Mehmet Aslıyüksek’in Ardından
Mehmet Aslıyüksek’in Ardından
5 Aralık 2007 Çarşamba 00:00:00

Bir yazar için yazılan en zor yazı, sevdiklerinin arkasından kaleme aldığı yazıdır. İşte Sevgili Mehmet Aslıyüksek’in arkasından yazdığım bu yazıya nerden başlayacağımı da bilemiyorum.
İlk haberi aldığımda da zaten inanamamıştım. Emin olmak ve hatta bana söylenenin gerçek dışı olduğunu kanıtlamak için Mehmet Aslıyüksek’in cep telefonunu  çevirdim.
Ve nihayet cep telefon çalıyordu. O an, o kadar mutlu olmuştum ki. Çünkü telefonu çalıyordu. “İşte yalanmış, yaşıyormuş ” diye mırıldandım. Ancak karşıma eşi çıktığında ne diyeceğimi bilemedim.Bir süre sessiz kaldıktan sonra tüm gücümü toparlayıp,özür diledikten sonra Mehmet Aslıyüksek’le görüşmek istediğimi söylediğimde, nefesim tutuldu. Konuşamadım. Sadece Ağladım, ağladım…
Biliyordum, bütün ölümlerin hepsi erken ölümdü. Ama gerçekten de Sevgili Mehmet için  ölüm çok erkendi. Ölüm ‘O’na  hiç yakışmıyordu. Evine gittiğimde acı gerçekle artık karşı karşıya kalmıştım.
30 yılı aşkın bir dostluk bir anda noktalanmıştı.
Bu zamansız ayrılışıyla, sadece ailesini, yakınlarını, sevdiklerini değil, Temiz siyaseti de, Yalova’yı da öksüz bırakmıştı yüreği insan sevgisiyle çarpan Mehmet Aslıyüksek….
Cep telefonumda halen ismi kayıtlı.
Sanki sildiğim an benim için gerçekten ölmüş olacak gibi bir duygu bu….
Anlatılmaz tarif edilmez bir  durum…
İşte o yüzden bir türlü yüreğim elvermedi cep telefonu numarasını silmeye…
Sanki beni bir gece arayacak ve benimle Yalova’nın sorunlarıyla ilgili sohbet edecek.
Ve yine hiçbir beklentisi olmadan, kaygı taşımadan kirli siyaseti ve kirli siyasetçileri deşifre edecek gibi….

Aslıyüksek ve Duyarlılık
Duyarlılık, Aslıyüksek’ın hayat biçimiydi. Aslıyüksek yaşamın her alanında bilinçli, duyarlı, sorumlu birey kimliği ile öne çıktı ve son nefesine kadar da  böyle yaşadı. Yalova’da Sağlık, Eğitim, Çevre, Ulaşım, Kalıcı Konutlar,İstihdam, İşsizlik gibi konularda,  sorunun yaşandığı bölgelere gidip, burada yaşayan kişilerce yüz yüze görüştükten sonra  sayfalarca raporlar hazırlayarak kamuoyuna açıklayan tek siyasetçi bugüne kadar Mehmet Aslıyüksek olmuştur.
Şimdi hatırlayın iki hafta öncesini .Özellikle İnternet sayfalarında, Yerel gazetelerimizde,  “ Aslıyüksek’ten Siyasete Veda” başlığı ile haberler yayınlanmış, Aslıyüksek, birlikte yola çıktığı Genel Başkanı Erkan Mumcu’yu ağır bir şekilde eleştirerek Siyasete veda ettiğini açıklamıştı.
İlginçtir ki;  Mehmet Aslıyüksek bu  yazıyı 23 Kasım tarihinde kaleme aldığında büyük bir stresin altında olduğu satır aralarında açıkça görülüyordu. Aslıyüksek, düşüncelerini kağıda dökerken yaşadığı sıkıntı ve stres bu açıklamada öne çıkıyordu.
Kim bilir belki de yaşadığı bu stresten arınmak adına 24 Kasım akşamı  Voleybol oynamaya karar vermişti. Oluşturulan iki takımın bir oyuncularından biri de  Mehmet Aslıyüksek olmuştu. İşte o akşam   oyun devam ederken Aslıyüksek, arkadaşlarına fenalaştığını söyler ve oraya yığılıp kalır.
Hemen spor salonuna ambulans çağrılır. Aslıyüksek, Ambulans gelinceye kadar da arkadaşlarıyla sohbet eder. Önce Uzmanlar Hastanesine giderler. Buradaki Doktorlar Aslıyüksek’in bir kalp kirizi geçirdiğini ve acilen Bursa’ya gönderilmesini isterler. Ambulans derhal yola koyulur. Aslıyüksek’in bilinci açıktır. Tanıdığı doktorun ismini söyler ve kendisinin bu Hastaneye gitmesini tavsiye eder. Acıbadem Hastanesinde Kalp, Damar Cerrahisi uzmanları Mehmet Aslıyüksek’i  Acilin önünde beklemektedir. Yapılan tetkiklerde Aslıyüksek’in  2 damarının tıkalı olduğu ve kalp krizi geçirdiği saptanır. Tek damarına Cuma akşamı Stent takılır.  Diğer damarına stent takılması için bir süre geçmesi gerektiği kendisine belirtilerek 28 Aralık gününe Randevu verilir. Ancak Mehmet Aslıyüksek, 1 Aralık sabahı yaşamını kaybeder. Aslıyüksek bizlerden ayrılırken arkasında gözyaşının yanı sıra Nasıl? Neden? ve Niçin? leri de bırakmıştır.

Herkesin Ortak Dostu
Sevgili Mehmet Aslıyüksek için bugüne kadar arkasından kötü konuşan olmadı. Çünkü, o yüreğinde hep insan sevgisini taşırdı.  Büyük harflerle konuşmaz, büyük harflerle yazılar yazmaz, kendisini de hiçbir zaman büyük görmezdi. Aslıyüksek hep içimizden biri gibi yaşadı.
Yalova Merkez Camii’ndeki cenaze töreni de bizlere bunu açıkça gösteriyordu. Toplumun tüm kesimlerinin temsilcileri oradaydı. Hatta eleştirdiği kişiler bile ‘o’nu son yolculuğuna uğurlamak için bir araya gelmişti.
Daha bir hafta öncesine kadar yaptığı açıklamalarla nedef haline gelen Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu bile, Aslıyüksek’in bu içtenlik kokan açıklamasını kabul ederek cenaze törenine gelmeyi görev kabul etmişti..
Hatırladığım bildiğim kadarıyla, Yalova Merkez Camii’den bir çok siyasetçinin cenazesi kalktı bugüne kadar...
Hatta yöneticisi, adayı olduğu Partinin Genel Başkanına sevmekten öte tapan, peşinden yıllarca koşan, partisini yücelten siyasetçilerin cenaze törenleri de  Merkez Camii’de gerçekleşmişti.
Ancak, Hiç bir Genel Başkan Yalova’ya gelerek Merkez Cami Cemaatiyle birlikte Cenaze namazı kılmamıştı…
Erkan Mumcu’nun Yalova’ya gelmesinin tek bir nedeni vardır. O da, Adam gibi adam bir siyasetçi kimliğinin nasıl olacağını bizlere ders verircesine gösteren  Mehmet Aslıyüksek’in siyasi duruşudur.

Seni çok arayacağız sevgili arkadaşım…
Sen Hayatını Kaybetmedin Mehmet Başkan…
Kaybeden, Yalova olmuştur..
Yalovalılar seni asla unutmayacak…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!