Belediye ve Ceberrut Yönetim Anlayışı

Belediye ve Ceberrut Yönetim Anlayışı

11 Ekim 2014 Cumartesi 23:44:48

Öncelikle sizlerden kişisel bir sorunumu bu köşemde paylaştığım için özür diliyorum. 30 yıllık Gazetecilik,  20 yıllık köşe yazarlığımda ilk kez kendi sorunumu sizlerle paylaştığımdan dolayı üzüntü duyarken ayrıca siz değerli okurlarımdan bir kez daha özür diliyorum.

Ancak yazıyı okudukça bunun kişisel bir olay olmaktan çıkıp Yalova Belediyesinde ceberrut bir yönetim anlayışının hangi boyutlara ulaştığı gözler önüne serilecektir.  Yalova Belediyesinde çalışanlara uygulanan Mobbing, (Bir veya bir grup insanın, bir kimseye veya başka bir gruba sosyal kabadayılık yapması ) hangi aşamaya geldiğini gözler önüne serecektir.

Kaldı ki, CHP’li bir Belediyede CHP Yalova Belediye Meclis Üyesi olarak benim kızıma uygulanan Mobbing’i okuyunca emek ağırlıklı bir kitle partisinin sosyal demokrat belediyesinde yaşandığına da inanmakta zorlanacaksınız. Gönül verdiğim CHP'nin çalışanlar ve toplum önünde yara almaması için öncelikli olarak, bu uygulamaya karşı çıkmanın tarihsel bir sorumluluk taşıdığına inanıyorum.

Ayrıca yaşanan bu gelişmeler, benim üzerimden kızıma yapılırken, sahipsiz ve arkası olmayan gariban emekçilere yönelik nasıl bir baskı uygulanabileceği konusunda  bu yazı sizlere bir fikir verecektir.

Öncelikle şunu belirtmem gerek; Evli olan Kızım 2005 yılında Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu döneminde işe girmiştir.  Yaklaşık 10 yıldan buyana Yalova belediyesinin değişik birimlerinde görev yapmış ve görev yaptığı bu süreler içerisinde de başarı belgeleri almıştır , ayrıca, (2014/7837 Yargıtay 7 Hukuk Dairesi Kararıyla belediye işçisi olduğuna oy birliğiyle karar verilmiştir.)

Aba Altından Sopa Göstermek…

Bu köşemde belediyeye yönelik yazdığım eleştirel yazılardan sonra, kızımın özellikle boy hedefi olacağına ilişkin CHP içinde ve dışından  gelen iddialara gülüp  geçmiştim.  Sosyal Demokrat Belediyede hele hele emek ağırlıklı bir kitle partisinin yöneticilerin çalışanlarına bu yönde baskı gurupları oluşturacaklarına ihtimal dahi vermemiştim. Ancak yanılmışım. Belediyede müteahhitlerden maaş alan sözde danışmanlardan tutunda kendini padişah, sadrazam sananların tavrı bardağı taşıran son damla olmuştur.

Sadece Son Bir Hafta İçinde Yaşananlardan Kısa Örnekler…

Yalova belediyesinin bir birim müdürü, 2 Ekim 2014 Perşembe günü eşini Yalova Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğünde işe başlatır. Ve mesaisinin ilk günü de eşini beğendiği masaya oturtarak işe başlatır.  Ve Saat 08.00’de işe gelen kızım, masasında daha önce belediyede hiç görmediği birini oturduğunu görünce şaşırır. Kendisine bu konuyla ilgili olarak belediye yönetiminden herhangi tebligat yapılmadığını belirtmesi üzerine, gücünü kocasından alan ve mesaisinin ilk gününde 10 yıldan buyana belediyede çalışan kızıma bu tebligatı kendisinin şu anda yaptığını belirterek kızıma başka bir  yerde ve masada oturmasını tavsiye eder…

Gereğinin Yapılacağını Söyleyen Belediye Başkanı Salman…

Bu olayın CHP’li Meclis üyelerinin itibarsızlaştırma operasyonun bir parçası olarak gördüğümden dolayı Belediye Başkanı Vefa Salman’la görüştüğümde gereğinin yapılacağını vurguluyordu.  Oysa burada benim sorguladığım, kızımın durumu değil; belediyenin karar organı ve bir yürütme üyesi sıfatıyla görev yaptığım belediyede, bir çalışanın, bir başka çalışanı üstelik eşini işe alabilme gücünü ve kudretini nereden aldığıydı.Bunu sorduğumda yanıt alamadım. Sonrasında sorduğum, söz konusu birim müdürünün bu kadar rahat bir şekilde davranma cesaretini kimden aldığıydı. Bu sorularıma ne yazık ki, yanıt alamadım...

