DP Kongresinde Binicioğlu Sürprizi..

DP'nin 14. Olağan Büyük Kongresi, 6 Mart Pazar günü Ankara Spor Salonunda yapıldı.Büyük kongrede Yalova açısından iki önemli sürpriz yaşandı. Bunlardan biri,  Yalova Belediye eski Başkanı Barbaros H. Binicioğlu'nun DP’ye katıldığı gün, DP GİK üyeliğine seçilmesi oldu. Bu görevi Yalova’dan daha önce merhum eski il başkanlarından Fikri Turgut yapmıştı. İkinci sürpriz ise; DP Yalova eski il yöneticilerinden Tevfik Erbalta’nın  da DP MKK üyeliğine seçilmesi oldu. DP Genel Başkanı Uysal, Binicioğlu ve Erbalta, 801 delegenin 798 oyunu alarak bu görevlere getirildi.

Yalova ve Barbaros H. Binicioğlu...

Barbaros Hayrettin Binicioğlu’nu Türkiye, Yalova Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde "Kurtlar Vadisi" dizisinde canlandırdığı istihbaratçı Eşref ve Sami Bey karakterleriyle ve "Cesur Yürek" adlı TV dizileriyle tanıdı. Bizler ise Yalova’ya yaptığı hizmetlerle. 2004-2009 yılları arasında Yalova Belediye Başkanlığı yaptığı dönemlerde, çöplük arazisinin ortadan kaldırılması, terminal binası ve köprünün yapılması, Atatürk'ün Yürüyen Köşkünün Milli Saraylardan alınıp Yalova Belediyesine devri, Köşk’ün bakım ve onarımın yapılması, Gazipaşa caddesindeki  eski Tekel binasının ÖİB'dan satın alınarak Kültür Sanat Merkezi yapılması, Gökçe barajının %58 hissesine sahip, Gölcük, Karamürsel, Değirmendere ve İhsaniye Belediyelerinin hisselerinin satın alınarak Yalova Belediyesine devri,  Tigem kamplarının Yalovalılara açılması, Atatürk heykelinin yeniden yaptırılarak meydana konulması, Çınarcık yolundaki arıtma tesislerinin yapılması, RDKM ve Yalova Esnaf Sarayı hizmet binasının yapılması, Fatih Caddesinin genişletilmesi gibi önemli eserleri Yalova’ya kazandırmıştı.

Binicioğlu Aslında Yuvasına Döndü...

Binicioğlu’nu Yalova’ya ilk geldiği 1986 yılından buyana tanırım. 1986 Yılında Yalova Çevre Gazetesinde birlikte birkaç yıl köşe yazarlığı yaptık. Binicioğlu, aktif siyasete ilk kez 1987 yılında Emin Uyansoy'un çağrısı üzerine DYP Yalova ilçe sekreteri oldu.  Siyasette en büyük dostu ise Merhum DYP Yalova Merkez eski ilçe başkanı Kazım Patıl’dı. 1994 Yılında Yalova’nın il olması için İbrahim Uzun ve Kazim Patıl’la büyük uğraşlar vermişti. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İbrahim Uzun DYP’den Yalova Belediye Başkan adayı olunca, Uzun’la birlikte kendisi de DYP'den Yalova Belediye Meclis üyesi seçildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde de Çiftlikköy Belediye başkan adayı oldu. 28 Mart 2004 seçimlerinde ise Ak Partinin Yalova Belediye Başkan adayı oldu ve seçimleri kazanarak 2009 yılına kadar Yalova Belediyesini yönetti.

Binicioğlu: "Yerel Siyaset Yapmıyacağım"

Halen ulusal ve uluslararası alanda çalışmalarını yürüten ve DP'nin 14. Olağan Büyük Kongresinde DP GİK Üyeliğine seçilen Barbaros H. Binicioğlu’nun bu girişimi Yalova’da büyük bir kesim tarafından “ İşte Millet İttifakının Yalova Belediye Başkan Adayı” diye yorumlandı. Hatta bazı kesimler “ Binicioğlu’nun aday olması halinde her kesimden oy alacağını ve Yalova Belediye Başkanlığını rekor bir oyla seçileceğini” yorumladılar. Doğrusunu yazmak gerekirse ilk etapta bende böyle düşünenlerin arasında geliyordum. DP GİK üyeliğine seçilmesinden dolayı tebrik etmek için aradığımda kendisine bu düşüncelerimi de ifade ettim. Ancak Binicioğlu’ndan çok farklı ve çarpıcı yanıtlar aldım.

Binicioğlu: “ Siyaseti Ankara Merkezli Yapacağım”

DP GİK üyeliğine seçilen Barbaros H. Binicioğlu DP’ye katılımı ve GİK üyeliği teklifinin bizzat DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın ısrarlı talepleri üzerine kabul ettiğini, DP Genel Başkanı Uysal’la uzun yıllardan buyana tanışıklığı olduğunu zaman zaman bir araya gelerek bazı istişareler yaptığını vurguluyor.  Binicioğlu, Yalova Belediye Başkanlığı adaylığı dahil, yerel siyaset yapmıyacağını, siyaseti Ankara merkezli olarak yürüteceğini vurguluyor.  "Bu nasıl bir görev olacak?  DP Genel Başkan Yardımcısı mı olacaksınız?” sorusuna ise "Bunu benim açıklamam yersiz olur. Bu kararı verecek olan Uysal ve Merkez yönetimi olacaktır. Bildiğim bir şey var bir daha vurguluyorum. Yerel siyaset yapmıyacağım “ diyor
 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!