Koçal, AKP’ye Geçmez, AKP Koçal’a Geçer
Koçal, AKP’ye Geçmez, AKP Koçal’a Geçer
25 Eylül 2009 Cuma 01:00:00

Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal hakkında AKP cephesinden yapılan, “Koçal AKP’ye sızma girişimleri yapıyor. Ama bizler bunu engelledik” yönündeki iddialar ve açıklamalar Yalova Kamuoyunda fısıltı gazeteleri aracılığıyla günlerce konuşuldu. Olaylar öyle bir boyuta vardı ki, açıklama yapması gerekenler bile artık açıklama yapmaktan kaçınır hale geldiler.

Ak Parti’de Koçal Seferberliği Nasıl Başladı?
Ayrıntıları ve olayların gelişimini, tarafların karşılıklı açıklamaları ve gelişmelere tanık olanların anlatımlarıyla objektif bir şekilde 
www.farkyalovada.com   farkıyla yaptığımız haberlerde ayrıntılarıyla gelişmeleri takip etme olanağı buldunuz. Aslında her şey,18 Eylül  günü İstanbul’da Başbakan Erdoğan’ın katılımıyla  gerçekleyen Ak Parti Genişletilmiş İl Başkanları Kurulu toplantısında gündeme geldi. Toplantı devam ederken telefonla gelen bu bilgiler ışığında konuyu ele almaya ve haberin doğruluk derecesini araştırmaya başlamıştık. Ak Parti cephesinden gelen bu bilgi ve iddiaları öncelikle en yukarıdaki sorumlulardan teyit ederek doğruluk derecesini öğrenmeye çalıştık.Sonra da bu gelişmelerin doğru olup olmadığını karşı taraf olan Belediye Başkanı Yakup Koçal’a sorduk ve tarafların, tanıkların anlatımlarıyla haberimizi oluşturduk.

Peki Ak Parti’nin  İddialar Neydi?
Ak Parti İl yönetimi tarafından ortaya atılan iddialara göre;  2  AKP Milletvekili, arabuluculuk yaparak  Koçal’ın AKP saflarına katılması için Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimlerden sorumlu Hüseyin Tanrıverdi ile görüştü. Tanrıverdi de Yalova İl Başkanlığını arayarak konunun il yönetiminde değerlendirmesini istedi. Yapılan değerlendirmeler sonrasında yönetim Koçal’ın Ak Partiye geçmesine sıcak bakılmadığını Tanrıverdi iletti. 18 Eylül  Perşembe günü İstanbul’da gerçekleştirilen AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı na katılan  Döğüşçü, burada önce Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimlerden sorumlu Hüseyin Tanrıverdi ile görüştü. Tanrıverdi’ye Döğüşçü şu yanıtı verdi: “Yalova Belediye Başkanı Koçal’la ilgili nihai kararı Başbakan verecek.Ben durumu kendisine anlattım” Döğüşçü, Tanrıverdi ile bu konuyu görüştüğünü ve sonrasında ise Konuyu Başbakan’la bizzat görüştüğünü vurguluyor ve daha fazla açıklama yapmaktan kaçınıyor....

Başkanlar Kurulundaki Tanıklar Ne Diyor….
Başkanlar Kurulu Toplantısına Yalova’dan İl Başkanı Orhan Veli Döğüşçü, İl Genel Meclis Başkanı Atalay Bestaş, Kadın ve Gençlik Kolları Başkanları katıldı.Toplantıya katılan İl Genel Meclis Başkanı Atalay Bestaş’a gelişmelerin doğru olup olmadığını sorduğumuzda “ Evet toplantıda bende ordaydım” diyor ve İstanbul’daki gelişmeleri şöyle aktarıyor.

“Bu gelişmelerden Yakup Koçal’ın haberi olup olmadığını bilmiyorum. Kendisinin gıyabında da olabilir. Ama bir resmi başvurusunun olduğunu da sanmıyorum. İki Milletvekilimiz,  Koçal’ı, partimiz saflarına katmak için girişim başlatmış ve Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimlerden sorumlu Hüseyin Tanrıverdi’ye durum anlatılmış. Ben Orhan Veli Döğüşçü ile ile yan yana oturuyordum. Döğüşçü  yanımdan kalkıp Tanrıver’di ile görüştü. Yanıma Geldiğinde Döğüşçü, Yakup Koçal meselesi Başbakan’a  iletilmiş. Kararı o verecekmiş deyince, bende sende o zaman Başbakanla görüş dedim. Başbakan’da toplantıdan sonra  herkesle tek tek bayramlaşıyordu.. Bizler o an ayakta sıranın bize gelmesini bekliyorduk..Başbakan Orhan Veli Döğüşçü’nün yanına gelince bayramlaşıp kendisini tanıttı. Ve Sayın Başbakanım  Yakup Koçal’la ilgili kararı siz verecekmişsiniz. Teşkilatımız bu konuya sıcak bakmıyor” şeklinde konuştu.  Başbakan’da Döğüşçü’ye şu yanıtı verdi. Yakup Koçal, konusunda kararı ben değil teşkilat verecek. Benim değil, teşkilatın kararı önemli”

