CHP Adayını Nasıl Belirleyecek...

Bir önceki köşe yazımda Ak Parti'nin Yalova'da gerçekleştirdiği e-temayül yoklamasıyla Milletvekili Adayı belirleme sürecinden söz etmiştim. Bu hafta ise CHP'deki Milletvekili Adayının belirleme sürecini ele alacağız.

CHP'de Milletvekili aday adayları, Genel Başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Onursal Adıgüzel, Muharrem Erkek, Faik Öztrak, Oğuz Kaan Salıcı, Veli Ağbaba, TBMM Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke'den oluşturulan 8 kişilik komisyon tarafından inceleniyor.

Aday adaylarıyla bire bir görüşen komisyon üyeleri, aynı zamanda başvuruları hukuki yönden, parti ilkeleri çerçevesinde ve liyakat açısından ele alıyor. Komisyonun çalışmasının ardından oluşturulacak liste, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na sunulacak. Son halini Kılıçdaroğlu'nun vereceği liste, gelecek hafta Parti Meclisi (PM) tarafından onaylanacak ve 9 Nisan'da Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edilecek.

Ancak Listeler oluşmadan 9 Nisan'a kadar, Komisyon üyeleri CHP'li Belediye Başkanları, İl ve ilçe başkanlarının görüşlerini alarak Milletvekili Adayları ve sıralamalarını değerlendirecek. CHP Genel Merkezi 81 il Başkanlığına gönderdiği genelgede, İl Başkanı, İlçe başkanları, kadın ve gençlik kolu başkanlarının listelerdeki tercihlerinin 3 Kasım Pazartesi akşamına kadar CHP Genel Merkezine kapalı zarfla gönderilmesini istedi.

İl Başkanlarına gönderilen genrelgede " lçe Örgütleriniz, Kadın Kollarınız ve Gençlik Kollarınızın da görüşü alınarak, Milletvekili Aday listesinde yer almasını önerdiğiniz kişilerin ad ve soyadı bilgilerinin, en geç 3 Nisan 2023 Pazartesi gününe kadar, Parti Örgütü, Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Oğuz Kaan Salıcıya, kapalı bir zarf içerisinde teslim edilmesi hususunda, gereğini ve bilgilerinizi rica ederiz." denildi.

Genelgede ayrıca; Örgütlerimizin görüşlerinin alınması" ifadesinin "Eğilim Yoklaması" şeklinde anlaşılmaması gerekmektedir. Sandık konularak, eğilim yoklaması yapılması şeklinde bir kararımız mevcut olmayıp, bu yönde bir uygulama kesinlikle yapılmayacaktır. Listelerin hazırlanmasında, İl Örgütlerimizin görüşlerinin alınmasından maksat, il Örgütlerimizin ana kademe ve yan kollara danışarak, bölge dengeleri de gözetilmek suretiyle aday tespiti ve sıralamalarda, Genel Merkezimize yardımcı olacak şekilde kanaat oluşturmasıdır." vurgusu yapıldı.

CHP

CHP'de 81 ilde Milletvekili Adayı listelerinin belirlenmesi için  8 CHP Genel Başkan yardımcıları aralarında görev dağılımı yaparak illeri paylaştı. CHP Genel Başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Onursal Adıgüzel, Muharrem Erkek, Faik Öztrak, Oğuz Kaan Salıcı, Veli Ağbaba, TBMM Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve Genel Sekreter Selin Sayek Böke'den oluşturulan 8 kişilik komisyon tarafından tespiti yapılırken Yalova'nın Milletvekili sıralamasını da CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak belirleyecek.

CHP Görev

CHP’den bu sekiz isim il dağılımlarına göre görüşmeleri yapacak. Görüşmelere bir anlamda ön eleme görüşmeleri diyebiliriz. Sonrasında da aday listeleri oluşturulacak. Aday belirlemede aday adayın partiyle de ilişkisi belirleyici olacaktır. Yalova bazında durumu değerlendirirsek, Yalova eski belediye başkanı Vefa Salman'ın Belediye başkanlığından istifa ederek Milletvekili adayı olması, Yalova Belediyesini AKP'ye teslim etmesi parti tabanında ve yönetiminde rahatsızlık yarattı.

Şimdi, siz bu yazıyı okurken İl ve İlçe Örgütleri Milletvekili sıralamasındaki tercihlerini belirlemiş olacak ve hatta Ankara'ya da ulaştırmış olacak. Artık gözler 9 Nisan'da adaylıkların açıklamasında. Sıralama örgütün talepleri doğrultusunda mı yoksa CHP Genel Merkezin isteği doğrultusunda mı olacak bunu önümüzdeki hafta öğrenmiş olacağız...

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!