Gazeteciliğe başladığım 1980 darbesi sonrasında kendisini tanımıştım. Tam 40 yıllık bir dostluğumuz vardı. Ağabey gibiydi, kimi zaman telefon açar konuşur, mesaj yazar, nasihat eder, düşüncelerini aktarır, dertleşir sohbet ederdik. Kendisiyle yine bir seçim öncesinde ve yine bir nisan ayında yaptığım video söyleşide çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Bir seçim öncesinde yine bir nisan günü kendisini son yolculuğuna uğurladığımızda Yalova Merkez Camiisinde dostları, sevenleri o'nu yalnız bırakmadı. 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Mustafa Balta'yı son yolculuğuna uğurlarken şöyle konuşuyordu. “Yıllardır tanıdığım, birlikte hizmet ettiğimiz ve çok sevdiğim bir dostumu kaybetmenin acısını yaşıyorum. Son görüştüğümüzde kendisini epeyce zayıf görmüştüm. Zaman bu kadarmış. Kendisi her zaman camiamızda hayırla yad edilecektir. Bu herkese nasip olmaz. Ayrıca Ramazan ayında ve Kadir Gecesi’nde hakka yürümesi de yine herkese nasip olan bir şey değil. Biz hakkımızı ona helal ettik. İnşallah o da haklarını bizlere helal etmiştir” 

Yalova’nın siyasi sosyal hayatın renkli isimlerinden biri olan Mustafa Balta çok yönlü bir siyaset adamıydı. Kendisini ya bir köy düğününde nikah şahitliği yaparken, kimi zamanda cenaze taziye evlerini dolaşırken sık sık karşılaşırdınız. Sürekli halkla iç içeydi. Diğer siyasiler gibi  üst perdeden yüksekten konuşmaz, küçük, büyük demeden herkese sevgisini göstererek dost olmasını becerebilen ender insanlardan biriydi. Zaten Yalova merkez camiisinden son yolculuğuna uğurlarken, sosyalisti, devrimcisi, ülkücüsü, milliyetçisi, demokratı, muhafazakarı saf tutarak herkesi ve her kesimi bir araya getirmesi de bunun en önemli göstergelerinden biri oluyordu.

1951 Erzurum Doğumlu olan Mustafa Balta, eğitimini tamamladıktan sonra Erzurum’da bir yıl öğretmenlik yaptıktan sonra İnşaat Mühendisi olmaya karar verdi. 1970’li yılların başanda Merhum Necmettin Erbakan’la tanışmasının ardından aktif olarak siyasete MSP'de başlayıp Milli görüşün temsilcisi RP, FP ve SP'de devam etti. Uzun yıllardan buyana SP GİK üyeliği ve Teşkilatlandırma Başkan Yardımcılığı, Yalova SP İl Başkanlığı, Yalova Belediye Meclis üyeliği, Yalova Belediye Başkan adaylığı, Yalova Milletvekilliği adaylığı görevlerinde bulundu.

Milli Görüşün Yalova’daki önemli ve etkin isimlerinden biri olan Mustafa Balta'yla, 2018 seçimleri öncesinde geniş kapsamlı bir video söyleşi yaptığımı vurgulamıştım. Merhum Mustafa Balta bu söyleşide siyasete nasıl başladığını, dünün ve bugünün Türkiye'si ile Yalova'yı değerlendirerek çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Siyasete 1970’li yılların başında Milli Görüş Gençlik saflarında başladığını belirten Balta, Türkiye’de 3 darbe yaşadığını, demokrasilerin askıya alındığını, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının 1972 yılında asılmasını da unutamadığını belirterek şöyle konuşmuştu.

“Deniz Gezmiş Yaşasaydı Aynı Saflarda Yer Alırdık”

Öğrencilik yıllarında Deniz Gezmiş’in kendisinin komşusu olduğunu farklı siyasi görüşlerde olmasına karşın Türkiye’nin Bağımsız bir ülke olması için çalıştığını belirten Balta“ Türkiye çok acı günler geçirdi. Gençler katledildi. Üstelik bu kesimler bir noktadan yönlendirerek kardeş kavgasını körüklediler. Bugün Deniz Gezmiş yaşamış olsaydı, durumu ve konumu çok farklı olurdu.  Deniz Gezmiş yaşasaydı Ya ben onun yanında yer alırdım, yada o benim yanımda. Çünkü aynı şeyleri söylüyorduk” diyor.

“ Merhum Hocamiz Erbakan, Kavgacı Değil Uzlaştırıcı Bir Liderdir”

 45 Yıldır Milli Görüş saflarında yer aldığını belirten Balta, Milli Görüş Lideri Merhum Prof.Dr. Necmettin Erbakan’ın Türkiye’nin önemli bir  siyasetçisi olduğunu, kavgacı değil uzlaştırıcı olduğunu belirten Balta “ Sayın Hocamızla ben ilk kez 1972 yılında tanıştım ve sohbet etme imkanım oldu. Sonrasında 1974 yılındaki Kıbrıs Barış harekatındaki tutumundan dolayı da milyonların kalbini feth etti. Yalova’ya da geldiğinde Yalova ile ilgili övgü dolu sözler söylemişti. Yalova’nın gelişmesi için çok önemli çabaları ve düşünceleri vardı..Milli görüşe ve Türkiye’ye o kadar bağlıydı ki,  kayatını kaybetmeden 3 gün önce hasta yatağında partimizin Başkanlar Kuruluna Başkanlık yapmıştı.” diyor

