Milletvekili Adayların Performansı

Seçimlere sayılı günler kala siyasi partilerin milletvekili adayları, ilçelerde, beldelerde köylerde ziyaretler yaparak çalışmalarını sürdürüyor. 2023 seçimlerinde herkesin bildiği gibi 1 Milletvekili seçilecek. Çünkü Yalova’nın günler öncesinden seçilmiş Ak Parti Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve CHP’den Tahsin Becan seçilmiş durumda. Yalova’nın 3 Milletvekilini 14 Mayıs’da sandıklara gidip seçeceğiz. Bu seçimlerde Ak Parti’nin 2 sıra adayı Meliha Akyol’un rakibi kuşkusuz CHP’nin 2. Sıra adayı Mehmet Gürel olacak. Diğer partilerin 1. sıra Milletvekili adaylarının performansları ise 3. Milletvekili adıayının kimin olacağını belirlemiş olacak.

Bu seçimlerde şüphesiz en fazla dikkat çeken konuların başında milletvekili olması kesinleşen Ak Parti Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve CHP’den Tahsin Becan'ın performansları oluyor.  Seçim sürecinde gidip Antalya'da tatil yapsalar hiç birşeye karışmasalar bile 15 Mayıs'da mazbata alacaklar. Ancak her ikisi de bunu tercih etmiyorlar. Köy, köy, belde, belde, ilçe ilçe gezerek vatandaşla bir araya geliyorlar. Üstelik bu performansların yanısıra  seçimlerin finansmanlarını da bireysel olarak sağlıyorlar.  Oysa genel olarak bakıldığında partilerin 1. sıra adayları değil, bu işin yükünü çeken partilerin ikinci sıra adayları olması gerekmektedir. Zaten onlar seçildiğinden, kendilerinin seçilmesi için daha fazla performans göstermeleri de doğaldır.

Nitekim hatırlayın; 2007 Yalova Milletvekili seçimlerini. Ak Partinin 1. sıra adayı İlhan Evcin, 2. sıra adayı Temel Coşkun olmuştu.  Yalova'da o dönem 2 Milletvekili çıktığından bir partinin 2-0 yapması mümkün değildi. Ancak, 1. sıra adayı İlhan Evcin'i seçim sürecinde sahada kimse görememişti. 2. sıra adayı Temel Coşkun, birinci sıra adayı gibi Yalova'da basmadık toprak bırakmamış olağanüstü bir performans sergleyerek Yalova'da tarihin en yüksek oyunu alarak İlhan Evcin'i TBMM'ye göndermişti. Ak Parti Temel Coşkun'un gösterdiği bu performanstan dolayı 2011 seçimlerinde 1. sıradan milletvekili adayı yaparak TBMM'ye göndermiştir.  Ancak bu seçimlerde dikkat çeken en önemli ayrıntı ise; CHP ve Ak Parti'nin 1. sıra adayları Ahmet Büyükgümüş ve Tahsin Becan özverili bir şekilde olağanüstü bir performans göstererek çalışmaları olmuştur. 

Bir sonraki köşe yazımda partilerin ikinci sıra adaylarını ele alacağım. Bu köşe yazımda Ak Parti 1. sıra Milletvekili Adayı Ahmet Büyükgümüş'ün performansını ele almak istiyorum. AK Parti MYK üyesi ve Ak Parti'nin kurmaylarından biri olarak bilinen ve Prapagandist-Akademisyen olarak tanımlanan Ahmet Büyükgümüş hem Ak Partinin merkez politikalarını hemde yerel siyaseti bir arada götüren  genç bir bir siyasetçi.  Seçim sürecinden buyana Yalova'nın her tarafında vatandaşla bir arada görülmekte.  Kendisi, aileden gelme bir siyasetci olduğundan vatandaşla nasıl bir diyalog kurulacağını babadan öğrenen biri.

