Ertuğrul  Aslan’ın Ardından…

Ertuğrul  Aslan’ın Ardından…

18 Aralık 2019 Çarşamba 23:41:15

Altınova’dan  Armutlu’ya kadar Yalova’nın her karış toprağında ayak izi vardır. Ve Yalova’nın hangi köy kahvesine girse, saygı ve sevgi görürdü Ertuğrul Aslan. Herkes, O’nu  Yalova’nın  ağabeyi olarak tanımlardı. O da ağabeyliğini yapardı zaten. Ertuğrul Aslan herkesin ağabeyi idi. Kırtay ailesinin de eniştesiydi. Amcaoğlu Adnan, ben ve kardeşlerim  ‘O’nun nasihatleri ile büyüdük. Kimi zaman başımız sıkıştığında her Yalovalı gibi, kendisinin yanına gider sığınırdık.

1952-1956 yılları arasında görev yapan Yalova’nın ilk Belediye Başkanlarından Üsküp’lü İsmail Toker, bizim öz dayımızdır. İsmail Toker, Yalova Belediye Başkanlığı yaptığı dönemlerde Merhum Babam Hidayet Kırtay ve Kardeşi Reşat Kırtay’ı annelerimizle birlikte Üsküp’ten Yalova’ya getirmiş ve dayısı olarak sahiplenmişti. Ertuğrul Aslan’ı ailece tanımamız da o yıllarda olmuştu. Yani bir baba dostuydu. Sonrasında ise dönemin Yalova Belediye Başkanı İsmail Toker’ın kızı Ferran Toker’le tanışmış ve bir süre sonra da evlenmişlerdi..

1960 yılında ise Adnan Kırtay, Ben ve Birol Aslan dünyaya gelmiştik. Çocukluğumuz bir arada geçiyordu. Eniştemiz Ertuğrul Aslan, 1960’lı yıllardan buyana hep bizi gözlemledi. Yanlışlarımızı suratımıza haykırdı. Nasihatler verdi. Tam 60 yıldan buyana ne zaman görsek ellerini öperdik. Zaten neredeyse Yalova’nın tamamı Ertuğrul Aslan’ın elini öpmüştü.

Kadere bakın ki, Kardeşi Kemal Aslan gibi aynı tarihlerde bir Aralık gününde son nefesini verdi.  Ertuğrul Aslan için Yalova ve Yalovaspor her şeydi. Gerçek anlamda bir Yalova sevdalısıydı Ertuğrul Aslan. Zaten Cenazedeki kalabalık bunun en büyük göstergesiydi. Taziye için kuyruk oluşturan Yalovalılar, Merkez Camii’den Gazipaşa caddesine kadar sıra oluşturdular.

Geçtiğimiz aylardı. Yine bir gün Yalova Merkez Camii avlusunda beraberdik Ertuğrul Amcayla.  Yan yana saf tutmuştuk: Kulağıma şöyle fısıldamıştı. “Yeğenim, bir gün bizi de buradan kaldıracaklar. Çok kalabalık olur mu dersin?” Yanıt verememiş, sadece  “Allah uzun ömür versin Ertuğrul Amca” demiştim. Ama şimdi veriyorum işte Ertuğrul amca. “Tüm dostların, sevenlerin hatta sana küsenler bile, Eksiksiz hepsi oradaydılar”

Ertuğrul Aslan, siyasetçi bir aileden gelmesine karşın kendisinin siyasete uzak, partiler üstü olmayı tercih etmişti. Üstelik Kayınpederi İsmail Toker, Yalova Belediye Başkanı olmasına karşın, kendisine gelen teklifleri hep red etti.  Neden red ettiğini de şöyle açıklıyordu Ertuğrul Aslan” Ağabeyim Kemal Aslan aktif siyasetle uğraşıyordu.  Ağabeyim çok hassas ve duyarlı bir insandı. O.siyasetle ilgilenirken, benim siyasetten uzak durmamı isterdi. Aynı aileden iki kişinin siyaset yapmasının doğru olmayacağını düşünüyordu. .Bende ağabeyimin bu söylediklerine saygı gösterip siyasetten hep uzak durdum. Partiler üstü biri olarak öne çıktım ve bu durumumdan da hiç şikâyetçi olmadım”.

Ertuğrul Aslan, hep o eski Yalova ve Yalovalılara özlem duyardı. Kendisiyle yıllar önce yaptığım söyleşide  “Bizim gençliğimizde Yalova denilince Yalova iskelesi ve Yalova Cumhuriyet  Meydanı akla gelirdi. Yalova iskelesi bir simgeydi o yıllarda. O zaman Yalova'da  insanları gibi pırıl pırıldı.  Ben O eski Yalova’nın Hayaliyle yaşıyorum. Yalova’nın eski esnaflarını, sokaklarını, denizini, eski dostlukları, parklarını, meydanlarını özlüyorum, Yalova’nın o eski dokusu tadı bambaşka. O anlatılmaz yaşanırdı.”.demişti.

İşte Ertuğrul Aslan'ın yıllar önce Yalova için söylediklerdi...

Ertuğrul Aslan Kimdir?

1936 Yalova Safran Köyü Doğumlu olan Ertuğrul Aslan, İlk, Orta tahsilini Yalova da, lise tahsillini Haydarpaşa’da daha sonrasında ise 1953 yılında Hava Astsubay okulunda tamamladı. 1955 yılında, Balıkesir 9. Ana Jet üssü olmak üzere, Merzifon ve Bandırma Ana Jet Üssünde görev yaptıktan sonra 1975 yılında emekli oldu. Görev de kaldığı süre de İzmir, Balıkesir, Merzifon ve Bandırma Hava gücünde ve Yalovaspor’da futbol oynadı.  1966 yılında futbol antrenör kursuna giderek sırasıyla C, B ve A kurslarını bitirerek. Teknik direktör olarak, Bandırmaspor ve Balıkesirspor’un 1. ligde oynadığı dönemler olmak üzere Yalovaspor’da antrenörlük yaptı.  1963 yılında kurulan Yalovaspor’un kuruluş çalışmalarına katılan Aslan, Yalovaspor’da, futbolcu, Kaptan,  Antrenör ve Başkanlık yapan sporcu ve yönetici olarak tarihe adını yazdırmayı başarmıştır. Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı ve Yalovaspor Vakfı kurucu meclis Başkanlığı görevini yürüttü. 3 Çocuk babası olan Ertuğrul Aslan,Yalova ve Yalovaspor sevdalısı olarak tanınmakta.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!