Doğalgaz Patlaması ve Düşündürdükleri
Doğalgaz Patlaması ve Düşündürdükleri
24 Aralık 2007 Pazartesi 00:00:00

Yalova’da doğalgaz kullanılmaya başlandığından buyana ilk kez insan hayatını ve sağlığını tehdit eden bir patlama yaşandı. Doğalgazdan kaynaklanan patlama ve yangının gerekçeleri henüz net olarak ortaya konulmadı. Zaten, Yalova’daki herhangi bir siyasi partinin yada sivil toplum örgütünün veya meslek örgütlerden herhangi birinin ortaya çıkıp söz konusu patlamanın neden kaynaklandığının araştırılarak ortaya çıkması için de herhangi bir çabası olmadı.

Böylesine sorumsuzluk ancak Yalova’ya yaraşırdı. Özellikle bu konunun muhatabı olan Makine Mühendisleri Odasının veya TMMOB’nin temsilcilerinin kamuoyuna neden ve niçin bir açıklama yapmadığını,  Armagaz’ı bu konuda neden sorgulayamadığını merak ediyorum.
Yalova’da ilk kez doğalgaz kaçağından kaynaklanan önemli bir patlama ve yangın çıktı. Ancak her konuda ahkam kesenler, hatta bilirkişi olanlar nedense bu konuda hiçbir fikir yürütme cesaretini gösteremediler…

Heyelanlı Bölgede Çelik Boru…
Evinde 2  yıldır Doğalgaz kullanmanın rahatlığını bilen biri olarak, Doğalgazın her yerde giderek yaygınlaşmasını  savunan biri olarak, Armagaz ve teknik ekibinin söz konusu bölgede önemli bir hata yaptığını düşünüyorum. Bu konuyla ilgili olarak Armagaz  yetkilileri basın mensuplarının karşısına çıkıp basın toplantısı  yapmayı uygun görmeyip Genel Müdür imzasıyla yazılı bir açıklama yapmayı tercih ettiler. 
Armagaz Genel Müdürü Ayhan Kaya imzasıyla yapılan açıklamada:

” ….Bağlarbaşı mahallesinde doğal gaz boru hattından sızan doğalgaz alev almıştır. Teknik ekibimiz hızlı bir şekilde olaya müdahale etmiş ve olayın büyümesi engellenmiştir.Yapılan ilk değerlendirmelerde yapılan boru imalatında ve kullanılan malzemelerde herhangi bir hata olmadığı tespit edilmiştir. Teknik heyetimiz ve müşavirlerimizin araştırmaları sonuçlanınca kamuoyu detaylı olarak bilgilendirilecektir…..” denildi.

Patlama ve yangının üzerinden geçen 10 gün sonrasında henüz ayrıntılı bir bilgi ve sonuç alamayınca, başka bir konuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu’na sorularımızı yönelttim.  Binicioğlu ise, patlama ve yangınla ilgili olarak  aksi görüş beyan ederek,  bölgenin heyelanlı olması ve heyelanlı bölgede kullanılan  borunun içeriğinden kaynaklandığını öne sürdü.  Binicioğlu “ Heyalanlı bölgede doğalgaz hattı için Poliüretan boru yerine çelik boru döşenmiş. Heyelan gerçekleşince de çelik borudan sızıntı gerçekleşmiş. Sızıntıdan kaynaklanan patlama ve yangının da bundan dolayı kaynaklandığını düşünüyorum” diyor

Heyelanlı Bölgeye Doğal Gaz Hattı…
12 Aralık  2007 günü meydana gelen patlama ve yangın Mezarlık yolunda Romenler Mahallesinde meydana gelmiştir. Burası Yalova’nın en güzel yerleşim yeri olmasına karşın, heyelanlı bir bölge olması nedeniyle Yalovalılar tarafından tercih edilmemiş, bu arazinin büyük bir bölümü Yalova’ya son yıllarda göç edenler ve Romenler tarafından  işgal edilmiştir.

Bölgede en büyük heyelan, 1977 yılında bundan tam 30 yıl önce meydana gelmiş onlarca ev toprak altında kalmış, bazı vatandaşlarımız toprak altında kalırken, yüzlerce kişi de evsiz kalmıştır.
Evleri toprak altında kalanlara o yıllarda devlet sahip çıkmış ve TİGEM arazisinde bulunan evlere yerleştirilmiştir.  Tüm bu bilgiler resmi kayıtlarda, bayındırlık il müdürlüğü verilerinde mevcut olmasına rağmen, söz konusu bölgede imarlaşma yaşanan bu heyelandan sonra yeniden gündeme gelmiş ve günümüze kadar da çarpık kentleşme düşünülmeyecek noktaya kadar ilerlemiştir.
İşte bu koşullarda söz konusu heyelanlı bölgeye doğalgaz vermek ne derece doğru bir yaklaşım öncelikle sorgulanması gereken bir konudur.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!