Belediye Başkanları ve Yoldan Çıkanlar
Belediye Başkanları ve Yoldan Çıkanlar
6 Nisan 2008 Pazar 01:00:00

Yalova Esnafının Yalova Pazarcısının en fazla iş yaptığı gün, Cumartesi Günüdür. Özdilek Alışveriş Merkezinin açılmasından sonra ilk Cumartesi günü akşamı, Yalova’da bazı esnafları,pazarcıları ziyaret ederek bugün işlerinin nasıl olduğunu sordum. Aldığım yanıt aynen şöyle oldu. “Bugüne kadar yaşadığımız en kötü Cumartesi”
Bunun en önemli nedenlerinden biri Özdilek Alışveriş Merkezidir. Özdilek Alışveriş Merkezinde iğneden-ipliğe, domatesten-çiğ köfteye, beyaz eşyadan-balık çeşitlerine kadar ne ararsanız uygun fiyatlarla temin edebiliyorsunuz. Üstelik, servis araçlarıyla evinizin önünden alınıp, yine evinizi kadar zahmetsiz gelebiliyorsunuz.


“Yalova Esnafını Zor  Günler değil, Zor Yıllar Bekliyor”
Özdilek  Alışveriş Merkezi Yalova esnafına en kötü Cumartes’iyi yaşattı. Yarın Kİpa ve Tanşaş’ın açılmasıyla birlikte tüm esnaflar en kötü günlerini-aylarını yaşayacaklar. Yalova esnafı bugünlerde bu duruma düşerken bazı kişi ve kurumları da kendilerine sahip çıkılmadığından dem vurup eleştirilerde de bulunabilir. Gelin görün ki, Yalova’da halen işyerinde açık sıvı detarjanı ve açık beyaz peyniri aynı anda satmaya çalışan Yalova esnafı, kendi konumunu gözden geçirmeyi unutup bu duruma geldiklerinde kendilerine düşen payı görmek istemiyorlar. Oysa geçmişte önlerine çıkan fırsatları değerlendirmiş olsalardı, bugün çok farklı konumda olacaklardı.
Neydi bu fırsatlar…
Hatırlarsınız. Yalova’nın yakın tarihinde önce Yalova Belediye eski başkanı Yakup Koçal, sonra Barbaros Binicioğlu ve Yalova Valisi, Yalova esnafına işlerinin genişletmek, organize olabilmek adına çağrılarda bulunmuştu. Ancak 2000 yılların başında başlayan bu çağrılara Yalova esnafından, ticaret erbabından olumlu bir adım atılmadığı gibi, aksine  bu çağrılara muhatap bile bulunamayıp yanıt alınamamıştı...

“Karizma’yı Yalovalı Esnaflar Alsın”
Yalova Belediye eski binasının yıkılıp yerine Karizma İş Merkezi yapılmadan önce, bu alana Alışveriş merkezinin yapılacağı açıklanmıştı. Eski bina yıkılıp henüz Karizma İş Merkezinin temeli atılmadan önce dönemin Belediye Başkanı Yakup Koçal, yeni  Belediye Binası makamında basın toplantısı yapmış ve eski binanın arsasına büyük bir Alışveriş merkezi yapılacağını açıklamıştı.Yakup Koçal’ın bu açıklamasının ardından başta Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu olmak üzere, odaya üye esnaflar tepkilerini yüksek sesle dile getirmiş ve buraya alışveriş merkezinin yapılmasına karşı çıkmışlardı.Sonrasında tepki amaçlı bir çok toplantılar gerçekleşti. Bu toplantıların bir bölümünü de izledim. Başta, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Mutlu, bu karara tepki göstererek, belediyeye bazı taleplerde bulunmuş ve Karizmanın bulunduğu arsanın Yalova esnafına, asgari fiyat altında indirimler yapılarak kolaylıklar sağlanarak satılmasını istemişti.
Bu tepkilere kulak veren dönemin Belediye Başkanı Yakup Koçal, bu talebi kabul etmiş ve 1 Milyon ABD doları karşılığında arsadaki tüm haklarını Yalova’daki esnaflara devredileceğini açıklamıştı.
İsmail Mutlu, o dönemlerde 1 milyon ABD doları karşılığı olan 100 bin TL için 100 esnaf arayışına girmiş ve kampanya bile başlatmıştı. Mutlu, çok umutlu olmasına karşın o dönemler ne 100 esnaf, nede 100 bin TL bulunabilmişti. Yalova’da o dönemler 100 kişi bir araya gelip burayı satın alamamıştı. Hatta esnafların arasında bazı kişiler, arsızca  kendilerine hibe yoluyla buradaki dükkanların verilmesini bile talep etme cesaretini göstermişti.
Oysa, alınıp kat karşılığı verilmiş olunsaydı o 100 esnafın, şimdi diğer illerde büyük Alışveriş Merkezlerinin Şubeleri bile olabilirdi.Şimdi Karizma İş Merkezinde sadece bir dükkanın değerinin 1 Milyon ABD doları olduğunu da hatırlatalım…

