İnkılap'ın 8 Yıllık Hüzünlü Yolculuğu..

İnkılap'ın 8 Yıllık Hüzünlü Yolculuğu..

27 Kasım 2016 Pazar 15:12:25

İstanbullular, 2008 Yılı Nisan ayında ellerinde çiçeklerle son kez İnkılap vapuruna el sallayarak Yalova’ya gönderiyordu İnkılap vapurunu. İnkılap Vapuruna gönül verenlerin yüreğinde o gün huzur vardı.

Çünkü, İnkılap vapuru yıllardır gidip geldiği Yalova’ya, parçalanmak ve jilet olmak için değil, Yalovalıların gösterdiği Vefa ya gidiyordu.

Yalova İskelesinde o gün İnkılap vapurunu karşılayanlar vapurun düdüğünün çalmasıyla birlikte çılgınca alkış tutmaya başlamış, Yalova Belediye bandosu da İnkılap Vapurunu marşlar eşliğinde karşılamıştı.

Yalova İskelesinde o gün adeta bir bayram yeri gibiydi. Çünkü, Dünyanın son 4 buharlı vapurundan tek kalan deniz klasikleri arasında yerini alan İnkılap Vapuru müze olmak üzere Yalova'ya gelmişti.

İnkılap vapuru  dönemin Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu tarafından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden 25 bin dolara satın alınmış, İnkilap Vapuru Yalova iskelesine henüz yanaşmadan projesi çizilmiş, Yalova’nın bir marka değeri olarak gösterilmiş ve çalışmalarda sahil dolgu çalışmalarıyla birlikte başlamıştı.

2009 yılında Yalovalılar, İnkılap vapurunun rengarenk ışıkların altında, İnkılap’ın güvertesinde yorgunluk atıp Yalova Meydanı ve Marmara denizini seyredecek, genç çiftler nikahlarını burada kıyacak, İnkılap ve Gemicilik Müzesi olarak da önemli bir misyon üstlenecekti.

Ancak, 2009 Mart yerel seçimlerinde, Barbaros Binicioğlu seçimi kaybetmesi üzerine bu proje iptal edilmiş ve sonrasında ortaya 4 katlı kaçak gecekondudan oluşan bir ucube yaratılarak, Vapurun gözden çıkartılması sağlanmıştır.

Aşağıda izleyeceğiniz videoda İnkılap vapurunun 8 Yıllık hüzünlü yolculuğuna bir kez daha tanık olacaksınız.

İnkılap vapuru 8 yıllık süreç içinde başına gelmedik kalmadı. Bir başka ifadeyle” İnkılap, İnkılap olalı böyle bir eziyet görmemişti.”  

25 Bin dolara satın alınan İnkılap Vapuruna durduk yerde milyonlarca lira harcanmış, şehir merkezinde devam eden kaçak yapılaşmaya  yaklaşık bir yıl boyunca göz yumulmuş, kamu zarara uğratılmış ve sonrasında ise hurdaya çıkartılarak, jilet olmak için parçalanmaya başlanmıştır. 

Inkılap Vapuru; bu 8 yıllık süre içinde 3 ayrı Belediye Başkanı görmüştü. Ak Partili Belediye Inkılap Vapurunu Yalova'ya getirmiş, DP'li Belediye ucubeye çevirmiş, CHP'li Belediye ise parçalayarak jilet olarak tarihin karanlık sayfalarına göndermiştir.

Daha açık bir ifadeyle; 2009 yılından günümüze İnkılâp Vapuru beceriksiz  yöneticilerin ellerinde atıl kalarak, parçalanmaya zorlanmıştır....

Vapur sesine alışık olmayan, hatta yaşamı boyunca vapur yolculuğu yapmayan birileri, İnkılap vapuru hakkında karalama kampanyaları yaparak, İnkılap vapurunu ucube haline getirenlere sessiz kalıp, İnkılap vapurunu suçlama cüretinide göstermişlerdir.

Hatırlayın; Paşabahçe vapuru son kez 16 Eylül 2007 günü Yalova İskelesinden İstanbul'a kalktığında, Vefasızlığına yanarak, hüzünlenerek, Yalovalılara  “ Neredesiniz”  dercesine hüzünlü bir şekilde veda düdüğü bile çalmadan kaçarcasına gitmişti  Yalova iskelesinden. Şimdi anlıyorum ki;  iyi ki de gitmiş!,

Oysa; o gün yani 16 Eylül 2007 günü Yalova İskelesinden kalkan Paşabahçe vapuru değil, Yalova tarihiydi.

Şimdi ise takvimler 2016 Yılı Kasım ayı sonunu gösterdiğinde  Yalova İskelesinde İnkılap Vapurunun parçalanarak jilet olmasına değil; bir tarih cinayetine tanık oluyoruz hep birlikte...

İşte İnkılap Vapurunun 8 Yıllık Hüzünlü Yolculuğu...

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!