Meteoroloji Alanı ve Atatürk Okulu

Meteoroloji Alanı ve Atatürk Okulu

26 Kasım 2017 Pazar 00:43:42

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta; Yalova İl  Milli Eğitim Müdürlüğünün Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün 5 dönümlük Yeşil Alan ve Parkına  Atatürk İlkokuluna ek hizmet binası yapılması için Belediye meclisine verilen önerge kabul edilerek söz konusu yeşil alanın, eğitim alanına dönüştürülmesi amacıyla  Belediye Meclisinde  İmar Komisyonu’na sevk edildi.  Bu konu önümüzdeki günlerde İmar komisyonunda görüşülerek Aralık ayının ilk haftasında meclisde oylamaya geçilerek  kabul edilecek. Öncelikle, Yalova Belediye Meclisinin bir üyesi olarak ifade etmeliyim ki, bu konu belediye meclisinde karara bağlanarak kesinleşecek ve derhal çalışmalara başlanılacak..  

Çünkü, Yalova  Belediye meclisinde  sayısal çoğunluğu bulunan Ak parti gurubunun,  Yalova Belediyesinde 2014 yılından buyana alınan  ve uygulamaya geçilen tüm kararların altında imzası vardır. Bir başka ifadeyle Ak Partinin istemediği, arzu etmediği bir konu Belediye meclisinden bugüne kadar çıkmadı.

Okul Değil, İnşaat  İsteniyor…

Yalova İDO iskelesinin karşısında bulunan Yalova Meteoroloji Müdürlüğü binasının yanındaki yeşil alan ve parka  okul yapılması talebinin en önemli gerekçelerinden biri  Milli Eğitim Bakanlığın Yalova’ya gönderdiği 10.5 Milyonluk ödenektir. Bu ödenek de inşaat yapmak için kullanılmak isteniyor.  Bu konuda müteahhitlerinde yoğun bir baskısı olduğu öne sürülüyor.  Bildiğiniz gibi, buraya Milli Eğitim İl Müdürlüğü,  Atatürk ilk Okuluna 400 öğrenci kapasiteli Orta okul için ek hizmet binası yapmak istiyor.  

Okulun yapılmasını savununlar ise, karşıt düşünceleri hain ilan edip, Süleymanbey Mahallesinde  Atatürk okulundan başka bir okulun bulunmadığını, bu mahallenin çocuklarının eğitimini, rahatını düşünen herkesin  bu projeye destek vermesi gerektiğini belirtiyorlar. Ne kadar masumane bir öneri değilmi ? Yaşamları boyunca çifte standardı temel ilke olarak belirleyen bu zatlar, Yalova’nın en büyük Mahallesi Rüstempaşa Mahallesinde tek bir okulun bulunmadığı gerçeğini ise saklıyor yada görmezden geliyorlar.  Gerçekten Mahalle çocukları düşünülüyorsa Rüstempaşa mahallesinde yaşayan çocukların suçu ve günahı ne? Bırakın okulu, Rüstempaşa Mahallesinde tek bir çocuk parkı dahi yoktur…

Gerçekten Okul ve Eğitim İsteniyorsa ….

Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün yeşil alanın hemen bitişiğinde  Yalova Belediyesine ait daha önce Yalova Üniversitesi Hukuk Fakultesi olan ve boşaltılan Yalova Belediyesi ek hizmet binası 1200 öğrenci kapasiteli bir binadır.  Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün bahçesine yapılacak olan okula, sadece 5 metre uzağındadır.  Şimdi birileri çıkıp" bu yeri istedik belediye vermedi "diyebilir.  Hemen hatırlatalım. Bugüne kadar belediye riyasetinin istemediği bir çok konu meclis den çok rahat bir şekilde geçmiştir. Yalova Belediye  Meclis Başkanlığına bir önerge verilmesi halinde bu bina Milli Eğitime tahsis edilebilir.  Çünkü, Yalova Belediyesinde Ak partinin sayısal çoğunluğu vardır. Ancak, az önce ifade ettiğim gibi  burada niyet ve istek önemlidir. Çünkü, yeşil alana inşaat yapılma eğilimi ağır basmaktadır.