“Terminali Yalovalı Esnaflar Alsın”
Yalova Şehirlerarası Otobüs Terminali, 2006 yılında henüz tamamlanmadan ihaleye çıktığında, METRO Turizm, 4 Trilyona mal olan Terminale,10 trilyon peşin, 1 trilyon da Yalovaspora katkı sağlamak amacıyla Yalova Belediyesiyle prensipte anlaşmıştı. Ancak, Terminalin METRO  firmasına satılmasına, özellikle Yalovalı Şoförler, esnaflar tepki göstermişti.
O günlerde,Terminalle ilgili sık sık toplantılar yapılıyor ve kamuoyu oluşuyordu. İhale öncesinde de, 1 Eylül 2006 tarihinde Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantı salonunda bu konu kapsamlı bir şekilde masaya yatırıldı. Toplantıya belediye başkanı Barbaros Binicioğlu’da davet edilerek terminalin satılmaması konusunda görüşler ortaya atıldı. Hatta bu toplantıda yine Yalova Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanı İsmail Mutlu, Terminalin Metro firmasına peşkeş çekildiğini değerinin ise 40 Trilyon civarında olduğunu öne sürmüştü. Mutlu’nun bu iddiası üzerine Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu” Madem öyle size 4 trilyona Maliyetine vereyim. Terminali Yalovalı Esnaflar Alsın” demişti. 
O zamanlar sadece Mutlu değil, herkes mutlu olmuştu. Hatta tüm şoför ve esnafın karşısında Binicioğlu ile YESOB başkanı Fehmi Öncü’de el sıkışarak perinsipte anlaşmışlar ve Öncü,  esnaflardan bu paranın 1 trilyonu peşin geri kalanı da  uzun vadeye yaymak koşuluyla salondaki katılımcılara güvenerek Binicioğlu’na vaatlerde bulunmuştu. Oradaki toplantıyı Binicioğlu, alkışlarla neredeyse omuzlar üstünde terk etmişti. Binicioğlu, ihale’nin 14 Eylül 2006 tarihinde yapılacağını ihale öncesine kadar da bu teminatın yatırılması gerektiğini söylemişti.  Yalova esnafı ve Belediye arasında sözlü anlaşma sonrasında METRO’'ya durum iletilmiş ve böylelikle METRO ihaleden çekilmişti. “ 4 trilyonu kendi aramızda toplarız” denilmesine karşın  İhaleye saatler kala ise toplanan para sadece 200 Bin YTL civarındaydı. Bu süre içinde bazı kişilere, bazı özel imtiyazlar tanınmasıda gündeme gelince iş adeta çığırından çıkmış ve sonuçta hem Yalovaspor 1 trilyonluk gelirden, hem de yalova belediyesi 6 trilyonluk gelirden olmuştu.

“Yalova Esnafı Yola Çıkmalıdır”
Yalova Valisi Doç.Dr. Yusuf Erbay, Yalova’ya Vali olarak atandığı 2003 Şubat  ayında, yaptığım ilk söyleşide Yalova Esnafıyla ilgili olarak ilginç bir saptamada bulunmuş ve Türkiye’nin en kalabalık Karayolu olan İzmit-Bursa Karayolunu Yalova esnafının yeterince değerlendirmediğini, Yalova esnafının ara sokaklarda yan yana birbirleriyle rekabet ederek yanlış tercih yaptığını vurgulamıştı. Vali Erbay, Yalova’ya ayak basar basmaz Yalova esnafını uyarmış ve mutlaka bir araya gelerek, güçlerini birleştirip bu karayolu üzerinde işyerlerini açma çağrıları yapmış ve Yalova Esnafını yola çıkmaya davet etmiş, aksi halde esnafı,  tekelci büyük marketler tarafından yutulacağını söylemişti.
Yalova- Bursa karayolu üzerinde  önemli bir  trafik yoğunluğunun bulunduğu ve bu güzergahın mutlaka ekonomik bir girdi olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbay’ın tezinin ne kadar doğru olduğu bugünlerde bir kez daha ortaya çıkıyor. Yalova girişine Özdilek, çıkışına Real, merkezinde ise Kipa şimdi gün sayıyor…
Yukarıda ifade ettiğim gibi, yapılan tüm bu uyarılar ciddiye alınmış olsaydı. Yalova esnafı bugünden farklı bir konumda olmaz mıydı?
Şimdi sanırım düşünme sırası yola çıkmayıp ta, yoldan çıkanlarda….

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!