Kılıfına Uydurmak

Kılıfına Uydurmak

22 Nisan 2014 Salı 21:28:13

CHP Yalova Belediye başkanı Vefa Salman’ın 6 oyla kazandığı seçimler, AKP ‘nin itirazları bulunan 7 zihinsel engelliyle YSK tarafından iptal edildi. Yalova’da son 30 yılda yapılan tüm seçimleri izlemiş bir gazeteci olarak ilk kez “Kısıtlı” seçmen sözüne ve seçim sonuçlarının nasıl değiştirildiğine de tanık oldum bu seçimlerde.

Bu süreç içinde yaşadıklarım ve gördüklerimin karşısında 2009 seçimlerinin de nasıl bir şaibe altında yapılmış olacağını düşündüm. 2009 seçimlerinde oy kullanmaması gereken kısıtlılarla birlikte yaklaşık 1000 seçmenin mükerrer oy kullanıldığı iddia edilmişti. Bu seçimleri de DP Adayı Yakup Koçal  19.184, AKP Adayı Barbaros Binicioğlu ise 18.256 oy almıştı.

2009 Seçimlerinde Koçal’ı Kollayan AKP’liler Ödüllendirildi…

Bir başka ifadeyle sadece 451 oyun kaydırılması halinde, belediye başkanlığı da el değiştirilebilirdi. Çünkü, 2009 seçimlerinde AKP, DP Adayı Yakup Koçal’a itiraz etse sandıkların sayımını talep etmiş olsa ya da bugün olduğu gibi kısıtlı seçmenleri gündeme getirseydi 2009 seçimleri de büyük bir olasılıkla yenilenirdi.

AKP, 2009’da kendi başkan adayına yapmadığını, bugün 5 yıl önce kendisini yenen Koçal için yaptı. Üstelik kendi sandık görevlisini ihbar etme pahasına. Daha açık bir ifadeyle ihanet bu dönemlerde gelenekselleşmiş bir durumda. Üstelik, 2009 seçimlerinden hemen sonra “Ben partime oy vermedim, Koçal’ı destekledim” diyenler, 2014 seçimlerinde üst sırada meclis üyesi adayı yapılarak mükafatlandırılmıştır.

YSK’ya Yapılan İtirazlar ve Seçim İptali…

CHP Yalova belediye başkan Adayı Vefa Salman’ın seçimleri kazanmasının ardından, önce geçersiz oylara itiraz ettiler, Salman’ın 152 oyla seçilmesine karşın, ilk itirazda bu sayı, 28’e, sonrasında ise 6’ya kadar düşmüştü. Sonrasında ise istediklerini tam olarak alamadıklarından kendi yakınları ve hatta AKP’nin 1217 Nolu sandıktaki kısıtlı zihinsel engelli sandık görevlisi olmak üzere 9 kişiyi buldular.

Bu 9 kişinin aralarında bulunan bazı kişilerin durumları kritik olunca birkaç kişi daha bularak YSK’ya teslim ettiler. YSK’nın önünde adeta çadır kuruldu. Her şeyin kılıfını hazırdılar..Bu uğurda kendi sandık kurulu başkanını bile ihbar ettiler. Her şeyin kılıfını hazırlayanlar, toplumsal ve siyasi baskının yapılması için kolları sıvadılar. Şimdi sıra siyasi baskıdaydı. Bu baskı da gecikmeden Ankara’dan bir anda Türkiye’ye dalga dalga yayıldı.

Yalova Mantarından, Yalova Kavurmasına…

Tüm bunlar yaşanırken halkın iradesiyle işbaşına gelen Yalova belediye başkanı Vefa Salman, Yalova belediyesinde yaşanan usulsüzlükleri basın toplantılarıyla, yüz yüze yapılan görüşmelerle halka anlatıyordu. İşte o anlarda Yalova Mantarıyla ünlü Yalova, bir anda Yalova kavurmasıyla gündeme geldi. Bütün Türkiye, seçim döneminde AKP’nin Belediye Başkan Adayı Yakup Koçal’ın seçim döneminde 75 bin kişiye kavurmalı pilav dağıttığına tanık oldu ekranlarda. Ancak bunun da kılıfı hazırdı. “ İhalesi yapılan yemekler. Yasal değilse Mahkemeye başvursunlar” açıklaması yapıldı. Çünkü, her şey kılıfına uygundu…

Her Şey Kılıfına Uygun Projelendirildi...

