Karantina ve Yalova  Polis Teşkilatı.

Karantina ve Yalova  Polis Teşkilatı.

8 Nisan 2020 Çarşamba 11:33:04

Koronalı karantina günlerinde, Sağlık çalışanları ile Polis teşkilatı mensuplarının özverili çalışmalarına tanık olduğumuz bugünlerde,  sağlık çalışanları 14 Mart Tıp Bayramını, Polis teşkilatı ise 10 Nisan  Polis haftasını kutlayamıyor.  Her iki kurumun temsilcilerinin özellikle karantinalı günleri yaşadığımız bugünlerde varlığının ne kadar yaşamsal ve önemli olduğu da ortaya çıkmıştır. Yalova Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Yalova’da yaşayan yaşlı ve  bakıma muhtaç olanların ihtiyaçlarını kapı kapı dolaşarak giderirken, Yalova ‘da ikamet eden 598 emekli polisin büyük bir bölümüne de ulaşarak karantina günlerinde  yalnız bırakmayarak ihtiyaçlarını da gidermiştir.

Polis Teşkilatının 175. Kuruluşu ve Yalova Polisi…

Türk Polis Teşkilatının 175. Kuruluş yıl dönümünü kutlarken Yalova’da Polis Teşkilatı bizzat Atatürk tarafından Yalova’ya ilk geldiği 1929 yılında kurulmuştur.  19 Ağustos 1929 Pazartesi günü Ertuğrul Yatı ile İstanbul’dan Yalova’ya  hareket eden Atatürk,  saat 16.00’da Yalova’ya gelmiştir. Yanında İçişleri  Bakanı Şükrü Kara, Özel Kalem Müdürü Tevfik, Başyaveri  Rusuhi ile yakın arkadaşlarından Kılıç Ali ve Zühtü Bey’le birlikte Yalova’da incelemelerde bulundu. Yalova sahil caddesinde şimdiki (Gazipaşa Caddesinde)  yanında bulunan İçişleri Bakanı Şükrü Kara’ya  talimat vererek şimdiki Halk Eğitim merkez binasının karşısına Yalova Polis Karakolun kurulmasının talimatını vererek  çalışmalara derhal başlanır.  Kısa bir süre sonra da Atatürk’ün talimatıyla 30 Polis memuru da burada görev yapmaya başlar.

Atatürk’ün Talimatıyla Kurulan Polis Karakolu…

1929 yılında çekilen fotoğrafta görüldüğü gibi, karakol kısa bir süre içinde tamamlanır. Fotoğrafta, bayrak direğinde Türk Bayrağı asılı olan bina, Atatürk’ün bizzat talimatlarıyla yapılan Gazipaşa caddesindeki Yalova’nın ilk polis karakoludur. Polis karakolunun karşısında bulunan boş arsaya da yine Atatürk’ün talimatlarıyla 1936 yılında Türkiye’nin en önemli Mimarlarından, (Termal Otel’i de yapan) Sedat Hakkı Eldem tarafından şimdiki Halk Eğitim Merkez Binası yapılmaya başlanmıştır.  Atatürk’ün Polis Teşkilatına verdiği  önemin en önemli izlerini Yalova’da bu tarihi fotoğraflardan görmek mümkündür.  

Yalova Polis Müzesi İçin Adımlar Atıldı..

Narkotik suçlarla mücadele alanında Türkiye birincisi seçilen Yalova Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Türker Yimsek, Yalova Polis müzesinin kurulması için bir süredir çalışma yürütmekte. Yalova’da sevilen ve her kesimin saygı ve sevgisini kazanan başarılı polis müdürü Türker Yimsek, bir süredir Yalova’da Polis Müzesinin kurulması için envanter çalışmaları gerçekleştiriyor. Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Türker Yimsek, 1968 yılına kadar  (Yıkılana kadar) Yalova Cumhuriyet Meydanında Hükümet Konağı olarak faaliyet gösterilen ve zemin katında da Yalova Emniyet Amirliği makamının bulunduğu günümüzde Kent Müzesi olarak kullanılan binanın zemin katına Polis Müzesinin kurulması için çaba gösteriyor.

Yalova Narkotik Şube Müdürü Türker Yimsek’in Çabaları....,

Emniyet Genel Müdürlüğü  Ankara Dikmen'de bulunan ek hizmet binasında ilk Türk Polis Teşkilatının Müzesinin  geçen yıl açmıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de Tarihi Cibali Polis Karakolunu da Müze yapmak için çalışmalara başladı. Resmi anlamda Ankara'daki Polis Müzesinden başka bir polis müzesi bulunmuyor. (Nevşehir'de  ise özel bir polis müzesi bulunmakta)  Ancak, vurgulamak gerekir ki, Yalova Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Türker Yimsek, uzun bir zamandır  Yalova Polis Müzesinin kurmak için çalışmalar yürütüyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında görev yapmış, polis ve bekçilerin fotoğrafları, kıyafetleri, silahları, yazışmaları, dönemin önemli asayiş olaylarının yer aldığı dergi ve gazete kupürleri ile emniyet yazışmaların yer aldığı değişik argüman ve figürlerin yer aldığı önemli bir arşiv oluşturuyor.  Ancak bu çalışmayı büyük bir özveriyle yürütüyor. Şüphesiz bir duyuru yapılması halinde bir çok görsel envanter ve kıyafet,  tarihi objeler de emniyete ulaşması olasılıktır.

Yalova Polis Teşkilatı, Türkiye’nin en şanslı ve en onurlu polis teşkilatının birer üyeleridir. Çünkü, Atatürk'ün Yalova Pols Karakolunun kurulmasının yapımında harcı, inşaasında da tuğlası vardır. Bu onuru sonsuza kadar koruyacak olan Türk Polis Teşkilatının 175 Kuruluş yıl dönümü kutlu olsun.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!