İşte Yeni Bir Yolsuzluk İddiası
İşte Yeni Bir Yolsuzluk İddiası
20 Aralık 2011 Salı 00:00:00

Yalova, son yıllarda yolsuzluk olaylarıyla gündeme gelirken yeni yolsuzluk ve usulsüzlük tartışmalarına da sahne oluyor. Yalova Belediyesinde yaşanan yolsuzluk iddiaları henüz sonuçlanmadan bu kez bir başka yolsuzluk iddiaları Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliğine sıçradı. Yolsuzluğu yapanın, yanında kar kaldığı günümüzde artık yolsuzluk olaylarına alıştık. Yolsuzlukların artık çok kolay aklandığı günümüzde, yolsuzluk ve usulsüzlük olayları rutin güncel haberlerde yerini alırken,  toplumda da bu tür olaylar artık kanıksanmaya başlandı…

Hizmet Götürme Birliği Kasası Boşaltıldı Mı?
İl Genel Meclisinden düzenli olarak köylere yapılacak yatırımlar için belirli bütçeler ayrılan, aynı zamanda Özerk bir Birlik olan ve doğrudan Bakanlıktanda bütçe alarak. Köylere daha iyi hizmet sunabilmek amacıyla kurulan Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliğinde yaşanan yolsuzluk iddiaları çarpıcı boyutlarda. 
 İddialara göre Köylere Hizmet Götürme Birliğindeki köylere yatırım amacıyla ayrılan ayrılan paralar, buhar olup uçtu.

Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliği Muhasebecisi Ortada Yok….
İddialara göre, Aralık Ayı başında izin alarak memleketine giden Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliği çalışanı, geçen hafta işbaşı yapması gerekirken, herhangi bir başvuru yapmamasına karşın halen işbaşı yapmış değil. Bu süreler içersinde de yapılan araştırmalarda, Köylere Hizmet Götürme Birliğinden müteahhitlere ödenmesi gereken paraların ödenmediği, haksız ödemelerin yapıldığı ve kasanın da boşaltıldığı iddiaları yer alıyor.

Muhasebeci 4 Gün İzin Almıştı ...
Bu iddiaları araştırmak üzere, İl Genel Meclis Başkanı Atalay Bestaş, İl Özel İdaresi, bazı İl Genel Meclis üyeleri ve Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliği Encümen Üyeleriyle yaptığım görüşmelerde, Köylere Hizmet Götürme Birliği Muhasebecisi T.K.’nin memleketine gitmek için 4 gün izin aldığını, geçen hafta gelmesi gerekirken henüz işbaşı yapmadığı bilgisini alıyorum. Ödeme yapılması gereken bazı müteahhitlere hak edişleri ödeme talimatları yapılmasına karşın, ödeme yapılmadığı yada yapılmış gibi gösterildiği iddialarıyla burada da karşılaşıyorum. Bu iddiaların araştırılacak boyutta olduğunu öğrendikten sonra bu konuda ilk resmi açıklamayı almak üzere Yalova Valisi Sayın Esengül Civelek’le görüşmeye yöneliyorum…..

Valilik Yolsuzluk Soruşturması Başlatıyor…
20 Aralık Salı günü Yalova Valisi Sayın Esengül Civelek’le görüştüğümde yolsuzluk iddialarını hangi boyutta olduğunu ve bu konunun doğru olup olmadığını sorusunu yönelttiğimde, Yolsuzluk İddiaların bilgisinin kendisine ulaştığı anda, Müfettişleri ve Valilik Denetmenlerini Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliğine yönlendirdiğini, konunun müfettişlerce araştırıldığını belirterek “ Yolsuzluk iddiaları soruşturma safhasında, Müfettişler bu konuyu araştırıyor. Yolsuzluğun boyutu yapılan araştırmalardan sonra ortaya çıkacak. Bu konuyla ilgili somut bir bilgi vermem şu anda mümkün değil. Ancak, iddialar tüm detaylarına kadar inceleniyor.” diyor….

Skandalın Bir Başka Boyutu….
Yolsuzluk iddialarıyla gündeme gelen ve müfettişler tarafından yaptığı ödemeleri mercek altına Köylere Hizmet Götürme Birliği Muhasebecisi T.K’nin  2007 yılında işçilikten emekli olduğu ve aynı yıl bu göreve getirildiği ortaya çıktı. Emekli bir işçinin, Köylere Hizmet Götürme Birliğinde memur olarak göreve başlatılması ayrı bir tartışmayı da beraberinde getirirken, Yalova’da binlerce Üniversiteli diplomalı işsizimiz varken, neden emekli bir işçinin Yalova Köylere Hizmet Götürme Birliğinin kasasının başına getirildiği de merak konusu. Yine aynı iddialara göre, söz konusu kişinin bazı siyasi kimliği bulunanların özel talebiyle bu göreve getirildiği iddia edilmekte.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!