İhsan Salman Anlatıyor, 

İhsan Salman Anlatıyor, 

30 Haziran 2019 Pazar 15:58:09

1940 Yalova doğumlu olan ve 1957 Yılında CHP'de gençlik kollarında 17 yaşında iken aktif siyasete giren Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın Babası İhsan Salman'dan çarpıcı açıklamalar geldi.Siyasette 1960, 1971 ve 1980 askeri darbesini yaşayan, İhsan Salman, 1968, 1973 ve 1977 Seçimlerinde CHP'den Yalova belediye Meclisi adayı oldu. Ancak. 1977 Seçimlerinde Yalova belediye meclis Üyeliğine seçildi. 1980 darbesiyle birlikte bu görev süresi de sona eren İhsan Salman, Yalova'daki seçim süreçlerini çarpıcı ifadelerle açıkladı.

Belediye meclis üyeliğinin yanı sıra, Yalova’da uzun yıllar STK’larda ve Yalovaspor’un her kademesinde görev yapan İhsan Salman’la, Samanlı köyündeki bahçeli tek katlı evinde, nostaljik bir söyleşi yapma imkanı bulduk. Her ay gerçekleştirdiğimiz ve Yalova’da iz bırakmış büyüklerimizle yaptığımız söyleşilerin Temmuz ayı konuğu Yalova Belediye başkanı Vefa Salman’ın babası namı değer Kasap İhsan’la gerçekleştirdik.

“Siyasete 17 Yaşında CHP Gençlik Kollarında Başladım”
Yaşamına 3 askeri darbe sığdıran İhsan Salman, genç yaşında CHP Yalova Gençlik kollarında görev yaparken, İsmet İnönü ile karşılaşmasını ve İnönü’ye yönelttiği soru üzerine İnönü’nün verdiği yanıtla kendisinin ve ailesinin yaşam biçiminin değiştiğini anlatırken “ CHP’li bir yönetici olarak İnönü’ye yapılan 5 kuruşluk zammı eleştirmiştim  İnönü o gün bana verdiği yanıtla da ayrıca bir ders veriyordu. Çok hoşgörülü bir insandı İnönü. 1973 yılında hayatını kaybettiği yıla kadar Yalova’ya çok sık gidip gelir, Yalovalılarla, öğretmenlerle, esnaflarla ve partililerle gö rüşür sohbet eder, sorunlarımızı dinlerdi” diyor.

“İsmet İnönü’ye Yönelttiğim Soru Yaşantımı Değiştirdi”
İsmet İnönü’nün de Atatürk kadar Yalova’ya bağlı olduğunu ve Yalova’yı çok sevdiğini belirten İhsan Salman “ Yalova, o dönemler, gerçek anlamda Türkiye’nin yazlık başkentidir.  Atatürk’ün Yalova’ya çok sık gidip gelmesi, çalışmalarını burada yapmasının ardından başlattığı gelenek, daha sonra da İsmet İnönü ile devam etti. Termal Kaplıcaların da o dönemde çok tanınır olması, Bakanların da Yalova’ya gelmesiyle birlikte yakın tarihimize kadar Yalova bu yazlık “başkent” unvanını devam ettirdi” diyor.

“CHP’de Er Olarak Hizmet Ettim. 1968’de Onbaşı Olmak İçin Kolları Sıvadım”
CHP’de ilk kez 1957 yılında Gençlik kollarında görev yaparak, aktif siyasete atıldığını bu süreler içinde CHP’nin er’i olarak hizmet verdiğini belirten Salman “ 1968  yılında Parti yöneticilerine artık onbaşı olmak istediğimi belirttim. Bunun üzerine Yalova belediyesine girecek olan 25 belediye meclisinden 23. Sıradan aday oldum seçilemedim. Sonra, 1973 yılında ise 18. sıradan aday oldum yine seçilemedim. 1977 yılında 11. Sıradan aday oldum ve seçildim.1977 seçimlerinde CHP 12 meclis üyesi çıkartmıştı.  O dönem Mehmet Durmam seçimleri kaybetti, Rahmi Üstel, AP’den Belediye Başkanı oldu. CHP, o seçimlerde 12 Belediye meclisi üyesi kazandı. Ben 11. sıradan Yalova Belediye meclis üyesi seçildim.” diyor. 
 

“12 Eylül Darbecilerden 2 Yıl Alacağım Var Benim”
12 Eylül 1980 darbesiyle, Hasan Mutlucan’ın söylediği “Yinede şahlanıyor aman kolbaşının...” türküsüyle uyandığını ve  Belediye meclis üyeliğinin de darbe ile sona erdiğini 1980 darbesinden 2 yıl alacağı olduğunu sözlerine ekleyen İhsan Salman ” Merhum Rahmi Üstel Zincirbozan’a giderken, 12 Eylül darbesiyle birlikte Belediyede DİSK temsilcisi olan işyeri temsilcisi Yusuf Takat,  sendikacı Nihat Aksel, Yalova Halk Eğitim Müdürü  öğretmen Abdurrahman Gezer Selimiye kışlasına gönderildi. Tabi o dönem Yalova’da onlarca kişi de darbe sabahı ile birlikte gözaltına alınmıştı” diyor.