Konunun Muhatapları Ne Diyor?
Bu Gelişmelerin Ardından önce Ak Parti Yalova İl Başkanı Orhan Veli Döğüşçü’ye telefon ederek iddiaların doğru olup olmadığını soruyorum. Döğüşçü, gelişmeleri teyit ederek “ Evet doğru.ben zaten şu an İstanbul’da İl Başkanlar kurulundayım. Başbakan’la  bu konuyu görüştüm ve teşkilatımızın kararını kendisine ilettim” diyor. Haberi tek taraflı olarak yapmayı etik bulmadığım için, bu kez karşı taraf Yakup Koçal’ın iddialara verecek yanıtını almak için dışarı çıkıyorum. Koçal, Belediye Başkan yardımcıları ve belediye meclis üyelerinin her akşam gerçekleştirdiği rutin Feshane çay sohbetlerinde yakalayıp iddiaları kendisine yöneltiyorum. Koçal, şaşkın bir ifadeyle “Bu da nerden çıktı. Böyle bir iddia komik” diyerek iddialara şöyle yanıt veriyordu:

 “ Ak Partiye geçmek için ne bir başvurum var, ne de herhangi bir aracı söz konusu. Benim gıyabımda Beni AKP’ye katmak için çaba sarf ediyorlar.Bu konuda benim görüşümü alan yok. Benim düşüncemi soran yok. Ben 81 İl İçinde DP’den seçilmiş tek il Belediye Başkanı olmanın gururunu yaşıyorum. Ak Partiye geçmek gibi bir derdim, bir sorunum hele hele böyle bir talebim hiç olmadı. Gelişen Olaylar tamamen benim irademin dışında ve gıyaben yaşanan olaylardır.Benim  ne Ankara ile ne de Yalova’daki Ak partililerle böyle bir görüşmem, söz konusu olmamıştır. Böyle bir talebim ise asla söz konusu olamaz. Sayın Başbakan beni başarılı bulmuşsa bundan onur duyarım. Ama ben DP’den seçildim ve DP’li bir belediye başkanı olarak Yalova’ya hizmet etmeye devam edeceğim”

Yöneticiler, Belediye Meclis Üyeleri Ne Düşünüyor?
Ak Parti il ve Merkez ilçe yöneticilerin bazılarıyla bu konuda görüştüğümde, bir kısmının gelişmelerden haberi olmadığını hatta ilk kez benden bu olayı duyduklarını vurgulayarak bu konuda resmi bir karar olmadığı yönünde görüş belirtiyorlar. Bazı yöneticiler ve belediye meclis üyelerinin Koçal’ın yaptığı çalışmalara övgüyle yaklaşmaları ise durumu bir o kadar karmaşık hale getiriyordu. Hatta bazı yöneticiler belediye Meclis üyelerinin Koçal’ın alacağı her doğru adımda yanında yer alacağını söylemesi bu konuda il yönetiminde bir konsensüs’ün olmadığını ortaya çıkartıyordu. Bu görüşmeler de Merkez İlçe Başkanı Kemalettin Öztürk’te konuya farklı bir bakış açısı sergileyenlerin arasında geliyordu. Öztürk “ Bak burada bu feshane gayet güzel bir çalışma. Meydana konulan ışıklı pano Yalova halkına sunulan bir bayram şekeri gibi. Bunları biz yapamadık Koçal yaptı. Küçük harcamalarla bizler bunu niye yapamadık.Yalova’nın çıkarları doğrultusunda Koçal’ın alacağı kararları da destekleriz” diyerek konuya yaklaşıyor.

Koçal’ın Ak Partiye İhtiyacı Var Mı ?
Sonuç olarak, Koçal Yalova’da siyasetin alfabesini yazmış, siyasi stratejiyi en iyi bir şekilde bilen ve bunu uygulayan biri olarak günümüz koşullarında Ak Parti’ye geçmesi mümkün gözükmüyor. Üstelik, İl Yönetiminin oy birliği kararı olsa dahi Koçal, asla Ak Partiye geçmez. Ne zaman geçer sorusuna cevap vermek gerekirse bu seçime 60 gün kala Koçal tarafından değerlendirilebilir. Geçer demiyorum, değerlendirilebilir diyorum. Çünkü, Koçal ancak kendisinin Başbakan’la yapılacak bir istişare ve Başbakan’ın talimatıyla ancak bunu hayata geçirebilir. Bu nedenle bence; Koçal, Ak Parti’ye gececek şeklindeki endişelenen bazı İl Yöneticilerinin bu endişelerinin şu an yersiz olduğunu söyleyebilirim. Çünkü, tablo açıkça ortada. Koçal’ın bu süreç içinde Ak Partiye geçmek gibi bir derdi, talebi ve herşeyden önemlisi ihtiyacı ve böyle bir sorunu yok. Bu süreçte, Ak Parti Koçal’a geçebilir ama; Koçal, asla Ak Partiye geçmez…..

 

 
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!