Çınar’dan ve Tarihten Ders Almak

Çınar’dan ve Tarihten Ders Almak

1 Aralık 2014 Pazartesi 10:13:57

Yalova Belediyesince Tonami meydanında kesilen ağaçlardan sonra,  Yalova, yine olumsuzluklarla ülke gündemine oturdu. Öncelikle ifade etmeliyim ki; bir Gazeteci, CHP’nin bir Yalova Belediye Meclis üyesi olarak, ağaç kesimine destek vermediğimi, Yalova’da yaşayan herkes gibi, ağaç kesiminden sonra bu katliamının bir görgü tanığı olduğumu ifade etmek istiyorum.

Çınar ve Atatürk  Aşkı…

Bu köşe yazımda; Atatürk’ün Kenti Yalova’da sizlerle kısa bir tarihi bir yolculuğa çıkarak,  Atatürk’ün  Yalova ve Termal karayolunda diktiği çınar ağaçları ve çiçekleri görmek için dünyanın bir ucundan 65 Yıl önce Yalova’ya gelen Dünyanın en güçlü lideri İngiltere Kralı (Edinburg Dükü Prens Philip)’in, kendisinden daha büyük bir dünya lideri olan Atatürk’ün yaptığı eserleri görmek için Yalova’ya gelişini anlatacağım ve bu görüntüleri de sizlerle paylaşacağım..

Atatürk’ün Termal’ini ve Ağaçlarını Görmek İçin Gelen Kral…

65 Yıl önce, bütün dünyanın konuştuğu İngiltere Kralı (Edinburg Dükü Prens Philip) 1950 yılında özel uçağıyla Kraliçe Elizabeth’i yanına almadan Türkiye’ye gelir. Havaalanında dönemin T.C Başbakanı Mehmet Şemsettin Günaltay ve Bakanlar tarafından karşılanır. Edinburg Dükü Türkiye’ye gelmeden önce T.C. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a, Türkiye’ye geleceğini ancak, Atatürk’ün Termal’de yaptırdığı Oteli, Köşklerini ve burada Atatürk’ün diktiği Çınar ağaçlarını görmek istediğini belirtir.

Cumhurbaşkanı Bayar, Yalova’da  Karşılama Töreni Düzenliyor…

İstanbul’a gelir gelmez soluğu Yalova’da alan Edinburg Dükü, Termal-Yalova Çınarlı Yol (Çınarlı Hıyaban)’a hayran kalır. Çınar ağaçlarının altında durup poz verir. Termal ilçesine geldiğinde Yalova ve Termal halkı sevinç gösterileri eşliğinde Edinburg Dükü’nü karşılar.  Karşılama töreninin başında da dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, Bakanlar dönemin Yalova Kaymakamı ve Yalova Belediye Başkanı da bulunmaktadır.

Atatürk’ün Eserlerine Hayran Olan İngiltere Kralı…

Atatürk’ün Çınar ağaçlarına verdiği önemi bizzat yerinde gören ve Atatürk Köşklerini Cumhurbaşkanıyla birlikte ziyaret eden İngiltere kralı, Atatürk’e ve çevreye gösterdiği duyarlılıktan dolayı Atatürk’e olan hayranlığını bir kez daha burada ifade eder.  Türkiye’de kaldığı sürece sadece Yalova, Termal ve Dolmabahçe sarayını ziyaret eden Edinburg Dükü Prens Philip’i Yalova iskelesinde karşılayan Yalovalılar, T.C kurucusu Atatürk’e olan hayranlığından dolayı geldiği gibi alkışlarla uğurlanır…

Sizleri, 65 yıl öncesinin Edinburg Dükü Prens Philip’in Yalova Ziyaretinin görüntüleri ile baş başa bırakırken, Büyük Britanya Kralının Çınar Ağacına olan bakışını göreceksiniz..

Benim ise buradaki Sözüm;  Kraldan Çok Kralcılara….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!