Köylerde Seçim Sonuçları

Geçtiğimiz hafta, Yalova ve ilçelerinde, beldelerinde Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde sandık sandık seçim sonuçlarını yayınlayıp yorumlamıştım. Bu hafta ise, 28 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerin öncesinde 14 Mayıs'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Yalova’nın 43 köyünün sonuçlarını ele alacağız

Yalova’nın 43 köyün sandık sonuçlarına baktığımızda ise çarpıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Muharrem İnce’nin köyü Elmalık’da  1448 geçerli oydan Erdoğan 980 %68 oy alırken, İnce’ye seçimden çekilmesine rağmen 57 oy çıkarken, Oğan’a 88 oy, Kılıçdaroğlu’na ise  322 %22 oy çıktı.

Kılıçdaroğlu’na en az oy çıkan yerlerden biri Elmalık Köyü olurken, Kılıçdaroğlu’na en fazla oy çıkan köy ise; Tokmak köyünde 576 oy  %73 oranıyla olurken bunu, Soğucak Köyü 202 oy %59 oranıyla oldu. Erdoğan’ın en yüksek oranda oy alıp rekor kırdığı, Sermayecik 133 oy %86 olurken bunu, Burhaniye 98 oyla %80’le takip etti.

Erdoğan’ın Önde Olduğu Köyler...

Erdoğan’ın en yüksek oranda oy alıp rekor kırdığı, Sermayecik %86, Burhaniye %80,Kurtköy %79, Selimiye %77,Hayriye %73,Mecidiye% 73,Örencik %73, Soğuksu %72; Fıstıklı %72,Ahmediye %71,Havuzdere %70,Ortaburun %70; Kapaklı %68, Elmalık % 68, Yenimahalle %67 İlyasköy %65, Şenköy  %65,Hacımehmet %61, Akköy %59, Çavuşçiftliği %58, Çukurköy %55 ,Kirazlı %55, Safran %54, Kazimiye %54, Karadere %52, Kılıç %51, Çalıca %51, Dereköy %50,Geyikdere %50, Kocadere %49, Sugören %49, Güneyköy %46 oldu.

Kılıçdaroğlu’nun Önde Olduğu Köyler...

Kılıçdaroğlu’nun en yüksek oranda oy aldığı köy; Tokmak %73, Soğucak %59, Laledere %55,Esadiye %53, Denizçalı %53, Aktoprak %50, Çavuş %49, Samanlı %49, Kabaklı %48,Gacık %46.olurken, Kılıçdaroğlu’nun 43 köyden 10 köyde önde çıkarken, 33 köyde Erdoğan önde çıktı. Oğan’ın ise, en yüksek oranda aldığı oy ise;  Fevziye %10, Elmalık %8, Sugören %7, Burhaniye %7, Samanlı %7, Kirazlı %7 oldu.

Çıkan Tablo Ne Anlatıyor...

Yalova ve ilçe, Belde ve Köylerinde bulunan toplam 588 sandık sonuçlarını irdelediğimde önümüzdeki hafta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur oylamasında  Sinan Oğan’ın oylarının kime gideceği sorusunun yanıtını işte bu sandıklarda bulmaya çalıştım. Ancak, tablo’dan ve sandıklardan çıkan sonuçlar bizlere göstermektedirki; Sinan Oğan’a verilen oylar bilinçli ve protest oylardır. 

Örneğin, Memleket Partisine oy çıkan sandıklarda Sinan Oğan'a da fazla oy çıkmaktadır. Sinan Oğan'a, Zafer Partisinden birkaç kat fazla oy çıkan sandıklarda Memleket Partisinin oyları da fazladır. Memleket Partisinin Yalova'da aldığı %3 oyun büyük bir bölümüde Oğan'a gitmiştir. Bunun en somut örneği de Elmalık köyüdür. Elmalık köyünde Kılıçdaroğlu'na 322 oy çıkarken, Oğan ve İnce'ye (çekilmesine rağmen) 145 oy çıkmıştır.  Tüm bunlar göstermektedir ki, bilinçli seçmen ve  Oğan, İnce taraftarları protest tarzında oy kullanıp Oğan'ı desteklemiştir. 

Yaşam standardı yüksek olan ilçe, mahalle ve köylerde Oğan’a kullanılan oylardan da görüleceği gibi her iki lidere de oy vermek istemeyenlerden oluşmaktadır. Mevcut durumdan memnun olmayan bu kesimi 28 Mayıs’da sandığa taşımak da oldukça zor olacak gibi görülmekte.

Ancak, Oğan'ın Erdoğan'ı destekleme kararından sonra, protest oyu kullanan seçmende Oğan'a tepkilerde giderek yükselmiştir. Oğan'a tepkili seçmenin, aldatılmış bir ruh haliyle 28 Mayıs'da sandığa gidip Kılıçdaroğlu'nu desteklemesi de büyük olasıdır.

CHP'nin Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'la uzlaşması da  yeterli değildir.  Zafer Partisinin aldığı oylar ortadadır. Oğan'a giden oylar, salt Oğan'ın değil, Zafer Partisi ve Memleket Partisine oy veren önemli bir kesimin oylarıdır. 

CHP'li yöneticiler sandıktan çıkan tüm oyları tek tek benim gibi incelediğinde bu gerçeği de göreceklerdir. Sonuç olarak; İnce ile Kılıçdaroğlu anlaşmalı ve açık desteğini de alması bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. İnce ile Kılıçdaroğlu'nun yolu keşişmediği takdirde sandıktan "Mucize" çıkacaktır....

KÖY SEÇİM

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!