Bir hatırlatma daha yapalım. Sadece bu yıl, Yalova Belediyesine ait RDKM’nin yanındaki bina uzun yıllar Yalova Üniversitesi Mühendislik fakültesi olarak kullanıldı. Boşaltılmasının ardından Belediye, borcuna karşılık burayı SGK’ya satmak istedi. Ak Parti karşı çıkarak verdiği önergeyle bu bina Emniyet Müdürlüğüne tahsis edildi. Hemen sonrasında halen Yalova Belediyesine ait  YTSO Hizmet binası olarak kullanılan bina ise geçtiğimiz aylarda yine Ak partinin önergesiyle Yalova İl Kültür Müdürlüğüne tahsis edildi. Demem o ki; “biz istedik vermediler” savı gerçekçi değildir.  Ak Partinin istemediği, arzu etmediği bir konu bugüne kadar Yalova belediye meclisinden çıkmadı…

Atatürk Okulu Boşaltılarak İş Merkezi Yapılmak Mı İsteniyor…

İşte bu nedenle; Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün Yeşil Alan ve Parkına  Okul yapılması istemi bazı endişeleri ve iddiaları da beraberinde gündeme getiriyor.  Bilindiği gibi mevcut Atatürk ilkokulunun bulunduğu alan Yalova İl Özel İdaresine ait. Burası için bazı girişimler olduğu ve önümüzdeki  dönemlerde İş Merkezi yapılması yönünde bazı çalışmaların yapıldığı yönünde bilgiler ve iddialar da söz konusu. Ancak, burada halen Atatürk ilkokulunun faaliyette bulunması da bu girişimin önüne engel olmaktadır.

Bu nedenle Yalova kamuoyundaki endişelerden birinin, Yalova Meteoroloji Müdürlüğü binasının yanındaki yeşil alan ve parka  ek hizmet binasının yapılmasının ardından yeni ek hizmet binaları da yapılarak yada okul yapıldıktan sonra yukarıda ifade ettiğim gibi, Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün  yanındaki Yalova Belediyesi ek hizmet binasının da  tahsisin yapılarak, Atatürk okulunun tamamen boşaltılacağı yönünde iddialar bulunmaktadır. ? İşte bu tür iddialar da kamuoyunda konuşulmaya başlanmış ve öne sürülen iddialarda son günlerde giderek ivme kazanmıştır.

Bir kez daha Hatırlatmak İstiyoruz…

Bu nedenle de daha önce ifade ettiğim gibi; Yalova, 17 Ağustos 1999 Depreminin faturasını çok ağır bir şekilde ödemiştir. O günleri hatırlarsak, depremde hayatını kaybeden bir çok vatandaşımız evlerinden sağ çıkmasına karşın, kaçacak yeşil alan bulamadıkları için artçı sarsıntılarla birlikte hasarlı binaların yıkılmasıyla birlikte bu enkazların altında kalarak yaşamını yitirdiklerini unutmayalım..,,

Yalova Meteoroloji Müdürlüğünün Yeşil Alan ve Parkı, Yalova’nın en işlek, en işlevsel ve Yalova’nın elinde kalan son yeşil alandır. Burası Yalova’da trafiğin en işlek olduğu yerdir. Buraya okul yapılması halinde, trafik sorunu da beraberinde getirecektir. Üstelik burada okuyan öğrencilerin yoğun trafikten dolayı can güvenliği de tehdit altına girecektir.

Sağlıklı Kentler eğitim alanlarını şehir dışına çıkartmışken, Yalova’da tam aksi bir uygulamayla  kent ve trafiğin en yoğun olduğu bir yere okul yapılması bir çelişkidir. Üstelik Yalova belediye meclisi bir önceki dönem, aldığı bir kararla Yalova’daki tüm okulları kent dışına taşınması için imar planlarında revizyona gitmiştir. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!