Etibank Tesisleri ve Gerçekler

Etibank Tesisleri ve Gerçekler

3 Mayıs 2016 Salı 13:00:53

Marmara Bölgesinin en gözde tatil yerleşim yerlerinden biri 1980 ve 1990 ‘lı yıllarda 69 dönümlük  arazide kurulu bulunan Çiftlikköy Etibank Sosyal ve Dinlenme tesisleriydi. Yüzme Havuzu, Cafeteryaları, altın sarısı kumsalı ve eğlence dinlence mekanlarıyla ünlü bu tesislerde yaz boyunca binlerce kişi konaklayabiliyordu. Bu tesislerde sadece Etibank çalışanları belirli dönemler halinde tatil yapabiliyorlardı. Dışarıdan konaklama yapmak için ise, Milletvekillerinden bakanlardan torpil gerekiyordu. Tesisin varlığı başta Çiftlikköy olmak üzere Yalova’ya önemli bir ekonomik girdi sağladığı gibi bir canlılık getiriyor, yüze yakın Yalovalı da burada istihdam ediliyordu. 1998 yılında Özelleştirme kapsamında satılınca burası bir süre boş kaldı. Hemen ardından yaşanan 1999 Depreminde ise buraları yüzlerce depremzedeye ev sahipliği yaparak 2000’li yıllara kadar Yalova halkına hizmet vermiş oldu. 2000'li yılların başından itibaren ise burası atıl halde kaldı

Çiftlikköy Belediyesi ve Etibank…

Anap ve DP’den Çiftlikköy Belediye Başkanlığına seçilen Metin Dağ, Bakanlığın burayı ihaleye çıkartmak istemesi üzerine Ankara’da 2005 -2010 yılları arasında gerçekleşen 5 ayrı ihaleye girmiş ve bu ihalelerin 3’ünü kazanmasına rağmen Çiftlikköy Belediyesine Etibank verilmemiş, diğer 2 ihale ise çeşitli gerekçelerle iptal edilmişti. O yıllarda da kamuoyu algısı, Metin Dağ’ın tek kusurunun muhalefet partisinden seçimleri kazanarak o koltuğa oturması olmuştur.  Üstelik o yıllarda Metin Dağ’a AKP’ye geçme teklifi söz konusu olmasına karşın, Metin Dağ, seçmenlerine ihanet edemeyeceğini öne sürerek AKP’ye geçmeyip Etibank ihalelerine katılmaya devam etmiş, ancak her seferinde de ihaleler çeşitli gerekçelerle iptal edilmiştir.

Etibank İhale Süreçleri...

Yapılan ilk ihale 2005 yılında Ankara’da gerçekleşmiş, ihaleye 3 ayrı kuruluş katılmış ve bu ihaleye Çiftlikköy Belediyesi adına katılan Belediye Başkanı Metin Dağ, 3.1 trilyon lira ile en yüksek bedeli vermişti. Özelleştirilme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) özelleştirilme kapsamında bulunan sosyal ve dinlenme tesisleri Etibank Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu ihaleyi iptal etmişti. Sonraki ihaleye ise tek başına bu ihaleyi alamayacağını düşünen Çiftlikköy Belediyesi Yalova İl Genel Meclisi Başkanı İlhan Evcin’le bir görüşme yaparak Yalova Özel İdare ile birlikte ortak ihaleye girme teklifi bulunmuş ve 05.05.2006 tarih ve 82 no’lu  kararla İl Genel Meclisi tarafından kabul edilerek  imza altına alınan protokolle Çiftlikköy Belediyesi yanına Yalova İl Özel İdare’yi alarak birlikte ortak girişim olarak ihaleye girmiştir.

Çiftlikköy Belediyesi Yalova Özel İdareyle birlikte Ortak İhaleye Giriyor

Çiftlikköy Belediyesi bir önceki ihalede 3.1 trilyon verdiği ihale için belediye meclisinden 4 trilyon ihale yetkisi alarak ihaleye katılmış, İl Özel idareden de siyasi destek talebinde bulunmuştur. İhaleye, Metropol Turizm, SEM-PAŞ Elektrik, Çiftlikköy Belediyesi ve İl Özel İdaresi ortak girişimi katılmıştır. Bu ihalede, Çiftlikköy Belediyesi ve İl Özel İdaresi 4.1 trilyon, Metropol Turizm 4.5 trilyon, SEM-PAŞ Elektrik 4.6 trilyon teklifte bulunmuştur.  İhale sonucu beklenirken, İl Genel Meclis Başkanı İlhan Evcin, Çiftlikköy Belediyesinin ihale protokolüne uymadığını gerekçe gösterip, Çiftlikköy Belediyesi Özel İdare ortak girişimi olarak tek taraflı olarak ihaleden çekildiklerini belirtmeleri üzerine, Etibank İhalesi de bir süre sonra bir kez daha iptal edilmiştir. Özelleştirilme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) özelleştirilme kapsamında bulunan sosyal ve dinlenme tesisleri Etibank Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu, Sosyal Tesislere 5.2 trilyon rayiç bedel biçtiğinden ötürü bu ihaleyi bir kez daha ertelemişti. Sonraki yıllarda ise yine Ankara’da gerçekleşen ihaleye Çiftlikköy Belediyesi, Belediyesinin bütçesi 7.5 milyon olmasına karşın, yapılan ihaleye 5.2  Milyon  bedel vererek kazanmış, ancak ihale bu kez,Tesislere 7.419 milyon YTL fiyat biçilmesinden dolayı yeniden iptal edilmiştir. Yaklaşık 15 yıldan beri atıl durumda bırakılarak çürümeye terk edilen ETİBANK Sosyal ve Dinlenme Tesisleri için Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ’ın tüm girişimleri o yıllarda muhalif olmasından ötürü sonuçsuz kalmıştır.