“Eski Yalovalıların İsimlerini Tek Tek Sıralayabilirim”
42 yıl önce birlikte görev yaptığı belediye meclis üyelerini ve eski Yalovalıların isimlerini tek tek sayarak adeta bir hafıza deposu olarak beynini kullanan İhsan Salman “ Benim bu özelliğimi de Belediye başkanı oğlum Vefa Salman almış. O da Yalova’daki neredeyse tüm seçmenlerin isimlerini bilebilecek konumda. Sokakta da dolaşırken gördüğü herkese isimleriyle hitap eder. Bu özelliği de seçimlerde kendisi için önemli bir avantaj oldu” diyor.
 

“Türkiye’de Siyaset Kirlendi.  Kişisel Menfaatler Ön Planda Tutuluyor”
Türkiye’de siyasetin giderek yozlaştığını ve hoşgörü toplumundan uzaklaştığını söyleyen Salman “ bizim dönemimiz böyle değildi. Siyasette ayrışma değil birleştiriciydi Bugün siyaset giderek kirlendi. İnsanlar zaten siyasetten koptuğu gibi de korkuyor. Kaldı ki, siyaset artık, kişisel beklentiler üzerine yoğunlaşmış durumda. Toplumsal çıkarlardan önce menfaatler ön plana çıkmakta” diyor.
 

“Yalova’da Esnaflık da Yozlaştı. Esnaf,  Müşterinin Yüzüne Bakmıyor”
Yalova’da . 1957 yılından itibaren aralıksız kasaplık yaparak esnaflık yaptığını, kendisinin esnaflık yaptığı dönemle günümüzde yapılan esnaflık arasında çok büyük farklar olduğunu, esnaflığında giderek yozlaştığını belirten İhsan Salman “  Esnafların müşteri ile ilişkileri çok bozulmuş. Müşterinin yüzüne bile bakılmıyor günümüzde. Oysa biz her müşterimizle sohbet eder, hal hatır sorar, sıkıntılarını çözer dert dinlerdik.  Müşterilerimizi karşıladığımız gibi aynı şekilde kapıdan uğurlardık. Şimdiki esnaf elinde akıllı telefon, müşterinin yüzüne bile bakmıyor.” diyor.

“Oğlumun, İş ve İşçi Bulma Kurumu Müdürü Olduğuna İnananlar Var”
İhsan Salman sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ne yazik ki; Belediyelerde artık neredeyse iş ve işçi bulma kurumuna dönüşmüş durumda. Halkta  bu nedenle belediyeleri işçi alacak fabrikalar gibi görüyor. Yolda bile beni görenler, benden iş istiyorlar. Hem de yüzlercesi yolda yürüyemiyorum. Kıyamet gibi. Sanki oğlum Vefa Salman Yalova Belediyesine başkan değil de İş ve İşçi Bulma Kurumuna Müdür olmuş gibi benden de bu yönde talepler oluyor”

 “Oğlum Vefa, Belediye Başkan Adaylığını Açıklayınca Şaşırdım”
Vefa Salman’ın 2014 seçimleri öncesinde Yalova Belediye başkan adaylığını açıklamasının ardından kendisinin de şaşırdığını ve çok mutlu olduğunu belirten İhsan Salman “ Oğlum bunu bana açıkladığında kendisine şöyle seslendim. Bak oğlum. 40 yıldan buyana CHP Yalova’da iktidar olamıyor. Yalova’ya 40 yıl sonra bu onuru yaşatırsan seni, bir baba olarak ellerinden öperim dedim” diyor.

“Vefa Salman’ın Başarısının Ardından Halka Dokunması Yatıyor���
Oğlu Vefa’nın seçimleri kazanmasının ardından gözyaşları eşliğinde Yalova belediyesine gittiğini belirten Salman “Gerçekten 40 yıl sonra oğlum bana bu mutluluğu yaşattı. Ve seçimi kazandığında gittim makamında alnından öptüm .İkinci kez aday olduğunda yine kazanacağına inandım. Ama bazı endişelerim vardı. O yüzden çok çalıştık. Bu seçim kampanyaları beni de en az 10 yıl gençleştirdi. Oğlumun bu başarısının ardında, halkla iç içe olması ve halka dokunması yatıyor.” diyor.
 

“Bir Baba Olarak Oğlumun Milletvekili Olmasını da İsterim Tabi” 
Vefa Salman’ın Yalova Belediye Başkanı olarak mı? Yoksa Milletvekili olarak mı Yalova halkına hizmet etmesini istersiniz? sorusuna ise İhsan Salman şöyle yanıt veriyor. “Önümüzdeki durum kendisine  ne gösterecek bilmiyorum. Elbet bu tercih kendi takdiri. Allah nasip ettiyse bu da olur. Önemli olan Yalova halkına hizmet. Bunu Belediye başkanı olarak da Milletvekili olarak da yapabilir. Elbet bir baba olarak iki dönem belediye başkanlığı yapmış, olmasının gururunu yaşıyorum. Ben şimdi belediye başkanının babasıyım. Gün gelir Allah bana da nasip ederse Benim oğlum Milletvekilidir diyebilirim. Ama dediğim gibi bu onun kendi kararı.”
 

İşte İhsan Salman’ın Açıklamaların Ayrıntıları

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!