İşte Yalova Milletveklileri

14 Mayıs’da yapılacak olan Milletvekili seçimleri öncesinde siyasi partilerin milletvekili aday adayları başvuruları da başladı. Ancak, asıl sürprizi Yalova belediye başkanı Vefa Salman yaptı. Çünkü, CHP'ye oy vermiş seçmenler Salman'ı, 22 Mayıs'da Yalova belediyesine geri dönüp başkanlığını sürdürmesini bekliyordu.  Ayrıca, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,il ve ilçe teşkilatlarına gönderdiği genelgeyle belediye Başkanlarının ve meclis üyelerinin aday adaylığı için istifa etmemelerini istemişti. CHP MYK toplantısında alınan karar gereği belediye başkanları çok özel istisnalar dışında aday gösterilmeyecekti..

Kılıçdaroğlu'ndan Salman'a Özel İstisna...

CHP' de genelge gereği, Partinin belediyede azınlığa düşmesi sonucunu doğuran yerlerde de belediye meclis üyelerinin adaylık için istifasına vize verilmeyecekti. Bu çerçevede, aday olmak isteyen belediye başkanı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, belediye meclisi üyesi ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un onayını alması halinde görevinden istifa edebilecekti. Salman'da böyle yaptı. 15 Mart Çarşamba günü gittiği CHP Genel Merkezinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu' yla görüştü. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz aylarda Yalova'da yaptığı konuşmada "Onurumuz" diye hitap ettiği Salman'a yönelik "özel istisnai" karar alarak istifası ve milletvekilliği için onay verdi.

Yalova 2 Milletvekilini Belirledi...

Vefa Salman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun onayı ile CHP Yalova Milletvekili aday adayı oldu ve başvurusunu da görüşmenin ardından derhal CHP Genel Merkezinde yaptı. Diğer adayların şevkini kırmak istemem ama gerçek bu. 3 Milletvekilinin seçileceği Yalova’da,  CHP, 15 Mart 2023 tarihi itibariyle Vefa Salman’ı Yalova Milletvekili olarak Ankara’ya gönderdi. Ak Partinin 1. sıra adayı Muğlim Bağatar olduğu takdirde ise; Bağatar, 5 Mart tarihi itibariyle Ak Parti Yalova Milletvekili olarak belirlendi. Şimdi biz; Yalova’da üçüncü milletvekilinin kim olacağını belirlemek için 14 Mayıs’da sandığa gideceğiz. Üçüncü Milletvekilini alabilmek için CHP ve AKP dışında üçüncü bir partinin en az %18 dolayında oy alması gerekiyor.

14 Mayıs’da 1 Milletvekili Seçilecek...

Daha açık bir ifadeyle; Ak Partinin 2. sıra adayı  (benim öngörüm Muğlim Bağatar'ın riskli olan 2. sırayı kabul etmemesi) diğer partilerin 1. sıra milletvekili adayları ve CHP’nin 2. sıra adayı ile yarışacak. Daha da açık bir ifadeyle Yalova'da Ak Partinin 1, CHP'nin 1 Milletvekilliğini çıkartacağı bilinen bir gerçek. 14 Mayıs'da yapılacak seçim, üçüncü milletvekilinin kim olacağını belirlemek ve siyasi partilerin oy oranlarını yükseltmek için olacağı gibi, aynı zamanda seçilecek milletvekillerini de Ankara'ya yaralı olarak göndermek gibi bir çaba olacak. Burada amaç bir bakıma rakip partilerin aldıkları ülke ortalamasının altında oy alabilmelerini sağlayarak seçilen milletvekillerini de "zayıf  seçilmiş" olarak TBMM'ye göndermek...

Mehmet Gürel: Sıralama Hiç Önemli Değil...

Vefa Salman'ın Yalova Belediye Başkanlığından istifa ederek CHP'den Yalova Milletvekili Aday adayı olması üzerine görüşlerine başvurduğum CHP Yalova eski il başkanı ve CHP Yalova Milletvekili Aday Adayı  Mehmet Gürel, sıralamanın hiç önemli olmadığını kendisinin Vefa Salman'ın ardından 2. sıra yada 3. sırada olmasının hiç bir öneminin olmadığını belirterek " Yalova'dan 7 Milletvekili çıkartacağını varsayalım. Ben 7. sıradan da olsa aday olurum ve çalışmalarımı da aksatmam. Tüm çabam, CHP'nin en az Yalova'dan iki milletvekili çıkartmasını sağlamak " diyor. CHP İl başkan yardımcılığından istifa ederek Yalova Milletvekili aday adayı olan ve aynı gün CHP genel merkezinde, Salman ve Gürel 'in ardından Milletvekilliği aday adayı başvurusunu yapan Sinan Giray'da kendisinin Yalova'dan 2. sıra milletvekilii  adayı olacağına inandığını belirterek " CHP Genel merkezinde yaptığım görüşmeler son derece olumlu.Sıralama bir ölçüt ama ben partimin başarısı için elimden gelen tüm gücümle çalışmaya devam edeceğim" diyor.

Yakup Koçal: Salman'la Kazanacağımı Bilsem de Yokum...

Kendisinin İYİ Parti'den aday olması halinde, İYİ Parti'nin Yalova'da 1. parti çıkacağından emin olduğunu vurgulayan Yakup B.Koçal'a; İttifak olması halinde CHP listesinden Vefa Salman'ın ardından 2. sıradan aday olur musunuz? soruma ise Koçal'ın ağzından tek cümle çıkıyor "Asla"  Sonra ekliyor.  Açık konuşayım Vefa Salman'ın ardından bana 2. sırayı verseler seçileğim garanti olsa da bu listede yer almam Ama  İYİ Partiden Aday olmam halinde İYİ Partiyi Yalova'da birinci parti yaparım".

Konu İYİ Partiden açılmışken,...

İYİ Parti tabanı, İYİ Partide bugüne kadar hiç bir çalışma yapmamış, halkta karşılığı olmayan seçim arefesinde Milletvekilliğine soyunmak isteyenlere tepkili. Milletvekili aday adaylığını açıklayan İYİ Parti eski il başkanlarından Ersin Akyüz ve Erol Tatar'da partide geçmişi olmayan, Yalova'nın sorunlarına bugüne kadar sessiz kalan adaylara sıcak bakmayanlardan. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in Yalova'dan bir kadın adayı göstereceği öne sürülüyor.  Bu adayın ise 2018 seçimlerinde İYİ Parti Yalova 2. sıra adayı olan ve halen İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı olan diş hekimi Elif Akyol Tosun olduğu siyasi kulislerde konuşulmaya başlandı. 

Diğer Partilerde Aday Adayları...

DEVA Partisinde 1. sıra Milletvekili Adayı Kurucu İl Başkanı Mehmet Demirhan, Yalova Kültür ve Turizm eski İl Müdürü Şeref Tali, DEVA İl yöneticisi İmran Sercan Sertaşar ve Yılmaz Şipal olurken, DEVA Partisinde 1. sıra Milletvekili Adayı Kurucu İl Başkanı Mehmet Demirhan, ittifak olması halinde kendisinin Vefa Salman'ın ardından CHP'nin listesinden Yalova Milletvekili adayı olacağını, Salman'la birlikte sokaklara çıkmaktanda keyif alacağını, ittifak olmaması halinde ise DEVA'nın tek başına kendi adaylarıyla seçimlere katılacağını belirtiyor. Memleket Partisinde ise Ertan Şener Yalova Milletvekili adaylığını açıklayanlardan, MHP''de ise Namık Öz, Yalova'da Milletvekili adaylığını açıklayan ilk isimlerden biri olmuştu.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!