Bizim Kuşağın Cumhuriyet Bayramı

Bizim Kuşağın Cumhuriyet Bayramı

26 Ekim 2020 Pazartesi 10:11:35

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarını bizim kuşak farklı etkinliklerle kutlardı. Bugün Cumhuriyetin 97. Yılını kutlarken, yıllar önce yaşadığımız coşkuları bu köşe yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum. Bizim kuşak dedik ya; bizlerin, okullardaki sınıf arkadaşlarımız Kürt, Çerkez, Arnavut, Gürcüydü. Ancak biz onların o yıllarda etnik yapısını ne merak ederdik ne de sorgulardık. Hep beraber oynar, hatta aynı kaptan yemek yer, aynı türküleri söylerdik. Okula giderken babamızdan aldığımız delikli 25 kuruşla satın aldığımız Cincibir Gazozunu ve delikli halkamızı Kürt, Çerkez, Arnavut, Boşnak, Gürcü arkadaşlarımızla paylaşırdık.

Bizler o yıllarda, okulda, bir ailenin fertleri gibiydik. Birimiz hasta olsa, diğerimiz üzülür, şifa arardık. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutlarken, Okulda İstiklal Marşını hep birlikte aynı heyecan ve coşkuyla okurduk. Her birimizin Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi, diğerinden asla fazla değildi. Çocuktuk, hepimizin eli kesildiğinde akan kanın ve gözyaşlarımızın aynı renkte olduğunu gördüğümüzde hepimizin kardeş olduğunu düşünür,  birbirimize kardeşçe duygular beslerdik

Hiç kimse, hiç kimseye nereli olduğunu, nerede doğduğunu bile sormazdı.  Çünkü Yalova’da, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Arnavutu ile bizler büyük bir ailenin fertleriydik. Babalarımız aynı kahveye gider, aynı bakkaldan ekmek alırdı.  Hatta birbirlerinden gelin alır, hep birlikte halaylar, horonlar çekilirdi Yalova çayırlarında. Günümüzde ise Cumhuriyetin 97. Yılına girerken, Cumhuriyet değerlerinin yıpratıldığı bir dönemde, aynı zamanda  bu toplumsal değerlerimizin de giderek yok olduğunu üzüntüyle yaşıyoruz.

Bayram sabahı tertemiz kıyafetleri ile okullarının önünde sıraya girer, geçit töreninin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı çevresine gelirdi. Okulların katılacağı Cumhuriyet meydanına, Gazipaşa Caddesi, Bursa Caddesi, Karamürsel Caddesinden gelirdik. Cumhuriyet Meydanı’na kadar tüm caddelerin sağı ve solu tertemiz giyinmiş, büyük ve küçüklerin ellerinde bayrak, Atatürk resimleri ile bekler, okulların geçişini coşkuyla alkışlardı. Resmi geçit yapılan Cumhuriyet Meydanına gelince kalabalık daha da artar adeta izdiham yaşanırdı. Konuşmalar ve şiirlerle günün anlam ve önemi anlatılırdı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında..

Yalova Cumhuriyet Meydanında Bayram Kutlamaları..

Cumhuriyet Meydanında öğretmenler örnek elbiseler giyerek birer manken edası ile resmi geçitte yer alırdı. Önce, ilkokuldan itibaren sırasıyla ortaokul ve lise öğrencileri, onların arkasından askeri birlikler yürüyerek şeref tribünü önünden geçerlerdi. Arkasından tüm esnaf odaları ayrı ayrı kendileri tarafından süslenmiş, çoğu Atatürk resimleri ve bayrak ile donatılmış, traktör römorku veya kamyon karoseri arkasında esnaflar kendi işlerini o günde yaparmış gibi kutlamalara eşlik ederdi. Demirciler demir döver, terziler elbise diker, berberler müşteri tıraş eder, şekerci ve bakkal ise caddelerin her iki tarafında bekleyenlere şeker, Fırıncılar ise poşetler içinde halka ekmek dağıtırdı. Kurumlar ve esnaflar, Cumhuriyet ve Atatürk’ün veciz sözlerinin yazılı afiş ve pankartları araçlarına sarar resmi geçide katılırdı.Yani kısaca Cumhuriyet bayramını protokol eşliğinde değil, halkla iç içe birlikte kutlardık. İşte Aşağıda izleyeceğiniz videoda 1971 yılında Cumhuriyetin 48. Yılında Cumhuriyet Meydanında coşkulu kutlamalara bu anlattıklarıma sizlerde tanık olacaksınız.

Yalova Köylerinde Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları….

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları geçmişte Yalova’nın en ücra köşelerinde de bu yönde yapılan etkinliklerle kutlanırdı.  Yakın tarihimize kadar Köy Meydanlarında 29 Ekim Bayramı için özel ören alanları kurulur, köy meydanları ve okullar Türk Bayrakları ve Atatürk posterleri ile donatılarak milli birlik ve beraberliğimiz en güzel şekilde ifade edilirdi. Köy meydanlarında ve köy okullarında yapılan gösteriler her yaştan insanın büyük ilgisini çekmekteydi. Cumhuriyet Bayramı’nda “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu şiirler okunmakta, daha önceden yapılan kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye girenler organizasyonları tertip eden kurum yada okullarca çeşitli hediyelerle çocuklar ödüllendirilirdi. Köylerde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gün boyu coşkulu bir şekilde devam ederdi. İşte aşağıda izleyeceğiniz videoda ise yakın tarihimizde 1998 yılında, bundan 22 yıl önce Armutlu’nun Fıstıklı köyünde yapılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu görüyorsunuz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!