Alt tarafta fotoğrafını gördüğünüz gibi Babası Halil İbrahim Büyükgümüş, Recep Tayyip Erdoğan'la 1990'lı yıllarda FP çatısı altında siyaset yapıyordu. Halen Ak Parti Yalova İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Halil İbrahim Büyükgümüş o yıllarda FP'sinde bir seçim çalışmasında; Merhum FP İl Genel Meclis Üyesi Adayı, Hikmet Yurdagül, geçtiğimiz hafta hayatını kaybetmiş merhum FP Yalova İl başkanı Mustafa Balta, FP Yalova Milletvekili Adayı  Merhum Ömer Fitoz ve o dönemin partililerle birlikte bir arada görülüyor. 

Bir 4 kişi ve yazı görseli olabilir
 
Ak Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, siyasi terbiyesini babası Halil İbrahim Büyükgümüş'den eğitimini ve akademisyen kişiliğinide seçkin Üniversitelerden alan biri. 17 Mayıs 1990 doğumlu olan Ahmet Büyükgümüş, ilköğretimini Yalova’da tamamladı.  STK veyerel yönetimlerde de ilk görev yeri Yalova Kent Meclisi oldu. Henüz 17 yaşındayken, 2007-2014 yılları arasında Yalova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Gençlik Meclisi Başkanı olarak çalıştı. Bu süreler içinde, 2009 yılında İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi’nden mezun olan Büyükgümüş, aynı yıl ÖSS Türkiye 30’uncusu olarak Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’ne girdi.
 
2014 yılında Bölüm Birincisi olarak tamamladığı lisans eğitiminin ardından 2014-2017 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden “Alexis de Tocqueville, Hayatı, Düşünceleri, Siyasal Faaliyetleri ve Sosyal Bilimsel Yöntemi” başlıklı teziyle Yüksek Lisans derecesi aldı. Aynı tarihler arasında eş zamanlı olarak da TDV İslam Araştırmaları Merkezi Araştırmacı Yetiştirme Programı’nı bitirdi.
 
2016-2018 yılları arasında İngiltere’de SOAS University of London’da akademik araştırmalarına devam etti. “İttifak Oluşumu ve Dağılması: Soğuk Savaş Sonrası NATO Üzerine Tartışmalar” başlıklı teziyle SOAS Uluslararası Siyaset Programı’ndan ikinci Yüksek Lisans derecesini alarak Türkiye’ye döndü ve Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde Doktora eğitimine başladı. SETA Ankara, Kahire ve Washington DC ofislerinde staj programlarına katıldı
 
Ayrıca Akademik çalışmalarının yanı sıra AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi olarak üç dönem çeşitli siyasi görevlerde bulundu. 11 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirilen Genel Merkez Gençlik Kolları 5. Olağan Kongresi’nde AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve Yalova Milletvekili olarak seçildi. İngilizce, Fransızca ve orta düzeyde Arapça bilen Ahmet Büyükgümüş, 2015 yılından bu yana Reyyan Büyükgümüş ile evlidir. 

ismail büyükgümüş

Ahmet Büyükgümüş'ün atama Milletvekili ve Yalova'yı tanımadığı yönündek iddiaların aksine Büyükgümüş ailesi kuşaklar boyu Yalovalıdır. Ahmet Büyükgümüş'ün dedesi, Halil İbrahim Büyükgümüş'ün babası İsmail Büyükgümüş'ün 1950'li yıllardan itibaren Çınarcık ilçesinde esnaflık yaparak ailesini büyüttüğünü de buradan yukarıdaki fotoğraflan aktarmış olalım. Yukarıdaki fotoğraf 1955 yılında dünyaca ünlü fotoğrafçı olan 1913-1978 yılları arasında yaşayan Harris, Eugene V.  tarafından çekilmiştir. Eugene Vernon Harris'in çektiği fotoğraflar Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi kütüphanesinde sergilenmektedir. Fotoğrafta Çınarcık ilçesinde bakkal dükkanını işleten ve dükkanın kapısında ayakta duran kişi de Ahmet Büyükgümüş'ün dedesi, Halil İbrahim Büyükgümüş'ün babası İsmail Büyükgümüş ve o dönemin Çınarcık halkı görülmektedir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!