Bir Günde Çalışandan 4 İmza Hangi Ülkede Alınır ?

Belediye Başkanı Vefa Salman'la bu görüşmeden sonra gereğinin yapılacağına inanmasam da olumlu bir adımın atılacağına inanmıştım. Ama yine yanılmışım. Bayram tatilinin ardından 8 Ekim günü işe giden kızımı bir başka sürpriz bekliyordu. Belediyede çalışan bir kişi özel olarak görevlendirilmiş ve kızımın saat kaçta işe geldiği, öğle yemeğine saat kaçta gittiği, öğle yemeğinden saat kaçta geldiği ve saat kaçta paydos ettiğine dair Yalova Belediye Başkanlık Sekreterliği tarafından  hazırlanan  belgeye imza attırılıyordu.  Açık bir ifadeyle 8 saatlik bir mesai gününde bir çalışana 4 kez ayrı ayrı imza attırılıyordu. Bu olay bu hafta sonuna kadar devam etti.

İlk yurt dışı ziyaretini bir Arap ülkesine gerçekleştiren ve ziyaret dönüşü basına açıklama yaparak bu ziyaretten sonra vizyonu geliştiğini, ufkunun ise açıldığını söyleyen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, keşke ilk ziyaretini Bir Arap ülkesine değilde, çalışanların ekonomik ve demokratik haklarının nasıl korunduğunu, çağdaş yaşam ve çağdaş diyalogların nasıl kurulduğunu göreceği gelişmiş bir Avrupa ülkesine gitmiş olsaydı da; bir çalışana 8 saatlik mesai gününde 4 ayrı imza attırılmayacağını, çalışanların  işyerlerine manyetik giriş kartlarıyla işe girip çıktığını görmüş olsaydı.

Bu Uygulama Ne İnsan Haklarına Uygun Ne Vicdana Nede Ahlaka…

Bu uygulanan yöntem ne yazık ki, CHP’li bir Belediyede uygulanmaktadır. CHP, bu uygulamayla yerel yönetimlerde çağdışı bir uygulamayla zor durumda bırakılmıştır. Çünkü, böylesi bir uygulama Evrensel İnsan Hakları Beyannamesine aykırı olduğu gibi en temel çalışma hakkına da bir saldırıdır. Böylesi bir uygulamayı Uganda’da bile görmek mümkün değildir.

Bu sorunun çözümü için belediye Başkanı Vefa Salman’ı cep telefonunu aradığımda karşıma çıkan görevliye not bırakmama ve birkaç kez Belediye Meclis Üyesi sıfatıyla aramama rağmen ne yazık ki, 48 saattir kendisine ulaşamadım. Bir günde bir çalışana 4 ayrı imza attırılmasına yönelik uygulamayı belediye başkan yardımcısı Halit Güleç’e bizzat makamında ilettiğimde ise, bu uygulamanın özel olarak benim kızıma değil, birkaç kişiye uygulandığını öğrendim. Yani bir başka deyişle Mobbing Yalova belediyesinde yaygınlık kazanmış daha da vahimi kurumsal bir yapıya bürünmüştür. 

Bundan Sonra Ne Olur ?
Bu köşe yazımdan sonra faturanın 10 yıldır Yalova belediyesinde DİSK Genel İş Sendikası üyesi olarak çalışan kızıma çıkacağı yönünde yaygın bir kanaatim var.  En kötü olasılık, kızımın işten çıkartılması ve baskıların giderek artması olacaktır. Ancak, Korkmayacağız, susmayacağız, yılmayacağız,  onurlu hak arayışımızı ve mücadelemizi her platformda sürdürmeye devam edeceğiz..

Tüm baskılara rağmen, kul hakkına gerçek anlamda sahip çıkacağız.. 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!