CHP, Yalova Adayları ve İnce...

Yalova siyasetinin Türkiye siyasetine damga vurduğunu söylersek inanın hiç abartı olmaz. Son bir haftadır Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin söylemleri ülke siyasetinde yankılanıyor.  Türkiye,  Muharrem ince’nin son bir haftadır bu söylem değişikliğinin yanıtını ararken, İnce’nin öfkeli haline bir anlam veremiyorlardı.

Ancak Yalova’da siyaset yapanlar bunun nedenini elbette biliyorlardı.Şimdi İnce’nin bu söylem değişikliğinin nedenlerini, İnce’nin bundan sonra ne yapacağını, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun herhangi birine Yalova’da Milletvekili adaylık sözü verip vermediğini irdeleyeceğiz...

Şimdi; Yalova ve Ülke tarihinin önemli bir günü olan 15 Mart Çarşamba gününe gidelim. Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce; o gün Fatih Altaylı’ya şu açıklamayı yapıyordu.  “Ben çelebi adamım. Kadir kıymet bilen adamım. Bu memleketi herkesten çok seven adamım. Kimse merak etmesin, gerektiği anda gereğini yaparım. Durumu değerlendiriyorum. Kendi adıma değil, Türkiye adına. Günü geldiğinde çekilmeyi bilirim. Kemal Bey lehine çekilirim" 

Muharrem İnce, bu konuşmaları yaptığı gün CHP Genel Merkezinde, Türkiye’nin değişik kentlerinden gelen Belediye Başkanlarınında aralarında yer aldığı Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP eski il başkanı Mehmet Gürel, CHP eski il başkan yardımcılarından Sinan Giray CHP’den Yalova Milletvekili aday adaylığı konusunda görüşmeler yapıp CHP Genel Merkezinde başvurularını da gerçekleştiriyordu.

Sonra aynı gün Halk TV ekranlarının haber akışının alt yazısında CHP Yalova belediye başkanı Vefa Salman’ın görevinden istifa ederek Milletvekili aday adayı olduğu yazıyordu. Yalova’da bu yankı yarattı. Çünkü, Yalovalılar 22 Mayıs'da Yalova Belediye binasında kendisini "Başkan" olarak karşılayacaktı. Salman'ın istifa haberi önce sosyal medyada sonra da internet sitelerinde bu haber yaygınlık kazanınca teyit etmek için Salman’ı telefonla aradım ve bunun doğruluğunu öğrendikten sonra da haberini okuyucuya aktardım.

İşte ne olduysa o gün oldu. Muharrem İnce’nin söylem değişikliği bundan sonra değişti. Çünkü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Salman ve İnce” arasındaki bu soğuk savaşı biliyordu. Muharrem İnce ve Memleket Partisinin tabanı bu gelişmeyi özellikle Yalova’da içine sindiremedi.

Ve sonrasında 16 Mart Perşembe günü İnce, bir gün öncesindeki yumuşak söyleminin tam aksine şöyle açıklama yapıyordu.” Sizin perde arkasında kurduğunuz ittifakları, kirli ilişkileri görüyorum. Beni bulaştıramazsınız! Benim ittifakım gençlerle, gariplerle, emekçilerle, esnafla, bu ülkenin namuslu bütün evlatlarıyla. Kabusunuz olacağım Bekleyin...” 
 
Daha önce de birkaç kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yüzyüze görüşmeler yapan YTSO Başkanı Tahsin Becan ise tüm bu gelişmeler yaşanırken 17 Mart Cuma Günü CHP Genel Merkezinde yaptığı görüşmelerin ardından Yalova Milletvekilliği aday adaylığı başvurusunu gerçekleştiriyordu. Gerek aday adaylarıyla, gerekse CHP Genel Merkezinden edindiğim bilgilere göre Yalova'da hiç kimseye sıralama konusunda bir güvence verilmediği yönünde.... 

Kaldı ki; Vefa Salman’la Tahsin Becan’ın konumu aynı. İstifaları halinde ikisinin de geri dönüşü mümkün değil. Ve her ikiside görevlerinden istifa ettiler. Şimdi soru şu: Vefa Salman’a CHP 1. sıra Yalova Milletvekilliği adaylığı güvencesi verildiyse neden iki gün sonra YTSO Başkanı Tahsin Becan adaylık başvurusu yapsın?  Kafalardaki soruların yanıtını Tahsin Becan’ın 22 Mart Çarşamba günü YTSO hizmet binasında yapacağı veda toplantısının ardından CHP'de aday adaylığını ilan edeceği basın toplantısında hep birlikte öğreneceğiz..

Son günlerde dikkat çeken en önemli ayrıntı ise, Muharrem İnce, Meral Akşener yakınlığı, Muharrem İnce’nin sert çıkışlarına ve kendisinin hedef alınmasına yönelik destek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den geldi. İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olmak istemesine  saygıyla yaklaştığını kaydeden Akşener “ Sayın İnce'nin bu hakkı kullanıyor olmasının hainlikle suçlanmasını esefle karşıladığımı söylemek isterim. İnce'nin duruşuna saygı duyularak bir yan yana gelişin sağlanması gerekiyor” demesi ittifak  içinde ittifak mı oluyor sorusunu da beraberinde getirdi.

İYİ Parti Lideri Akşener’in altılı masadan ayrılmasından sonra ortaya atılan ” Ayrılıkçı” lider algısını Muharrem İnce’yi ikna ederek “Bütünleştirici” lider  algısı olarak hafızalarda yer edinmesi için Meral Akşener- Muharrem İnce görüşmesinin önümüzdeki günlerde gerçekleşirse bunun sürpriz olmayacağını da vurgulamak isterim.  Yapılacak her türlü görüşme yada ittifaklarda Muharrem İnce’nin masasında talep olarak kendi seçim bölgesi “Yalova” özel olarak listelendiğini de belirtmek isterim.

CHP'ye gelince;: Memleket Partisi ile CHP’nin ittifak  içinde ittifak yapması çok zor gibi görünüyor. CHP,  İnce’yi adeta teslim almak istiyor. İnce’de direniyor. Üstelik Muharrem İnce teslim alınacak biri değil. Direniyor, direnirken de seçimlerdeki pazarlık payını haliyle yükseltiyor. Kaldı ki, İnce ,CHP’ye halen vurmaya devam ediyor. Vurdukça da pazarlık payı artıyor gibi... 

Memleket Partisi Milletvekili seçimlerine günler kala CHP’den aday olup sıralamayı beğenmeyen adayların akınına uğrayacağını şimdiden söylemek için kahin olmak gerekmiyor.  İnce’de bunun böyle olacağını zaten biliyor. CHP’ye yıllarca hizmet etmiş il, ilçe başkanlarının aday gösterilmemesi halinde Türkiye’nin çeşitli illerinden Memleket Partisinden aday olacağı ve Memleket Partisinin bu seçimde oylarını yükselteceğini en az benim kadar İnce’de biliyor, seziyor. 

Sonuç olarak; bir başka ifadeyle eğer ittifak olmazsa CHP’nin küskünleri “Memleket”i Büyütecek", Eğer ittifak olursa da “Memleket Kurtulacak”...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!