İYİ Parti'de Yeni Dönem

İYİ Parti Yalova İl Başkanlığı 3. Olağan İl Kongresi Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde geçen hafta sonu gerçekleşti. Mavi ve kırmızı listenin yarıştığı kongre de Jeoloji Mühendisi Osman Kendir, mavi liste ile yeni il başkanı seçildi. Yoğun katılımın olduğu seçimli genel kurulda Mavi liste ile Osman Kendir 264 oy alırken, kırmızı liste adayı Talip Bayburtlu ise 200 oy aldı. 

Aslında, Osman Kendir'in İl başkanlığına seçileceği 5 Aralık 2022'de İYİ Parti Merkez İlçe kongresinde İlçe Başkanlığına seçilen Halil İbrahim Tokay'ın seçilmesiyle kesinleşmişti.

Aynı zamanda Yalova Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanlığı görevini de yürüten, İYİ Parti Yalova il Kurucularından, Merkez İlçe eski Başkanı Osman Kendir, yeni dönemde partisini seçime götürecek, ülke ve yerel yönetimlerde söz sahibi olabilecek ekibini kurmuş durumda.  Osman Kendir, genç ve tecrübeli isimlerden oluşan dinamik bir ekiple hem genel hem de yerel seçimlerde partisini Yalova'da 1. parti yapma uğrasışını verecek. 

Bir İl Başkanınının başarısı ne ile ölçülür ? sorusuna verilecek yanıt. Partisinin seçim bölgesinde ülke genelinin üzerinde fazla oy almasıdır. Eğer bir partinin yönetimi kendi seçim bölgesinde ülke ortalamasının altında oy alıyorsa başarısızdır ve derhal bu görevi bırakmalıdır.   Bir Genel Başkan için de en iyi Başkan, partisine oy kazandıran başkandır.  Jeoloji Mühendisi Osman Kendir,  kendisine 2024 yılında yapılacak olıan yerel seçimlerde Yalova Belediye başkanlığı kapısını açacak anahtarı bu seçim döneminde göstereceği performansla kazanmak zorunda. 

Önümüzdeki günlerde Osman Kendir'in adını daha çok duyacağız. Yönetim Kurulu görev dağılımını yaptıktan birsüre sonra  çeşitli partilerden, sivil toplum örgütlerinden, Akademik Meslek Odalarından İYİ Partiye toplu bir geçiş yaşanacağını şimdiden söyleyebilirim. Osman Kendir'in hedefi partisini Yalova'da 1. parti yapmak. Bunun içinde farklı görüşlerden siyasi figürleri, Yalova'nın kanaat önderlerini, spor ve iş dünyasından bir çok insanı İYİ parti bünyesinde toplamak.

Bu organizasyonda Yakup Koçal'ın yakın çevresinde giderek bu yapılanma ivme kazanıyor.  Yakup Koçal'la birlikte yüzlerce kişinin birlikteliği ile İYİ Partiye toplu geçişlerin olacağını söylemek şimdiden mümkün.  İYİ Parti'ye yeni il başkanı seçilen Osman Kendir'le Yakup Koçal'ın bu anlamda bir "söylem birliği" bulunuyor. Bu söylem birliğini "eylem birliğine" dönüştürecekler mi? bunu önümüzdeki haftalarda göreceğiz. Çünkü Her ikisi de İYİ Partiyi Yalova'da birinci parti yapacaklarını vurguluyorlar. 

Önümüzdeki aylarda yapılacak olan milletvekili seçimlerinde kimin Yalova'dan Milletvekili adayı olacağını Yeni il başkanı Osman Kendir'in dillendireceği isim olacaktır şüphesiz. Seçim dönemlerinde  özellikle bir erken seçim öncesinde Partilerin Genel Başkanların muhatapları o kentin İl başkanlarıdır.  Üstelik bu il başkanları atamayla değil kongreyle  göreve gelmişse genel başkan birkez değil iki kez düşünmek zorundadır.  Sözün özü; Bu saatten sonra geçmiş, geçmişte kalmıştır. Artık Yeni il başkanı kimi işaret ederse o kişi Yalova'nın yeni milletvekilidir.  

İYİ Parti Yalova 3. Olağan İl Kongresi yönetim kurulu listesi şöyle oluştu: Osman Kendir, Aysegül Alkılınç, Ahmet Bahadır Ilgın, Mustafa Karaca, Hasan Kolcu, Sevil Bilim, Kazım Demirtaş, Elif Mete, Hakan Toraman, Tuncay Yılmaz, Didem Kayıkçı, Adnan Kaşıkçı, Selda Fidan, Savaş Aygül, Kuzey Ilgın, Nurten Anıl, Fahriye Barkın, Köksal Ketenci, Hikmet Akdemir, Erol Duman, Murat Karayavuz, Ayşe Tutar, Osman Serdaroğlu, İhsan Dağdeviren, Mehmet Abdik, Güzin Karabacak, Fettah Çalışkan, Umut Aksoy, Cansu Çok, Ender Aldemir, Mehmet Ali Kaşıkçı, Yaşar Bostan, Hikmet Aslan, Musa Kırkık, Oktay Yılmaz, Zihni Baş, Sipahi Dincer, Hüseyin Ergün.

Disiplin kurulu asil üyeleri: Kadir Pehlivan, Cemil Hopancı, İkram Yaralı, M. Bahattin Aksoy, Gökçen Yalçın, Şerafettin Us, Kibar Çebi, Gülay Yılmaz, Nilgün Erceylan'dan oluşurken, Genel Merkez Üst Kurul asil delegeleri de  Osman Kendir, Halil İbrahim Tokay, Ayşegül Alkılınç, Kaan Şahin Duman'dan oluştu.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!