Demokratlar&Demok’Zart’lar
Demokratlar&Demok’Zart’lar
21 Şubat 2012 Salı 00:00:00

CHP Yalova Merkez İlçe delege seçimlerinde uzlaşma sağlanamayınca iki kutuplu bir delege seçimleri yaşandı. CHP’li Delegeler Mavi ve Beyaz liste olarak iki ayrı grupla belirlendi. Seçimler sonrasında ise, CHP’nin içine düştüğü bu durumu fırsat bilen bazı kişiler nedense zafer naraları atmaya başladılar. Sanki ortada bir başarı varmış gibi….

Açılan Sandık Sonrasında Zafer Naraları Atanlar…
Açılan sandıklardan çıkan oy pusulasının rengi belirtildiği andan itibaren, sonuçlar tahtaya yazılmaya başlanmasıyla birlikte alkış tufanı kopuyordu. Özellikle Bahçelievler Mahallesinin sonuçları açıklandıktan sonra atılan zafer çığlıkları sanki Yalova Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmış partililerin zafer narası gibiydi. Bu davranışı benim gibi birçok kişinin yadırgadığını söyleyebilirim.

İnce ve Karşıtları Yarıştı…
Delegasyon seçimlerinde birileri tek başına çalışarak, önemli bir başarıya imza attıklarını vurgulamaları, bu tür yorumlar yapmaları, başta kendileri olmak üzere kamuoyunu yanıltmaktan başka bir şey değildir. Yapılan delege seçimleri, geçtiğimiz hafta yapılan AKP Merkez ilçe kongresinde olduğu gibi Milletvekili Temel Coşkun yanlıları ile karşıtları arasında yapıldığı gibi, CHP’deki delege seçimleri de Muharrem İnce ve karşıtları arasında geçmiştir. Bunu herkes bilmesine rağmen, birilerinin ısrarla bunu başarı olarak yorumlayıp sahiplenmesi siyasi etik açısından olduğu gibi birilerinin emeğine yapılmış saygısızlık olarak da değerlendirilmelidir...

Kendi Partisinin Adayına Oy Vermeyenler Hırs Uğruna Delege Yapılır Mı?
Ağzından demokrasiyi ve demokrasi mücadelesini eksik etmeyenlerin delege seçimlerinde, partiye hiç uğramayan, 2009 Belediye başkanlık seçimlerinde başka partinin SKM’nin başında olanların, başka partinin adayına açıkça destek verenleri hırs uğruna güç gösterisi yapma uğruna listelerde delege gösterilmesi neyin parti içi demokrasi mücadelesidir. 

CHP, Payanda Olmamalıdır….
2009 Belediye başkanlık seçimlerinde CHP’nin adayı Ertan Şener’in rakiplerini destekleyenlerin, diğer partilerin belediye başkanlarının arkasında koşanların, açıkça destek verenlerin CHP delegesi yapılması, yapılmak istenmesi CHP’de parti içi demokrasinin ne zaman bir gereği olmuştur? Sadece, CHP içersinde değil, Yalova kamuoyu bu gelişmeleri de yakından takip etmektedir. CHP’yi bir başka partinin yada adayın payandası yapmak isteyenlere her ne pahasına olursa olsun bu fırsat verilmemelidir….

CHP’de Parti Disiplini ve Parti İdeolojisi Nerede ?
CHP Merkez İlçe delegasyon seçimlerinde parti içi demokrasisi dibe vurmuştur. CHP’nin seçim çalışmalarına katılmayan, katılmadığı gibi, kendi adayını desteklemek yerine, rakip partilerin adayını destekleyen ve bir hırs - beklenti uğruna CHP’de delege yapılanlar, tek tek tespit edilmeli ve parti disiplini içersinde gereği yapılmalıdır. CHP, aynı zamanda  delege ağalığından ve ağalık yapanlardan da kurtarılmalıdır. CHP’nin gerçek sahipleri demokratlar, sahte Demok’zart’ lardan kurtarılmalıdır…

Delege Seçimlerine İpotek Koyanlar…
Delege seçimleri öncesinde yaşanan gelişmeler, parti içi demokrasi değil, CHP’yi işporta tezgâhına düşürmek isteyenler arasında yaşanmıştır.Türkiye’nin hangi kentinde CHP delegasyon listeleri kaldırımlara kurulan işporta tezgâhında delege listeleri dağıtarak gerçekleşmiştir. Ama bu Yalova’da gerçekleşmiştir. Bu görüntüler, delegeyi,  partiliyi, CHP'ye oy verenleri hem de  CHP’yi yaraladığı gibi kamuoyu nezdinde küçük düşürmüştür.Partililerin özgür iradesine kaldırımlara kurulan işporta tezgâhından oy pusulası vererek ipotek koyanların, parti içi demokrasi diye naralar atması sizce ne kadar inandırıcı olmuştur?

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!