Köylü Pazarından Cumartesi Pazarına…
Köylü Pazarından Cumartesi Pazarına…
13 Kasım 2011 Pazar 00:00:00

Yalova Cumartesi Pazarında nihayet yeni bir dönem önümüzdeki hafta başlıyor. Pazaryeri projesinin hayata geçmesiyle birlikte Yalova’nın Kentsel Vizyonu da değişime uğrayacak. Yalova Belediyesinin Gazipaşa Caddesi düzenlemesinden sonra bugüne kadar en isabetli çalışması da sanırım Pazaryeri düzenlemesi olacaktır...

Köylü Pazarı Yerini Cumartesi Pazarına Bırakınca Zaten Bitmişti...
Cumartesi Pazarını bugünlere kadar getiren, taşıyan tek gerçek Yalova’nın köylüleri olmuştur. Köylü Pazarı denilmesinin ardında yatan gerçek de budur. Adalardan, Kartal’dan Cumartesi Köylü Pazarına sırf bu nedenle gelinirdi yıllar önce. Yıllar önce, Köylü pazarcılar ile tezgâhtaki ürün arasında duygusal bir bağ oluşurdu.

Çünkü, Alın terini satardı köylü bu tezgahta. Samimiyet ve dürüstlük en önemli sermaye idi Cumartesi Pazarının Köylü tezgâhlarında Gelinen noktada ise Yalova’nın yerli köylü üreticilerinin sayıları çeşitli nedenlerden dolayı azalmış yada iteklenerek bir kenara ötelenmiştir.

Köylü Pazarımız Bir Markaydı...
Yalova’da yıllar önce, sabahın ilk ışıklarında Yalova’nın tüm pazarcı  köylüleri Cumartesi Pazarında bir araya gelerek  Köylü pazarını  panayıra dönüştürürdü. Buralarda Alışverişten çok, dostluklar pekişir, hal hatır sorulurdu. Elma’nın dalından kopartılıp, doğrudan satıldığı bir yerdi Köylü Pazarı.

Kurtköy’lü Osman’ın, Kılıç köylü Mehmet’in, Samanlı köylü Ayşe’nin, Elmalık köylü Fatma’nın buluşup dertleştikleri bir buluşma merkeziydi adeta Yalova’nın Köylü Pazarı 
Köylü  pazarı deyip geçmeyin. Burada sadece Pazar değil, en büyük dostlukların kurulurdu, kimi zaman ise, en büyük aşkların filizlendiği bir yer olurdu Cumartesi Köylü Pazarı.
 
Yalova’nın Buluşma ve Alışveriş Noktasıydı...
Yalova’ın neredeyse bütün köylüleri Cumartesi pazarında buluşur, öğleden sonra ise sattıkları mallarının karşılığında elde ettikleri kazancını kuyumcu dükkanlarına gider, yatırımlarını altına yada evlenme çağına gelen çocuklarına, kızlarına çeyizlik malzemesi alırdı.  Köylü pazarı o yıllarda o nedenle Yalova için çok önemliydi. Yalova’nın bütün esnafı Cumartesi gününü iple çekerdi.

Çünkü Cumartesi demek Yalova için alışveriş günü demekti. Köylü Pazarının bir başka amacı daha vardı. Komşu köylerdeki sevgililer burada bir araya gelirdi. Cumartesi günü anneler evlilik çağındaki kızını,  pazara getirerek görücülerle burada görüşür, burada baş göz ederdi. Üretici ne sattığını, tüketici de ne yediğini bilirdi bir zamanların Köylü Pazarında…

Cumartesi Pazarı İşlevini Yitiriyor…
Gelişmiş ve gelişmekte olan kentlerde bu tür pazaryerlerinin artık rağbet görmediği de açıktır. Kurulan büyük alışveriş merkezleri, tüketiciye sunulan seçme hakkı, hijyenik kurallara uygun satış sistemi, iade hakkı gibi yöntemler, tüketicileri artık alışveriş merkezlerine doğru yöneltmekte.

Günümüzde bir çok kentte, bu tür pazarların yerini Organik Pazarlar almaktadır. Köylü pazarının yerini alan Cumartesi Pazarı artık işlevini de yitirmiştir.. Çünkü üreticinin olmadığı, köylünün bulunmadığı bir Pazaryerinde Pazardan söz etmek de pek mümkün olmayacaktır…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!