Düşler Kasabasının Yazlıkçıları…

Düşler Kasabasının Yazlıkçıları…

26 Mayıs 2020 Salı 23:33:17

Bir önceki köşe yazımda “ Düşler Kasabasının Çocukları”nı kaleme almıştım. Bu yazımda ise bir zamanların “Düşler Kasabasının Yazlıkçıları”nı kaleme alacağım. Yalova, bir zamanlar düşler kasabasıyken yazlıkçıların da ilgi odağı ve göz bebeğiydi. Yalova’yı bir uçtan diğer uca kadar kapsayan onlarca yazlık sitede yaşayan binlerce yazlıkçı Yalova’nın gelişmesine de damgasını vurmuştu. Ancak, Yalova merkezde olması nedeniyle Zafer Sitesi, diğer sitelerden daha  cana yakın ve farklıydı bizler için...

Zafer Sitesi Bir Ayrıcalıktı…

Bir zamanlara damgasını vurmuş Gazipaşa Caddesindeki Zafer Sitesi Yalova’nın sosyal gelişimine önemli katkılar sağlamıştır. Onlara”,Yazlıkçı”  diye hitap ettiğimizde bizlere tepki gösterirler ve ısrarla ”Yalovalıyız”  derlerdi. Evet, onlar birer Yalova aşığıydı. En güzel aşk şarkılarını Yalova sahillerinde söylerlerdi.  Bugünün kuşağı Yalova’nın eski yazlıkçılarını tanımaz. Oysa Yazlıkçılar, Yalova için Yalovalılar için çok önemli bir olguydu. Bizim kuşağımız, Yalova’nın yazlıkçılarını hiç unutmamıştır. Elbette Yalova’nın yazlıkçıları da Yalova’yı unutmamıştır. Yazlıkçı dostlarımız sayesinde Yalova o dönemler kendine de bir kimlik yakıştırmıştı.

Zafer Sitesinde Kurulan Dostluklar

Burada bir çok dostluklar, arkadaşlıklar, paylaşımlar kurduk yazlıkçı dostlarımızla. Bizim kuşağımızdan bir çok kişi de, ya arkadaş, ya sevgili yada eş buldu yazlıkçılar arasından. Zafer sitesinin yazlıkçıları bambaşkaydı. Hoşgörülü, sevecen ve paylaşmayı bilebilen ender insanlardı. Yalova’nın o dönemlerde sosyal yaşamının zenginleşmesinden tutun da, kültürel birikimin artmasına kadar çok büyük bir katkısı oldu yazlıkçı dostlarımızın. Ama her şeyden önemlisi iyi bir dost, iyi bir arkadaş ve sırdaş oldular bizlere. Çoğumuz, paylaşmayı, dayanışmayı onlardan öğrendik….

Zafer Sitesi Bir Markaydı…

Gazipaşa Caddesi üzerinde bulunması Yalova için önemli bir ayrıcalıktı. Farklı yerlerden gelsek de, farklı ekonomik yapılardan, farklı kültürel yapılardan olsak da kimi zaman onlarla birlikte ağlar, birlikte sevinç naraları atardık. Onlar, bu nedenle  zaman zaman kendilerine Yazlıkçı denilmesine tepki gösterirlerdi. Kendilerinin ısrarla artık Yalovalı olduğunu vurgular ve bir Yalovalı olarak yaşamaya özen gösterirlerdi.  Yalova’da  yaşayıp da kendilerini Yalovalı olarak görmeyenlere inat; onlar, kendilerini hep birer Yalovalı olarak tanımlardı.

Zafer Sitesinin  Dostları…

Zafer Sitesinin önünde bulunan iskelede, ülke sorunları tartışılır, daha modern bir Yalova için gençler kafa patlatırdı. Dostluklar, arkadaşlıklar, burada kurulur, günün yorgunluğu burada atılır, güneşin batışı ve doğuşu burada dostluk ve barış şarkıları eşliğinde karşılanırdı. Zafer Sitesi önündeki Gazi Paşa Caddesi kumsalı üzerinde yakılan ateş etrafında söylenen akşam türküleriyle başlayan arkadaşlıklar, bazen gün doğumuna kadar devam ederdi.  Buradaki dostlarımız zamanının büyük bir bölümünü Yalova’da geçirir, Yalova esnafıyla dost olur ve mutlaka Yalova’nın kalkınması için de alışverişlerini burada gerçekleştirirdi.

Zafer Sitesinin Temeli…

Zafer sitesinde, büyük dostluklar kurulmuş, bu yolda sağlam temeller atılmıştı..Ama ne yazık ki, bu sağlam temelleri inşaatçılar atamamıştı..Orada, bir 17 Ağustos sabahı, anılarımızı, dostluğumuzu, dostlarımızı kaybettik yıllar önce kumdan kalelerin enkazında.. Kim bilir belki de insanlığımızı da. Gidenler, arkalarında gözyaşı, hatıralar ve dostlukları da bırakıp gittiler, bizlere bir daha gelmemek üzere…

Onlar, yıllar önce terk ettiler bir zamanların düşler kasabası Yalova’sını.

Bizlere her yönüyle yozlaşmış bir Yalova bıraktılar…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!