İşgalciler ve Tefeciler
İşgalciler ve Tefeciler
17 Haziran 2008 Salı 01:00:00

Yalova’da Altınova’dan Armutlu’ya kadar açıkça kıyı kanununun ihlal edildiği görülüyor. Yazlık siteler, Villa sahipleri, Otel İşletmecileri, Beach Clup’ler gibi bir çok işletme, kendi önlerinde bulunan sahilleri kendilerine aitmiş gibi kullanıyorlar. Sahil bandının tüm kamuya ait olduğunu umursamayanlar, kumsalları, tel, çiçek ve tahta çitlerle oluşturulan barikatlarla halka kapatıyorlar.

3621 Sayılı Kıyı Kanununda açıkça belirtilen “ Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilmelidir. Kıyılar, herkese eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz” maddesi açıkça ihlal ediliyor.

Yapılan bu işgaller üzerine, Yalova Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay harekete geçerek bu tür barikatların kaldırılması için ilgili kurumlara talimat vermesi olumlu bir girişim oldu. Girişimin ardından barikatların da kaldırılmasına başlandı. Vali Erbay, Yalova’nın sahipsiz olmadığının ve her kesin istediği yerde istediği gibi davranamayacağını bu davranışıyla göstermiş oldu.

Yalova’da Yükselen Değer: Tefecilik
Ankara’dan Yalova’ya bakınca Yalova’nın güllük, gülistanlık ve Türkiye’nin en zengin 7.kenti olarak görülüyor. Bir önceki yazımda Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun verilerine göre  2008’in ilk altı ayı hesaplarına göre, kişi başına bankalarda   4 bin 212 YTL para göründüğünü ifade etmiştim. 4 bin 212 YTL ‘yi Yalova’da yaşayan 186 Bin kişiye çarptığınız zaman Yalova’daki bankalardaki mevduat oranını bulabilirsiniz.

Bu kadar yüksek meblağlı paranın Yalova’da olması durumunda sizce ne yapılır? Elbet ilk akla gelen Tefecilik olur. Yalova’da hızla yükselen sektör olan Tefecilik, bir çok branşta ortaya çıkıyor.Tefecilere elini kaptıran,bir daha da kurtaramıyor.
Tefecilere her şeyini kaptıran ancak can güvenliği nedeniyle ismini açıklamak istemeyen bir okurumuz, tefecilerin organize bir şekilde çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğini, ilk etapta düşük faiz uygulanmasının ardından baskı, tehdit ve şantaj la bu oranın aylık %20’le varan faizlere çıktığını öne sürüyor.

Avukatlar Ne Diyor?
Tefecilik yapmanın suç olduğu ülkemizde, tefeciler ceşitli meslek sektörleri adı altında çalışıp kamufle olmayı tercih ediyor. TCK’ya göre tefecilik suçunun cezası iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası  öngörmektedir. Ayrıca ilgili Kanun Hükmünde Kararname ile hapis cezasıyla birlikte 50 bin liradan az olmamak kaydıyla ve tefecilikten kazandığı paranın beş katı ağır para cezası ile cezalandırılmaktadır.

Yalova Barosu Avukatları tefecilikle ilgili olarak, Yeni yasal düzenlemeyle, tefecilik suçunun ispatının artık zor olmadığını, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun tefeciliği düzenleyen maddesi ile, bir defa dahi Tefecilik yapılmış ise, ceza verileceğini, böyle bir durum karşısında kişilerin Savcılığa yada en yakın Emniyet Kuruluşlarına ve hukuki destek almak için bir Avukata danışılması gerektiğini belirtiyorlar.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!