CHP, Yalova ve İmzalar

CHP, Yalova ve İmzalar

5 Ağustos 2018 Pazar 19:59:50

Yaşanan tüm olumsuzluklara karşın, Türkiye gündemini CHP’deki kurultay ve toplanan imzalar meşgul ediyor. 24 Haziran seçimlerinden buyana, ülke gündeminde CHP’de yaşanan tartışmalar yer alıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Başkan adaylarından Muharrem ince arasındaki tartışmalar, açıklamalar CHP’ye zor günler yaşatmakta. 

Öncelikli olarak CHP’de yapılacak olan bir Kurultayla değişimin yapılmasından yanayım. Bu değişim öncelikle koltukla değil “ahlaki “olmalıdır. CHP’de “ahlaki devrim” yaşanmadığı sürece, CHP’de kavgalar ve tartışmalar yaşanmaya devam edecek.

Ancak,bu saatten sonra CHP’de kurultay olsa ne olur, olmasa ne olur? Sonuç asla değişmeyecek. Ha Kurultaylı CHP, Ha Kurultaysız CHP, sonuçta CHP büyük yara almıştır  ve her şartlar altında kaybeden CHP olacaktır. Çünkü, 24 Haziran seçimlerinin sonrasında yaşanan gelişmeler, tartışmalar CHP’yi yere düşen bir karpuz gibi birkaç parçaya ayırmıştır.  Her şartlar altında kurultay yapılsa da yapılmasa da CHP yaşanan tüm bu olumsuzluklar ve kitlelere verdiği bu güvensizlikten dolayı kaybetmeye mahkum olacaktır.

CHP’de yaşanan tartışmalarla birlikte gerek  delege bazında, gerekse üye bazında gerek toplum bazında CHP, Türkiye genelinde üçe ayrılmış bir yapıya dönüşmüştür. İnce’ciler, Kılıçdaroğlu’cular ve her iki isme de karşı çıkan muhalefet ortaya çıkmıştır. İşte bu nedenle ister kurultay olsun, ister olmasın bu guruplardan ikisi CHP’nin başına kim gelirse gelsin başarısız olması ve kendilerinin haklı çıkması uğruna çaba sarf edeceklerdir.  Bu da ilk seçimlerde CHP’nin yeni bir hüsranla tanışması olacaktır.

Yalova’da Durum…

CHP Yalova’daki durum, CHP’nin bugünkü  Türkiye genelindeki durumundan da çok vahimdir.  Genel Merkezde; İnce’ciler, Kılıçdaroğlu’cular ve her ikisine karşı olan 3 guruplu bir yapı varken, Yalova’da ise 5 parçalı CHP vardır. Yalova’da, Vefa’cılar, İnce’ciler, Kılıçdaroğlu’cular ve tümüne karşı olan bir gurup varken, bu guruplar kendi aralarında bölünerek farklı bir örgütlenmeyi de beraberinde getirdiler.  Bunlar, Anti-Vefa’cılar, Anti-  İnce’ciler  ve Anti-İncevefa’cılardır.

Yalova’da CHP’nin içler acısı durumu, 81 ilden kat be kat daha da kötüdür. Yalova’da özellikle yerel seçimlerde CHP’den kim aday olursa olsun, en büyük rakibi CHP olacaktır.  Birkaç ay sonra CHP’nin adayı da açıklanmış olacaktır. Ancak tablo açık ve nettir.  CHP’de ister Kurultay olsun, ister olmasın, CHP Genel Başkanı ister Kılıçdaroğlu olsun, İster İnce olsun.  Tablo değişmeyecektir.  Aday kim olursa olsun devreye Anti-Vefa’cılar, Anti- İnce’ciler  ve Anti-İncevefa’cılar girecek ve başarısızlık için mücadeleye kaldığımız yerden devam diyeceklerdir.

Bu tabloyu defalarca yazdım, çizdim, eleştirdim ve ihraç edildim. Yine yazıyorum. 24 Haziran seçim sonuçları ortadadır. Bu seçim sonuçlarına göre bir tek Koru’da Belediye Başkanlığı kazanılıyor. Ancak bu tartışmalar devam ederse sıfır çekme ihtimali de çok yüksektir. CHP’de süregelen tartışmalar, kavgalar, beceriksiz ve dirayetsiz yönetim ve yerel yönetim politikaları sonucun da CHP, sadece 5 yıl değil, gelecekteki  25 yılını da kaybedebilir.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!