Kazananın Kaybedeceği Seçim...

Kazananın Kaybedeceği Seçim...

16 Mayıs 2015 Cumartesi 01:12:26

7 Haziran Milletvekili seçimlerine günler kala, Yalova’da nihayet  henüz seçim atmosferine girdi. Siyasi partiler seçim çalışmalarına başlarken kendilerine 2-0 hedefi koyarak yola çıktılar. Çıtayı yükselttiler.  Ancak, gerek  yapılan açıklamalar, gerekse de seçim konuşmalarında partilerin ve Milletvekili adaylarının ”1. Partiyiz 2-0 biz yapacağız” şeklindeki açıklamaları rehavet yardatmış durumda.

Çünkü, bu yöndeki açıklamalar parti tabanında rehavet yaratmış durumda.”Nasılsa 2-0 yapacaklar “diye düşünen partililer seçim çalışmalarına katkı vermedikleri görülüyor. Siyasi algı yaratmak için erken söylenen sözler, bugün rehaveti gündeme getirmiştir. Gerek AKP, gerek CHP’nin 4 Milletvekili Adayını kamuoyu yakından tanımaktadır. Ancak, MHP’nin 2-0 iddiası bulunmadığından sadece birinci sıra Adayı Ünlem Üstel’li kamuoyu tanımakta, ikinci sıra adayını ise kamuoyu merak dahi etmemektedir.

Seçimin Kaderini Küskünler Belirleyecekler…

İktidar ve Muhalefet partisinde yabana atılmayacak kadar küskünlerin olduğu görülmekte. Adeta bu seçim küskünlerin seçimi olacak gibi. Seçim çalışmalarında görülmeyen, hatta parti seçim irtibat bürolarına uğramayan önemli bir kesim 7 Haziran seçimlerini “Hesap günü” olarak yorumluyorlar. Bunu açık bir şekilde dile getirmeseler de, siyaset kulislerinde tartışılan en önemli konulardan biri haline geliyor.

Küskünlerin en başında ise Partilerin Milletvekili Aday adayları geliyor. AKP’de 23 Milletvekili Aday adayının seçim çalışmalarında pek görülmese de aynı durum CHP içersinde de geçerli. 7 Milletvekili Aday adayı seçim çalışmalarında görülmemekle birlikte, her iki parti içersinde azımsanmayacak kadar küskünler seçim çalışmalarına aktif olarak yer almıyorlar. Bir başka ifadeyle her iki partide yer alan küskünlerin alacakları tavırlar, 7 Haziran seçiminin sonucunu da belirleyecektir..

Kazanan Kaybedecek Mi?

7 Haziran seçimlerinde Partilerin Türkiye ortalaması altında oy alacak olan Milletvekili adayı kazanmış olsa da gerçekte kaybetmiş olacak. Bu durumda kaybedenler sadece Milletvekili Adayları değil, partilerin il yöneticileri ve il Başkanları da olacak. 7 Haziran seçimlerinde başarılı sonuca gitmenin yolu Türkiye ortalamasının üzerinde oy almaktan geçmektedir.Şu bir gerçek ki, Partisinin Türkiye ortalamasının üzerinde oy alamayan bir aday,elbet başarılı sayılamaz...

Seçimlerin en iddialı adayları şüphesiz ki, AKP Adayı Fikri Demirel ve CHP Adayı Muharrem İnce’dir. Her iki aday için de 7 Haziran seçimleri hayati önem kazanmaktadır.  Bu seçim onlar için var olma yada yok olma seçimidir. Çünkü, İnce’nin kaybetmesi halinde CHP Genel Başkan Adaylığı ve Başbakan olma hayalide sona erecektir. Demirel’in kaybetmesi ise siyasi hayatın bitmesi demektir. Çünkü, Demirel;  2002 seçimlerinde Milletvekili adayı gösterilmiş ancak az bir oy farkıyla kaybetmişti. Bir daha aday gösterilmesi  bu nedenle mümkün değildir. İşte bu gerekçelerle her iki Milletvekili  adayı için 7 Haziran seçimleri oldukça önemlidir.

Kaybedecek Bir Şeyi Olmayan Adaylar…

7 Haziran seçimlerinde kaybetmeyecek olanlar ise, MHP, HDP ve parlamento dışında kalan diğer partilerin adayları olacaklardır şüphesiz. Seçimi kaybetmiş olsalar dahi 8 Haziran sabahı normal yaşantılarına döneceklerdir.  Bir başka ifadeyle bu seçimin en önemli unsuru kaybedecek bir şeyi olmayanların elde edecekleri sonuçtur.

Dolayısıyla partilerinin oy oranlarını yükseltmek için çaba sarfeden adaylar, bu seçimlerin kilit noktalarıdır. Üstelik Nobel ödüllü  ünlü edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez’ın sözlerini de hatırlatmakta fayda var.  

"Kaybedecek bir şeyi olmayanlardan korkmalısın. Çünkü onlar, kazanmak için her şeyi yaparlar."

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!