Cengiz Koçal’ın Ardından…
Cengiz Koçal’ın Ardından…
15 Haziran 2013 Cumartesi 01:00:00

Yalova, bir değerini bir çınarını daha yitirdi. Yalova Belediye eski başkanlarından Cengiz Koçal tedavi gördüğü Acıbadem Bursa Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Yalova’nın eşrafları, çınarları aramızdan tek tek ayrılırken, geriye hüzün ve unutulmaz anılar bırakıyorlar. Gidenlerin arkasından, şüphesiz çok şey konuşulacak, yazılacak. Ancak, Cengiz Koçal’ın ardından yazılmayacak iki kelime varsa bunlardan biri; suiistimal, ikincisi ise yolsuzluk kelimeleridir. Cengiz Koçal’ın görev yaptığı 10 yıl süre içinde Belediyede suiistimal ve yolsuzluk iddialarının hiç birine tanık olmadı Yalova...
.
10 Yılda Belediyeden Mülk Satmadan Belediyeye Mülk Kazandıran Başkan...
Merhum Cengiz Koçal 1984’de Yalova Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduğunda, aynı günlerde bende Gazeteciliğe başlamıştım. Görev yaptığı 10 yıl süre içinde gerek muhalefet, gerek belediye içersindeki mesai arkadaşlarının tüm muhalif çabalarına rağmen bu 10 yıl süre içinde benimde yakın takibimde olmasına rağmen, Cengiz Koçal’ın tek bir usulsüzlük, yolsuzluk,  yandaşlık, adam kayırma, görevi kötüye kullanma, gayri menkul satma gibi girişimleri olmadı. Hatta bu dürüstlüğü, ceberutluğu bir sonraki 1994 seçimlerini kaybetmesine neden olmuştur.Bırakın satmayı bugünün tartışma konusu olan Arberetum arazisini belediyenin o günkü bütçesinin tutarı olan bir bedelle satın alıp belediyeye kazandırmıştı.  

Cengiz Koçal’ın ANAP’tan SHP’ye Geçişi…
1987 Yılında ANAP’tan SHP’ye geçen Cengiz Koçal’la, ilk röportajı ben yapmıştım.Koçal’a “Neden sağdan, sola geçmeyi düşünüyorsunuz ? sorusuna  Koçal, bana o gün şu yanıtı vermişti: “ Dün gece bütün partilerin tüzüklerini yan yana koydum ve inceledim. Tüzüklerin hepsi aynı. Ancak benim tercihim, adaletli ve eşit bir şekilde Yalova’ya hizmet etmek.. Hümanistlik açısından siyasi partileri ele aldığımda SHP’den Yalova’ya daha adil hizmet götüreceğime, daha demokratik bir ortamın oluşacağına inandım” demekle yetinmişti. Koçal’ın o dönemlerde partide üst düzeyde tek tanıdığı Yalovalı olmasından ötürü Ahmet İsvan ve Abdullah Baştürk’tü. Kimseyi de araya koymadı.  İşin ilginç tarafı da Cengiz Koçal, SHP’ye geçerken bu başvurusunu da Yalova Postanesinden gönderdiği bir mektupla gerçekleştiriyordu.

Cengiz Koçal’ın Rüşvet ve Görevi Kötüye Kullananlara Karşı Tavrı…
Yalova-Kartal Arabalı vapur seferleri Yalova İskelesinden yapıldığı dönemlerde Yalova caddelerinde uzun kuyruklar olması belediye görevlilerinin bazı araç sahiplerinden para alarak ön sıralara geçirmeleri Cengiz Koçal’ı fena halde hiddetlendirmişti. Koçal, o yıllarda tebdili kıyafetlerle gece nöbetine başlamış bazı görevlileri suçüstü yakalayarak yasal işlem başlattırmıştı. Diğer bir örnek ise, Mustafa Kemal Paşa Mahallesinde oturan Soyadı Koçal olan bir yakınının kaçak inşaatını mühürlemesi ve ceza kesmesi olmuştur. Ceza kesilen yakınının maddi durumunun kötü olduğunun ortaya çıkması üzerine de bu cezanın ödenmesi için Cengiz Koçal, kendi cebinden bu yakınına para vermesidir….

Kendi Mitingine Katılan Memuru İşten Uzaklaştırdı…
Günümüzde belediyeler, belediye çalışanlarını otobüslerle mitinglere, açılışlara taşırken, hatta bu mitinglere gelmeyenlerin işten çıkartıldiği günümüzde, Cengiz Koçal, kendisini desteklemek için mitinge katılan memuru görev yerinden uzaklaştırmıştır. 1989 Yılında Karamürsel’e gelen SHP Genel Başkanı Erdal İnönü’yü karşılamak için Belediye Başkanı Cengiz Koçal Karamürsel’e gider. Seçim otobüsünün üzerine çıkarak İnönü’yle birlikte halkı selamlar. Koçal, seçim otobüsünün üzerinden çevresine baktığında Yalova belediyesinde görev yapan Belediye çalışanıyla göz göze gelir. Ertesi gün,”Kamu Görevlisinin Siyasi faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle partili çalışanının hakkında idari soruşturma açtırır ve cezalandırır. İşte Cengiz Koçal, yasalara bu kadar bağlı, dürüst ve ayrımcılık yapmayan bir belediye başkanıydı…

Herkes Susar O Konuşurdu…
Merhum Cengiz Koçal,  belki iyi bir siyasetçi olamadı. Bir çok kişinin beklentisini karşılayamadı ama, yüreklere iyi bir insan, dürüst ve onurlu bir belediye başkanı olarak hafızalarda yer edindi. Yalova’da herkesin sustuğu bir dönemde en acımasız eleştirilerini en yakınlarına, arkalarından konuşmadan yüzüne söyledi. Son nefesine kadar, çağdaş bir Yalova, Demokratik ve Aydınlık bir Türkiye için sesi kısılıncaya kadar haykırdı.

Yalova, duyarlı bir sesi, Bir Ağabeyini Kaybetti…

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!