 “Ak Parti ‘de Milli Görüş’ün Tek Bir Harfi Bile Yoktur”

Ak Parti içinde bulunanların kendilerini Milli Görüşçü olarak yer aldığını söylemelerinin gerçekle bağdaşmadığını belirterek şöyle konuşuyor:  “Ak Parti ve bu partide görev yapanlar Milli Görüşü asla temsil etmiyor. Ak Partide Milli Görüş’ün tek bir harfi dahi yoktur.Milli görüşü değil, Kapitalist sistemi temsil ediyorlar  Bunlar Amerikancı mı Evet, Faizci mi Evet, Bunlar nasıl olur da Milli Görüşçü olabilir. Milli Görüş yeryüzünde hak hakim olsun diye yapılır.”

“SP Kutuplaşmala Karşı Bir Partidir"”

"Bizler Saadet Partisi olarak Türkiye’de bu ayrımlaşmaya kutuplaşmaya karşı bir partiyiz. Büyük Orta Doğu projesi halen devam ediyor. Yapılan ve sürdürülen politikalar işte bu projenin bir devamıdır.  Türkiye, yeniden dizayn ediliyor. İleride Türkiye, vahim bir tabloyla karşı karşıya kalacaktır. Çünkü, dünyayı siyonistler yönetiyor. İşte Suriye’deki  orta doğudaki savaşlarda bu projenin birer uzantısıdır."

“Yalova’nın En Önemli Sorunu Niteliksiz Göç Olmuştur”

Yalova’nın en önemli sorununun, Göç, Trafik ve işsizlik olduğunu belirten Saadet Partisi GİK Üyesi ve Teşkilatlandırma Başkan Yardımcısı Mustafa Balta “Yalova’nın trafik ve Park sorunu kangren olmuş durumda. Bunu çözebilmek için öncelikle göç sorununu da ortadan kaldırmamız gerekir. Yalova son yıllarda niteliksiz bir göç aldı. İstihdam da önemli sorun haline geldi. Gençler işsiz. Üniversiteli gençler bile Taş ocağında asgari ücretle çalışmak için başvuru yapıyor. Yazık bu ülkenin gençliğine. Yıllarca okuyup Üniversiteden mezun olan gençler, Asgari ücretle iş bulamıyorlar. Hem bu gençlere hem bu gençleri okutan ailelere de yazık oluyor.” diyor

“Yalova’nın Bir Çok Kimliği Vardı, Şimdi Kimliksiz Bir Kent Oldu”

Yalova’nın bir kimliğinde bulunmadığını belirten Balta “ Uzun yıllardan buyana Yalova için, Eğitim Kenti, Turizm Kenti, Sanayi  Kenti, Sağlık Kenti , deyip durdular.Yalova, hiçbirisini olmadı. Önce ne olacağımıza bir karar verelim kardeşim.Bana göre olacaksa Yalova, üç büyük kentin arasında bir kongre kenti olmalı. Çevremizde büyükşehirler var. Ulaşım Körfez köprüsü sayesinde kolaylaştı. Yalova’da kongre fuar kültür merkezleri yapılarak öne çıkabilir. Yalova öncelikli olarak bunu hedeflemeli. Bu hayata geçerse zaten arkasından turizm de sanayi de gelişebilir””diyor

“ Yalova Üniversitesine Tigem Arazisiniin Tahsisi Yanlış Bir Tercihti”

Yalova Üniversitesinin 2008 yılında kurulmasına karşın bir ilerleme kaydetmediğini, TİGEM arazilerinin Yalova Üniversitesine tahsis edilmesinin yanlış bir tercih olduğunu söyleyen Balta “ Ben Üniversite kurulmadan önce Yalova Üniversitesi Yaptırma Ve Yaşatma Derneğinde yöneticilik yaptım. O yıllarda Üniversitenin bir an önce kurulmasını istemiştik. Ancak bugün geriye dönüp baktığımızda, yanlış bir tercih yapıldığını görüyoruz. Üniversiteler, illerin yerleşim alanlarının dışında kurulur, çevresinde de yapılaşmalar başlar. Bizler ne yaptık sahil kenarında yapılaşmaların olduğu yerde Üniversiteyi kurduk. Yanlış yaptık, yanlış yapıldı. Doğru bir tercih değildi.  Tarım arazisi atıl durumda kaldığı için burası uygun görüldü. Şimdi bakıyoruz oraya viyadükler yapıldı. Şehir merkezinin içinde kaldı Üniversite. Birkaç yıl sonra daha büyük sorunlar yaşayacağız Şehrin içinde Üniversitenin kurulmasının yanlış olduğunu bugünden görüyoruz” dedi.

Yukarıda izleyeceğiniz video söyleşide Merhum Mustafa Balta'nın 5 yıl öncesindeki düşünceleri böyleydi. Ülke ve Yalova ile ilgili daha detaylı görüşlerini yukarıdaki videomuzda bulabilirsiniz.  www.farkyalovada.com olarak olarak, Merhum Mustafa Balta’ya Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine sabır ve baş sağlığı dileriz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!