Hacı Murat ve Yalovaspor

Yalova ve İnsan Öyküleri

28 Temmuz 2018 Cumartesi 12:04:00

Bir süredir, köşe yazılarımda seçim sonuçlarının analizlerini yaparken, Yalova’da insan öykülerine de ara vermiş oldum, Bu haftaki köşe yazımda yaptığım video söyleşilerinde 1986 yılında Yalovaspor'a transfer olan ve uzun yıllar Yalovaspor'da futbol oynayan bir dönemin efsane Takımı Yalovaspor’un unutulmaz futbolcusu Hacı Murat İskemleci ile Yalova’da yaklaşık 50 yıldır hobi olarak başladığı antika ve eski eşya tutkusunu bedelsiz olarak resmi bir kuruma bağışlamak isteyip müzeye dönüştürme çabaları taşıyan İsmet Karataş’ın öykülerini ele alacağız.

58 Yaşındaki emekli İsmet Karataş, 17 Ağustos 1999 depremi öncesinde Yalova’ya yerleşerek yaşamaya başladıktan sonra depremi yaşamasına rağmen Yalova’yı bir daha terketmiyor.  İsmet Karataş, babasından edindiği alışkanlığını Yalova’da da sürdürerek  50 yıldır temin ettiği antika ve eski eşyaları biriktirmeye başlıyor. Güzel bir antika yada eski eşya bulduğunda kilometrelerce yol gidip bunu temin ediyor. Edindiği antika ve eski eşyaları satmak yerine  takas yolunu tercih ediyor.

İsmet Karataş, Bugüne kadar topladığı eski eşyaları ve antikaları kendi adının verilmesi kaydıyla resmi bur kuruma, ancak kurumsal olması kaydıyla bir müze yapılması şartıyla bağışlamak istediğini belirtiyor ve Yalova Üniversitesine tüm birikimlerini  sergilenmesi kaydıyla vermek istiyor.

Bu işe hobi olarak başladığını ve satıştan çok takras yoluyla eşyalar değiştirdiğini belirten İsmet Karataş," Yalova’yı ilk günden itibaren sevdim. Taşındıktan bir süre sonra depremi yaşadım. Ancak buna rağmen burayı terketmeyi asla düşünmedim. Yalova’yı seviyor ve burada kendimi mutlu hissediyorum” diyor. İnsanların nerede mutlu oluyorsa orada yaşamaları gerektiğini vurgulayan İsmet Karataş, yaklaşık 50 yıldır biriktirdiği eşyaların evine sığmadığı için Rüstempaşa Mahallesi Kaymakam Erkin Sokak’ta bir depo kiraladığını, eşyalarının bir bölümünün dışırda sokakta olmasına karşın bugüne kadar herhangi bir hırsızlık olayıyla karşılaşmadığını, birkaç girişimin de komşuları tarafından engellendiğini belirterek “ Benim eşyalarımı komşularım koruyor.” diyor

İsmet Karataş, çocukluğundan itibaren büyük emek vererek biriktirdiği 2 binden fazla, bazıları antika  olan 600 ayrı parça  eşyayı, Rüstempaşa Mahallesi Kaymakam Erkin Sokak'taki dükkanında sergiliyor. Yalova Üniversitesi öğrencilerine depodaki eski kitapları okumak için verdiğini ve herhangi bir ücret almadığını söyleyen karataş, bazı kitaplarım iade edilmiyor. Ancak biliyordum ki, o kitap bir süre sonra da bir başka insan tarafından okunacak. İade edilmesini de zaten beklemiyorum” diyor.

Koleksiyonunu soyadının verileceği bir müzede sergileyecek resmi ve kurumsal bir kuruma teslim etmeyi arzuladığını, öncelikli olarak da Yalova Üniversitesini tercih ettiğini  belirten Karataş “ Adım ve soyadımın yaşatılması kadar güzel bir duygu olamaz. Tek isteğim bu. Herhangi bir karşılıkda beklemiyorum. Elimde birçodk tarihi eşya ve kullanabilir müzik aletleri var.  1875 yılında yapılmış halen çalışan piyona var. Tarihi Dikiş makinemiz var 200 senelik. Kahve değirmenleri, porselen ütü, mangallar, tüfekler, taş plaklar, radyolar, 100yıllık fotoğraf makinaları, halılar biblolar, vazolar ve kitaplar gibi yüzlerce antika değerinde eşya var.” diyor ve ekliyor. “50 yıldır Teker teker topladım. İğneyle kuyu kazar gibi. Bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. Evimde topluyordum, Artık eve de sığmaz oldu. Depo tuttum. Burada nefes alıyorum. Bazen buraya üniversite öğrencileri uğrar. Bakarlar, dokunurlar, onların aldığı keyiften fazla keyif alırım. Gece yarısı telefon gelse güzel bir eşya ise gidip alırım”

İşte Antikacı İsmet Karataş’ın Anlattıkları ve ayrıntıları

Efsane Takımın Unutulmaz Futbolcusu Hacı Murat Anlatıyor

1986 yılında Yalovaspor'a transfer olan ve uzun yıllar Yalovaspor'da futbol oynayan bir dönemin unutulmaz futbolcusu Hacı Murat İskemleci Türkiye liglerini kasıp kavuran efsane Yalovaspor'u ve Yalovasporlu futbolcuları anlatırken o yıllara dönüyor. Gözlerinde buruk bir mutluluk var. 30 Yıl öncesinin mücadele verdiği efsane takımınının Yalova’da mahalli liglerde mücadele etmesinin bir çok nedeni olduğunu anlatırken, Yalovaspor’un bir daha o günleri yaşamasının mümkün olamayacağını anlatıyor.

1989-1990 döneminde Türkiye ve Avrupa'nıın namağlup tek takımı olarak ligde şampiyon olduklarını belirten Murat İskemleci, o yılları anlatırken" Bir zamanlar Avrupa'nın da yakından takip ettiği Yalovaspor o dönemler namağlup şampiyon olurken birden fazla rekor kırmıştır. O dönem tüm maçlarımızı deplasmanda oynarken aynı zamanda Avrupa'nın Fair Play ödülünü kazanmıştır” diyor.

Hacı Murat İskemleci söyleşimizde ayrıca bir itirafta da bulunarak, o dönemin efsane Başkanı Erdinç Erkorkmaz’ı nasıl cezaevine attırdığını ise şöyle anlatıyor: “Namağlup bir şekilde liglerin bitimine 8 hafta kala şampiyonluğun ilan edildiği maç sonrasında Efsane başkanı omuzlara alıp sahada dolaştırmaya başladık. O esnada belimdeki silah açığa çıktı. İşte o an başkan bunu kutlayalım çek tabancanı havaya ateş et dedim. Başkan o anda gaza gelip birkaç defa tetiğe bastı.  Saha ortasında havaya ateş etmek büyük bir hataydı. Ancak o anın özel bir yeri de vardı. Sonra bu olay haber olunca Başkanı alip Yalova Cezaevine götürüp bir hafta içerde kaldı. Bu olay ise ençok beni üzdü.Yalovaspor şampiyonluk kutlamaları yaparken efsane başkan cezaevindeydi”

İşte Hacı Murat İskemleci’nin Anlattıkları ve Ayrıntılar

 

NOT DİĞER SÖYLEŞİLERİMİZ İÇİN TIKLAYIN

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!