Etibank Tesisleri yeniden Gündemde…

Son günlerde Etibank Tesislerinin atıl hale gelmesi konusunda yanlı yayınlar yapılmakta ve kamuoyu yanıltılmaktadır.  Etibank tesislerine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Dini Yüksek İhtisas, Eğitim ve Kongre Merkezi yapılmasını talep eden bazı cemaat ve vakıflar yaptıkları açıklamayla Yalova’nın tüm kesimlerini temsil ettiklerini öne sürmektedirler. Oysa gerçek hiçte böyle değildir. Bırakın diğer siyasi partileri, başta geçmiş yıllarda  dönemin Ak Parti Yalova Milletvekili Şükrü Önder,  Etibank Tesisleri için şöyle konuşmaktadır.  "Bu tesis Yalova'nın turizm  açısından mühimdir. Turizm şehri olmaya çalışan Yalova'da böyle tesislerin ölü bir biçimde bekletilmesi hiç hoş değil. Biz bu tesislerin bir an önce canlandırılmasını istiyoruz”

Diğer Siyasi Partilerin İl Başkanları Eti Bank İçin Neler Demişti.

“Söz uçar yazı kalır”deyiminin ne kadar doğru olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bugünün siyasetçileri, siyasi partilerin il başkanları, bazı Vakıf ve Cemaat guruplarının Etibank konusundaki açıklamalarına sessiz kalırken, Etibank Tesislerine Yalova Üniversitesinin talip olacağı yönündeki açıklamalarına  ise 2 Ocak 2011 tarihli sitemizdeki haberde şöyle tepki göstermişlerdir.. TIKLAYIN

CHP İl Başkanı Ertan Şener: "Yalova’nın en güzel binaları zaten Üniversiteye tahsis edildi. TİGEM, Üniversiteye devredilirken, TİGEM’deki  Kıyı Kenar bölgesi sahil kesimi Yalova Belediyesinin kamusal hizmetleri  için belediyeye tahsis edildi. Yalova belediyesi kendi mücavir alanlarındaki sahil kesimini halk adına tahsis edebiliyorsa, Çiftlikköy belediyesi de halk adına burayı sosyal ve dinlenme tesisleri yapmak için kullanmalı. Bu konuda Çiftlikköy Belediyesinin başlattığı girişimleri ve projesinin arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Etibank, kamusal alan olarak bölge halkına turizm amaçlı olarak  tahsis edilmelidir. Rektör Eruslu, Yalova halkının iradesine hiçe sayarak ben yaptım oldu mantığını dayattıramaz ” 

MHP Yalova İl Başkanı Hasan Topçular:” Yalova Halkının beklentileri Etibank tesislerinin bir an önce bölge halkının istifadesine sunulmasıdır. Bu konuda Çiftlikköy belediye başkanı Sayın Metin Dağ’ın başlattığı projeyi inceledik ve destekleme kararı aldık. Bu konuda ilçe Başkanımız da bu doğrultuda zaten açıklama yapmıştı. Yalova Üniversitesi Rektörü Sayın Eruslu, anlaşılan Yalova’nın tüm sahillerine göz dikmiş durumda"

DSP İl Başkanı  Cemal Bayram: " Etibank Tesisleri için yıllar önce Çiftlikköy Belediyesi kendi bünyesine katmak için bir kaç kez ihaleye girmişti. Ancak  bu mümkün olmadı. Üniversite’nin Etibank’a başvuruda bulunmasını doğru bulmuyoruz. TİGEM Arazisi yeterli değil mi?. Çiftlikköy ve Yalova Halkının dinlenebileceği, denize girebileceği kamu yararı bulunan bu araziye de Çiftlikköy Belediyesine bıraksınlar” 

Has Parti İl Başkanı Halil İbrahim Büyükgümüş “ Çiftlikköy Belediye Başkanı Metin Dağ’ın girişimde bulunduğu ve bizlere göre de kamu yararını gözeten Etibank Sosyal tesisleri projesini destekliyoruz.  Yalova'nın turizmine, sosyal yaşantısına burasının önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Ayrıca, TİGEM Arazisi konusunda yalova’da önemli bir konsensus sağlanmış olmasına rağmen Yalova Üniversitesinin Etibank çıkışını da  etik bulmuyoruz.. Çünkü TİGEM arazileri büyük ve Üniversiteye yetebilecek kadar kullanışlı bir alan”

BTP İl Başkanı Yılmaz Durak: “Hukukumuzda şuf ’a hakkı  diye bir şey vardır.Yani bir yer satılacaksa ona en yakın olana teklif edilir. Dolayısıyla burası öncelikle Çiftlikköy belediyesinin hakkıdır. Çiftlikköy Belediyesi artık ciddi işler yapabilen bir belediyemizdir.Bu belediyemiz bölgesinde yaşayan insanlara kaliteli hizmet götürmektedir.Bir taraftan da , yeni projelerle bölgeyi cazibeli bir yaşam alanı haline getirmektedir. Yalova Üniversitesi için çok daha münasip yerler mevcuttur”

İşte 5 yıl önce www.farkyalovada.com kameralarına yansıyan Etibank tesisleri


ETİBANK YALOVA TESİSLERİNİN İÇLER ACISI... paylaşan: farkyalova

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!