Kasım Asma. Yalova'nın Milli Değeri...

Yalova'nın Milli Değeri...

28 Nisan 2019 Pazar 18:38:07

Bu hafta köşe yazımızda siyaset ve seçim yazılarına ara vererek Yalova'nın değerleriyle yaptığımız söyleşilere devam ediyoruz. Sitemizin Mayıs ayı konuğu Yalova’nın  bir zamanlar unutulmaz  efsane Milli Bisikletçilerinden Kasım Asma, oldu. Kasım Asma 1970’li yıllarda Yalovaspor formasıyla başlayıp Milli takıma yükselerek sayısız şampiyonluklar kazandıktan sonra Bisiklet sporunu neden bıraktığını ve  ABD’ye neden göç etmek zorunda kaldığını çarpıcı açıklamalarla anlattı..

27 yıldan buyana ABD'de yaşayan Milli Bisikletçimiz Kasım Asma, 1970’li yıllarda İlkokul öğrencisiyken bisiklet sporuna başladı., Yalova’ya Bisiklet sporunu sevdiren Yalovaspor’un unutulmaz Milli Bisikletçi Kasım Asma, Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi ve Yalova’yı temsil ederek 1980’li yıllarda da Milli Takımın değişmez sporcularından biri olmuştu.Başta Cumhurbaşkanlığı kupası olmak üzere Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda dereceye girerek önemli başarılara imza atan, Kasım Asma sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

1974 Yılında Yalovaspor formasıyla ilk kez ulusal yarışmalara katılan Kasım Asma, 1986 yılına kadar 177 defa Milli formayı giyerek ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etti. 15 defa Türkiye şampiyonu olarak kırılmaz bir rekora imza atan Kasım Asma,12 Yaşında Yalovaspor Bisiklet takımında formayı giydikten sonra ilk kez 15 Yaşında Milli Formayla Türkiye adına uluslar arası yarışmalarda yarışarak önemli dereceler elde etti. Balkan ve Avrupa şampiyonluğunda önemli dereceler elde eden Kasım Asma, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupasının da sahibi oldu.

177 Defa Milli Formayı Giyme Onurunu Yaşadım”

Diğer takımlardan önemli teklifler alasına karşı doğup büyüdüğü spora başladığı Yalovaspor’dan kopmayan ve Yalova spor dışında hiçbir takımda yarışmayan Yalovalı Milli Bisikletçi Kasım Asma “ Yalova 1970’li yıllarda küçük bir kasaba olmasına karşın Yalovaspor’un bisiklet takımı Türkiye’de tanınır olmuştu. Milli Takım denilince ilk akla gelen’de Yalovaspor oluyordu. Yalovaspor bünyesinde kurulun Bisiklet takımında sayısız Bisikletçi yetişti ve Milli Formayı kazandı. O günlerde çok güç şartlar altında ekonomik sıkıntılar içinde ulusal ve Uluslararası yarışmalara katılıyorduk 1974 yılından 1986 yılına kadar 177 defa Milli formayla yarıştım” diyor

 “Milli Formla Aşkına Okula Bile Gidemedim.”

Yalova’da Milli formayı giydiği dönemlerde ailesiyle balıkçılık yaptığını ve balık tezgahlarında çalışarak turnuvalara hazırlandığını, Bisiklet spor’un pahalı ve masraflı olduğu için tercih edilmediğini, o dönemlerde federasyondan da önemli bir destek olmadığını belirten Kasım Asma “ Milli forma aşkına okuyamadım. Eğitimi tamamlayamadım. Ben, Bayrak ve Vatan sevgisi için Bisiklet sporunu tüm olumsuzluklara ve yoksulluk içinde yaptım. Belki sizlere komik gelecek ama, bu kadar şampiyonluktan sonra, sporu bıraktığımda inanın cebimde bir lira dahi param yoktu” diyor.

“ Parasızlık Nedeniyle Zirvedeyken 1986’ da Sporu Bıraktım”

1986 yılına kadar tam 177 defa milli formayı giyerek, Şampiyonluklar elde ederek Avrupa’da kürsüye çıkıp istiklal marşımızı çaldırdım. O zamanlar beni ayakta alkışlayanlar, hiçbir zaman yanımda olmadılar. 177 defa milli formayı giydikten sonra cebimde tek bir lira dahi yoktu. Ailemin tüm kazancı benim masraflarıma gidiyordu. Masraflar giderek artınca Bisiklet sporunu 1986 yılında bırakmak zorunda kaldım.”

“15 Kez Türkiye Şampiyonu Olmama Rağmen Aç Yarıştım”

15 kez Türkiye şampiyonu olmasına karşın, bugüne kadar Federasyondan sadece ayda 100 Tl olmak üzere 4 ay boyunca maaş verildiğini, daha sonra bu maaşında kesildiğini ifade eden Kasım Asma “ Diğer branşlarda Türkiye şampiyonu olan sporculara devlet özel ödüller verirken, Sporcuları maaşa bağlarken 15 kez Türkiye Şampiyonu olmama rağmen bana bir teşekkürü bile çok gördüler. 177 kez milli formayı giymeme, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupasını kazanmama rağmen bana sadece 4 ay maaş verdiler. Ben yarışmalara annemin yaptığı tarhana çorbasıyla karnımı doyurarak yarıştımBunlara anlatmak istemezdim ama hangi şartlarda yarıştığımı bilinmesini de isterim.” dedi

“Aileme Yük Olmamak İçin Tezgahta Balık Sattım”

Bisiklet sporunu ekonomik nedenlerle bıraktıktan sonra, Yalova’da balıkçılık yapmaya devam ettiğini ve  1992 yılında ABD’de Newyork’a yerleştiğini belirten Asma, Bisiklet sporuna ABD’de de amatör olarak devam ettirdiğini yerel turnuvalara katıldığını belirterek 27 yıldan buyana Amerika’dan her yıl Yalova’ya gelerek hasret giderdiğini ve Yalova’yı unutamadığını söyleyerek “ Yalova’ya son 25 yıldan buyana her yıl geliyorum” diyor

Yalova’da Artık kendimi Yabancı Gibi Hissediyorum”

Yalova’ya  ABD’Den her gelişinde bir umut diyerek geldiğini ancak her yıl hayal kırıklığı yaşadığını belirten Asma  Her gelişinde Yalova’nın giderek değiştiğini ve yozlaştığını görmek bir Yalovalı olarak beni çok üzüyor. Oysa ben hep eski Yalova’yı ve insanlarını hayal ederek Yalova’ya geliyorum. Kendimi artık Yalova’da yabancı gibi hissediyorum, Yalova’ya her gelişimde yeşil alanların giderek yok olduğunu görüyorum. Bizim dönemimizde her evin bahçesi vardı. Ve bahçesinde türlü türlü ağaçlar yer alıyordu. Evler ve işyerleri kepenksizdi. Çocukluğumuzun, spor yaptığımız yerlerin  şimdi inşaat alanlarıyla dolu olması da beni çok üzüyor.”

İşte Kasım Asma'nın Anlattıkları ve Ayrıntılar

Diğer Video Söyleşilerimiz İçin TIKLAYIN

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!