Belediye Meclisinde Durum

Belediye Meclisinde Durum

19 Ocak 2020 Pazar 22:11:51

Yalova il Genelinde 1 İl, 5 İlçe ve 8 Belde belediyesi olmak üzere toplam 14 ayrı Belediyede 156 meclis üyesi, 18 İl Genel Meclis üyesi olmak üzere toplam 174 seçilmiş olmasına  karşın,  bu meclis üyesinden sadece 13’ü kadındır.  Ayrıca, 6 Belediyede tek bir kadın meclis üyesi bulunmamaktadır. Yalova’da 14 ayrı belediyede toplam 13 kadın meclis üyesinin bulunması, kadınlar açısından olumsuz bir tablo olarak görülse de: kadınlar ise bu tablodan pek rahatsız olmadıkları ve her seçimde en fazla efor sarfeden gece gündüz çalışan  kesim olmuştur.

Kadın Seçilmişlerin Sayısı Giderek Düşüyor

Yalova’da her seçim döneminde kadın seçilmişlerin sayısı giderek azalmasına karşın,  kadınlar her şeye rağmen ön saflarda seçim propagandasında yer almışlardır. Kadınların bu tutumu en fazlada biz erkekleri mutlu etmiştir. Öyleki, 2014-2019 dönemi kadın meclis üye sayısı 17 iken, 2019-2023 dönemi kadın meclis üye sayısı 13’e kadar düşmüştür.

Erkekler İçin Umut Verici Gelişme...

Erkekler için umut verici bir başka gelişme ise İl Genel Meclisinde yaşanmaktadır. Yalova, Yalova olalı, 18 kişilik İl Genel meclisinde bugüne kadar tek bir kadın İl genel meclis üyesi çıkmamıştır. Ancak gelin görün ki; il genel meclisi seçimlerinde tek bir kadın meclis üyesi olmamasına karşın, kadınlar burada da erkeklerden daha fazla çalışıp, erkek seçilmişler için oy istemektedirler. Erkek seçilmişler, kadınların katkılarıyla seçimlerden başarıyla çıkmıştır. Kadın nüfusunun %51 olduğu Yalova’da, geçtiğimiz dönem ki yerel seçimlerde kadınların yerel yönetimlerde %10 temsil edilirken, son seçimlerde ise bu oran %7’ye düşmüştür.

 Meclis Üyeliklerin Dağılımı…

Yalova’da 14 Ayrı belediyede156  Meclis Üyesi bulunmaktadır. 156 Meclis üyesinden, Ak Partili 80, CHP’li 49,  MHP’li 13,  İYİ 5, DP’li 5, SP’li 4 Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır.  Kadın Meclis üyelerinin partilere göre dağılımına baktığımızda, 156 meclis üyesinden 5 Ak Partili, 7 CHP’li ve 1 İYİ Partili kadın  meclis üyesi bulunmaktadır. Diğer partilerden ise kadın meclis üyesi bulunmamaktadır. 18 kişilik İl Genel Meclisinde, AK Parti  11, CHP 5, MHP 1, İYİ 1 olarak belirlenirken İl genel Meclisinde tek bir kadın meclis üyesi bulunmamaktadır.

Parti                Üye      Erkek    Kadın

AKP                 80         75         5

CHP                49         42         7

İYİ                    5          4           1

MHP                13        13           -

DP                    5           5          -

SP                    4           4          -   

Yalova  İlçelerinde Durum....

Yalova Merkez ilçe ve diğer ilçe belediyelerinde 6 Belediyede toplam 84 Belediye Meclis üyesi görev yapmaktadır. 84 Belediye Meclis Üyesinden sadece 9 kadın Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır.  Çınarcık ve Armutlu ilçe belediyesinde tek bir kadın meclis üyesi bulunmazken, Yalova Belediyesinde 5, Çiftlikköy’de 2, Termal ve Altınova’da 1 kadın meclis üyesi görev yapmaktadır.

Belediye           Üye     Erkek    Kadın

Yalova              31       26           5

Çiftlikköy          15       13           2

Termal              9          8           1

Altınova            9           8           1

Çınarcık          11         11          -

Armutlu            9          9            -

Yalova Beldelerinde Durum

Yalova Belde Belediyelerinde 8 Belediyede toplam 72 Belediye Meclis üyesi görev yapmaktadır.  72 Belediye Meclis üyesinden sadece 4 Kadın Belediye Meclis üyesi bulunmaktadır. Her belde belediyesinde 9’ar Belediye meclis üyesi görev yaparken, Subaşı, Tavşanlı, Taşköprü, ve  Esenköy Belediye meclisinde kadın meclis üyesi yoktur. Sadece, Kaytazdere Belediyesinde 1, Koru Belediyesinde 1,  Kadıköy Belediyesinde 1 ve Teşvikiye Belediyesinde 1 Kadın Meclis üyesi görev yapmaktadır.

Belediye             Üye      Erkek    Kadın

Teşvikiye              9             8           1          

Kaytazdere            9            8           1

Koru                      9            8           1

Kadıköy                9             8           1

Subaşı                   9             9             -

Tavşanlı               9              9             -

Taşköprü              9              9             -

Esenköy               9              9             -

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!