Verilen talimatlar, yapılan gizli görüşmeler sonuç vermiş olmalı ki, iptal kararından günler öncesinde Yalova’da kıyılarda köşelerde kutlama yapılıyordu. Hatta grup kararları alarak seçimlerin iptal edilmesi halinde Yalova Belediye Meclisinde bir üyenin seçimlere kadar Başkan olarak kimin görevlendirileceği bile tespit etmişlerdi. İlk Başkan adayı Meclis Üyesi Cemil Aydın olarak ortaya atılmıştı. Ancak AKP ve Ak Partililer olarak ayrışan grup içinde  huzursuzluk fark edilince ve belediye meclisinde taklaya gelmemek için uygun bir aday bile buldular. Bu aday ise Yalovaspor’un eski futbolcusu namı değer “Geberik Mustafa “olarak bilinen Mustafa Şener’di. Diğer bir alternatif aday ise Kasım Avar.

Kimdir ve Nedir Bu Kısıtlılık…

Kısıtlı olanlar dendiğinde kastın ne olduğu tartışılmaz, kasıt Türk Medeni Kanunun düzenlediği vesayet altındaki kişilerdir. Kısıtlanma nedenleri arasında, Akıl hastalığı veya akıl zayıflığı,  alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı ile tanımlanmış ve vesayet altına alınarak kısıtlanmıştır. İşte Koçal’ın, son kurtarıcıları şimdilik bunlardan 7 kişi olmuştur.  Bir önceki yazımda vurguladığım gibi, Salman, 6 Oyla değil, 256 oyla seçimi kazanmış olsaydı, şüphesiz ki ki, bu durumda 257 kişiyi rahatlıkla bulurlardı.

Kısıtlılar Seçmen Listesine Neden ve Niçin Yazıldı?

Yasa gereği oy vermesi mümkün olmayan kısıtlı seçmenler, seçmen kütükleri hazırlanırken neden seçmen listesinde yer almıştır. Seçmen olmayan biri nasıl olur da bir partinin sandık kurulu görevlisi gösterilir?  Seçmen kütüklerinin hazırlanmasında karşılaşılan usulsüzlüklerin yaptırımları vardır. “Seçmenler ve seçmen kütüklerini hazırlamakla görevli olanlar; gerçeğe aykırı ve usulsüz bir şekilde kütüklerin hazırlanmasına neden olurlarsa haklarında cezaları işlem yapılır” denilmesine karşın seçimlerin iptaline neden olanlarla ilgili herhangi bir soruşturma açılmış mıdır ?.

Peki Bundan Sonra Ne Olacak ?

Bu sorunun cevabı aslında yirmi yıl öncesinde verilmişti. 1994 Mart ayında yapılan seçimleri DYP Adayı İbrahim Uzun çok az bir farkla kazanmıştı.  YSK bu seçimleri de yine Nisan ayında iptal edip seçimlerin 10 Temmuz 1994 tarihinde yapılmasına karar vermişti. Babam Mart ayında yapılan seçimlerde oyunu Cengiz  Koçal’a atmıştı. Seçimin iptal edilmesiyle birlikte halkın iradesine ipotek konulduğunu öne sürerek hayatında ilk defa DYP’ye oy vereceğini açıklamıştı. O Seçimlerde Koçal’a oy vermiş olan babam, DYP Adayı İbrahim Uzun için çalışmıştı.  Ve seçim çalışmaları yapılırken 19 Mayıs 1994 tarihinde geçirdiği bir kalp kriziyle hayatını kaybetmişti. Ve Seçimlerde Temmuz ayında yapıldığında İbrahim Uzun oy rekoru kırarak yeniden belediye başkanlık koltuğuna oturmuştur.  Eminim ki, halkın iradesine ve haksızlığa tahammülü olmayan Yalovalılar, bu seçimde de halkın iradesini yok sayanlara en güzel cevabı  20 yıl öncesinde olduğu gibi bir kez daha 1 Haziran’da sandıkta verecektir. 

Not. Yalova Belediyesinin 12 Nisan’da yapılan İlk Meclis toplantısında söz alarak konuşmuş ve AKP’li meclis üyelerine seslenerek "Olası bir iptal sonrasında seçim yenilenirse, Belediye Başkanlığı için seçim yapılacak. Eğer AKP’liler kendilerine bu kadar çok güveniyorsa, yüreği de yetiyorsa belediye meclis üyeliğinden de istifa etsinler. İstifaya Hazırız..Yalova halkına güveniyoruz. Sadece Başkanlık da değil, Yalova belediye meclisinin de seçiminin yapılmasını istiyoruz” d emiştim. Bu sözümüzün halen arkasındayız. . 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!